Jump to content
  • 0

Focus MK3 Tdci Turbo Çekiş Sorunu

Ahmet Tys
Çözüme git Serkan Karakoca tarafından çözüldü,

Soru

2012 focus titanyum x aracım var. Aracım yolda giderken birden çekişen düşüyor. Önceleri kontağı açıp kapayınca normale dönüyordu. Son zamanlarda artık oda çözüm olmadı.  arıza arttı sonra sonra selenoid valfi çıkma bulup denedik 100km kadar aracın çekişi çok güzelken birden çekiş kayboldu.  eski valfi tekrar taktık önce düzeldi ama sonra aynı arızayı birden tekrar yaptı. Bilgisayara bağlattık turbo şarj takviye kumanda konum algılayıcı a devresi kesintili p2566 kodu çıktı. Usta önce tüm valfe gelen 3 hortumu arkadan öne gözle ve elle çatlak patlağa karşı kontrol etti kaçak yok dedi. Usta valf hortumlarının yerini değiştirdi denemeye çıktık bu seferde motor arızası servise gidin yazısı çıktı şimdi ise tekrar bilgisayar bağladılar p2598 ve p2566 arızalarını verdi usta işin içinden çıkamadı. Bağlantılar eski haline getirildi. Ama aracım hala çekmiyor arıza kodları ve ikaz lambası yanıyor arızayı da bulamadılar. Sonradan aynı model r araçtan selenoid valfi çıkarıpkendi aracım takıp denedik. Motor arıza yazısı gitti ama çekiş sorunu devam etti. gene başka bir orijinal çıkma selenoid valfi takılı şu an aracım da. Ha birde hortumları yerini değiştiren usta ustalığını da göstermiş aracım da takılı selenoid valfin tamamen ölmesine sebep olmuş usta işte. Her işlem öncesi arac bilgisayara bağlanıp hata kodları da silinerek işlem yapılmıştı.

Acil yardım lütfen önümüzdeki hafta işim gereği ankaraya  gidip gelmem gerek denizliden bu halde gidip gelebilirmiyim.  arıza ne olabilir. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 11 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
  • Çözüm
Serkan Karakoca

Motorun arka bölümünde Egr nin solunda    bulunan o vakum hortumlarının girdiği bir elektronik valf var onu kontrol ettirin direk .resmini bulursam göndereyim alacağınız parçada orijinal olsun ...

fe60377e78ea6214ad18934e1a957000.jpg

2020_03_14_15_18_IMG_0870.JPG

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
12 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

Motorun arka bölümünde Egr nin solunda    bulunan o vakum hortumlarının girdiği bir elektronik valf var onu kontrol ettirin direk .resmini bulursam göndereyim alacağınız parçada orijinal olsun ...

fe60377e78ea6214ad18934e1a957000.jpg

2020_03_14_15_18_IMG_0870.JPG

Teşekkür ederim ilginiz içi boş en kısa zamanda baktıracağı merhaba size de dönüş yaparım

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Evet ustalar. Aracım 2566 arıza kodu veriyordu. 

Turbo veskeyt sıfırı ile değişti. Merhaba 3 gün sonra aynı şekilde gene aynı arızayı veriyor önce motor arızası servise götür yazdı. Kontağı kapatıp açtım normale döndü sonra 5 km sonra tekrar araçtan çekişen düştü ve motor ışığı yandı. Merhaba bilgisayara bağlattık bu seferde 2599 hata kodu verdi. Ustalar bir yardım edin nedir sorun çıkamadık işin içinden

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Gürkan Çakıroğlu
Bir saat önce, Ahmet Tys yazdı:

Bir cevap verebilecek yokmu hala

Ahmet bey bizim vereceğimiz cevapların şu aşamada size pek faydası olacağını sanmıyorum. Wastegate i değiştiren usta ne diyor bu duruma?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
12 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Ahmet bey bizim vereceğimiz cevapların şu aşamada size pek faydası olacağını sanmıyorum. Wastegate i değiştiren usta ne diyor bu duruma?

Veskeytten değil komple tesisatı elden geçireceğiz diyor. Ya ben anlamadım araba diyorki ben arızalıyım arıza bu P2599 ama ustalar aman yarabbim motor inecek diyen bile oldu.  yokmu bu işten anlayan. Yoksa Bi araba parası daha deneme yanılma yöntemiyle gidecek. Parça değiştir ha arıza bundan değilmiş bir paşka parça daha değiştir bundanda değilmiş diyecekler yeni Bi başka parça daha değişmeye gidecekler. Yardım lütfennn

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
21 saat önce, Ahmet Tys yazdı:

Veskeytten değil komple tesisatı elden geçireceğiz diyor. Ya ben anlamadım araba diyorki ben arızalıyım arıza bu P2599 ama ustalar aman yarabbim motor inecek diyen bile oldu.  yokmu bu işten anlayan. Yoksa Bi araba parası daha deneme yanılma yöntemiyle gidecek. Parça değiştir ha arıza bundan değilmiş bir paşka parça daha değiştir bundanda değilmiş diyecekler yeni Bi başka parça daha değişmeye gidecekler. Yardım lütfennn

Krank sensörünü kontrol ettiler mi?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
16.06.2021 - 11:40 tarihinde, Ahmet Tys yazdı:

Neyse sonunda arızayı zorla da olsa bulduk araç düzeldi. İlgilenen herkese teşekkür ederim. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Gürkan Çakıroğlu
9 dakika önce, Ahmet Tys yazdı:

Neyse sonunda arızayı zorla da olsa bulduk araç düzeldi. İlgilenen herkese teşekkür ederim. 

Sorunun çözümünü de yazarsanız sizden sonrakiler için bir rehber olur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
2 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Sorunun çözümünü de yazarsanız sizden sonrakiler için bir rehber olur.

Tabii neden olmasın. Şimdi arkadaşlar geçen sefer turbo sökülmüş ve turbonun bakımı yapıldıktan sonra veskeyt değiştirilip ayarı yapılmıştı. Sonra yukarıda belirttiğim gibi tekrara arıza oluşmuştu. Önceki arıza kodu 2566 idi ama sonraki arıza kodu ise 2599 idi. Turboyu yapan ustaya aracı tekrar getirdiğinde kol aşağıdan 1-2mm yukarıya doğru sıkışmış vaziyette idi. Turbo cu elektriksel bir sorun tesisat bakalım dedi birlikte çalıştığı bir usta ise hava ahışmetreyi değiştirelim dedi. Baktım bizim arabanın parçaları deneme yanılma yöntemiyle gidecek ayından kalkamayacağım ustaya zorla turboyu söktürdüm. Tekrar turboyu dağıttırdım ve turbonun içindeki altta bulunan kanatçk ve kanalların sıkıştığını gördük. Tekrar yeniden toplanıp auar çekildi. Şimdi canavar oldu. Az daha komple tesisatı tetikleyen orası burası olabilir diye değiştireceklerdi. Merhaba şükür böylece kurtuldum. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.