Jump to content

Ford Fusion 1.4tdci̇ (yarı Otomatik Vites) Vites Geçişlerinde Devir Yükselmesi

Mert Er
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Merhabalar,Öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkurler.

Ford fusion 1.4 tdci yarı otomatık aracımdan memnunum fakat vites geçişleriyle başım dertte. Aracımın sorunu Vites arttıracagı vakit örnegın arac 2500 devırde ve ust vıtese gecıcek bir anda ayagım gazda oldugundan boşa geçip devir 4000bın gıbı rakamlara cıkıp sonra hemen vıtese gecerek olması gereken devrire dönüyor. Anladıgım arac o vıtes gecısındekı anda gaz pedalı tepkısını gorerek bır anda devrı fırlatıp oyle vıtese gecmiş oluyor. Sorunu forddan anlayan bır ustaya gosterdım ve baskı balata volant ve sanzıman yağı değişimi yapıldı ama sorunla ılgılı hıcbır degısıklık olmadı. 

Sizlerin görüşünü alabilirmiyim o vites geçişi anındakı gaz tepki ayarlamasıyla ılgılı sorunu sızce neden yapabılır. Vites geçişlerinin Maf sensorundende komut aldıgı gıbı bır vıdeo ızlemıstım sızce oyle bır sorun olabılır mı? Bu arada aracı defalarca obd ye bagladım hıcbır arıza kodu cıkmıyor aracta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fusion kullanmadım ama astra ve c4 te şu yarı otomatikleri deneyimledim. vites atacağını anladığında ayağı gazdan çekmek tek yol olarak bulmuştum. alıştıktan sonra sorun olmaktan çıkar. aksi durumda dediğin oluyordu ııhhhıııhhh gibi bağırma ve sonrasında sakinleşip yola devam etme

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Mert Er yazdı:

sanzıman yağı değişimi yapıldı ama sorunla ılgılı hıcbır degısıklık olmadı. 

Robot yağı da değişip, adaptasyon yapıldımı? Astra h eşimde var ben şanzıman ve robot yağını her 2-3 bakımda değişimi yaparım sizin bahsettiğiniz gibi uçuk bir devir değişimi olmaz. Tavsiyem (varsa ve yapılmadı ise) robot yağı ve hidrolik yağ değişimi de yapmanız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
1 saat önce, Ferhat Erdoğan yazdı:

Aynı sorun bizdede mevcut. Bazen vites geçişlerinde devir yükseliyor. Sizin sorun çözüldü mü? Ne yaptınız?

Kavrama kontrolü yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Malesef bende baskı balata volant vs degıstı ama o vites yukseltırkenkı anı bagırma sorunu cozulmedı. Havasını tekrar aldırmam tavsıye edıldı bakalım tekrar bir şanzımanın havasını aldırmaya calısacagım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün ben sanayiye gittim. Şanzıman ustası özel bir Ford tamircisine yönlendirdi. Usta kaputu açtı Maf sensöründen dedi yan sanayi tamışlar dedi. Maf sensörünün deüişeceğini söyledi. Küçücük bir parça Ford orjinali 900 ₺ imiş, Alman malı başka marka 450 ₺...Neyse biraz araştırma yaptım

İnternette videoları gördüm bu maf sensörü yağsız elektronik contack spreyler ilevtemizleniyormuş. 20 liraya bu spreyden aldım, maf sensörünü bununla temizledim

Biraz kullanayım göreceğiz düzelmezse yeni maf sensörü alacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maf sensörünü Spreyle temizledikten sonra bir müddet sorun kesildi. Tekrardan başladı, üç, beş ustayı dolaştım kafam iyice karıştı. Tam bilen yok. Farklı şeyler söylüyorlar

Ferhat Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugun birkaç kişiye daha danıştım. Maf sensörünün orjanal yada magnet marelli olmasının cok etkılemeyecegı yonunde dusunuyorlar. Magnet marellıde kalıtelı bır marka oldugunu hanı vdo markada takılsa sonucun degısmeyecegı yonundeler. Anlasılan bu vıtes gecıslerı basa dert olarak kalacak.Enteresan olan sorun magnet marellıyı takınca %75 cıvarı azaldı acaba dıyorum vdo orjınal dıye satılan bu tam cozer mı:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstad aynı arıza benim aracımda da olmaya başladı her zaman yapmıyor ama ara sıra vites geçişlerinde devir yükseliyor. Ford servisine gittim. Servis arıza tanımı için 400 Tl ücret istedi arızayı serviste yaptırırsam para almayacaklarını söylediler. Arıza için bilgisayarı bağlayıp baktıklarında "TCM Modülünün"  arızalı olduğunu ve  "vites değiştirme motorunun" da arızalı olabileceğini söylediler. Toplam 30 Bin Lira ücreti olduğunu %35 indirim kampanyasından 20 Bine yapacaklarını söyledi. Ben de yaptırmadım. Piyasada aynı malzeme (orjinal) 5 - 10  bin lira gibi rakamlara yapılıyor. Bir kaç yerle görüştüm bu tcm modüllerinin kolay kolay arıza vermesinin mümkün olmadığını ona giden kablolar bağlantı uçları veya sensörlerin kontrol edilmesi gerektiğini söylediler. Malum servisler hiç uğraşmadan direk değiştiriyor parçaları.  Bende öncelikle sizin yaptığınız gibi Maf sensörünü çıkarıp bi temizleyip ordan başlayacam inşallah bakalım nerede bulacaz sorunu..   

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.