Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Tdci Motorlarda Uzun Ömürlü Turbo Kullanımı Için Tavsiye

ferhat tezcan

Önerilen Mesajlar

İlk defa tdci kulannan arkadaşlara nacizane önerimdir.

Önceki aracımdan öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak isterim.Ustaların ve abilerimizin ekliyecekleri varsa sevinirim.

Tdci motorlarda her kullanım öncesi veya kullanım sonrası makul bir süre bekleme yapılıp sonra aracı hareket etttirmeli veya motoru stop etmeliyiz.

Çoğu kimsenin bildiği gibi aracımızı çalıştırır çalıştırmaz hareket etmeyiz.Bir müddet beklenir ki yağ mororun her yerine iyice nüfüs etsin motor ve turbo kullanım sıcaklığına erişsin(yada en azından sürtünme aşınmaları ortandan kalksın)

Şimdi ise çoğu kimsenin bilmediği benimse ilk tdci motor kullanmaya başladığımda öğrendiğim turbodan geçen yağ buharının turbo yataklarını daraltmaması için alınacak önlem.

Şöyle açıklamam gerekirse.Siz aracınızı kullanırken turbodan her gaza yüklendiğinizde yağ buharı geçmektedir.Siz seyahat sonrası(özellikler uzun seyahatler sonrası) aracınızı durduğunuz gibi stop ettirdiğinizde turbodan daha önce geçen yağ buharının kalıntıları temizlenmeden turbonun içine yapışıp kalır.Siz tekrar sabah gelip aracınızı çalıştırdığınızda o yağ buharı çoktan turbo yataklarına yapışmış halde kalır.Tabiki bir kereden bir şey olmaz ama siz bunu hergün yaparsanız yaklaşık 50 bin 60 bin km lerde orada biriken yağ buharı kalıntıları o kadar fazla yer kaplamaya başlarki ya turbonuz dönecek yer bulamaz yada içindeki pervane zarar görür.İşte bu durumda inşallah aracınızın garantisi devam ediyordur.Bu durumdan kurtulmak için yapılacak işlem çok basit aracımızı stop ettirmeden önce kısa seyahatler için 30 veya 60 sn Uzun seyahatler sonrasındada 2 veya 3 dakika gaza basmadan aracı rolantide çalıştırmak.Önceki aracımı hep bu şekilde kullandım aracı alan arkadaş turbosuna baktırmış bana sen turboyu değiştirdinmi diye sormuştu. :) Çok iyi durumda görmüş ustası turbonun durumunu bu yüzden özellikle bana teşekkür etmişti.

Ben bildiğim kadarı ile açıklamaya çalıştım dediğim gibi daha iyi bilen ustalarımızdan yanlışım varsa düzeltmesini yada ekliyeceği varsa eklemesini rica ederim.

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuya bende çok hassas davranıyorum.:Hatta arkadaşlarım arasında alay konusu bile oluyorum :) turbo bakıcısı diyolar :D

Aynı durumdayım benimlede çok dalga geçiyorlar.Onlar dalgasını geçsin turbo sağlamda kalsın boşver :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turbo konusunda merak ettiğim birşey var. Acaba turbo tam olarak ne iş yapıyor ? Daha büyük motorlu araçlarda gaza yüklenince koltuğa normalden biraz daha fazla yapıştığımı hissediyodum ve onu turbo diye biliyorum acaba bu doğru mu ? Bir de focusta ben o kadar etkileyici bir turbo göremedim gibi. Hangi viteste hangi devir aralığında tam olarak devreye giriyor acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende çok dikkat ediyorum anahtarsız çalıştırma donanımında çalışırken dışardan kitleyememe özellikle bu konuda eksikliği hissediliyor, benım dıger style hb te start stop vardı yapmısım 300 km 2 dk rolantıde çalıştıracağım parka yanaşıyorum duruyorum zaten stop edıp herşeyi mahvedıyordu iyiki yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turbo konusunda merak ettiğim birşey var. Acaba turbo tam olarak ne iş yapıyor ? Daha büyük motorlu araçlarda gaza yüklenince koltuğa normalden biraz daha fazla yapıştığımı hissediyodum ve onu turbo diye biliyorum acaba bu doğru mu ? Bir de focusta ben o kadar etkileyici bir turbo göremedim gibi. Hangi viteste hangi devir aralığında tam olarak devreye giriyor acaba ?

Kendi sınıfında ve 1.6 silindirli motorlar içinde turboyu en fazla hissettiren ve en yüksek seviyede kullanan araç focus 2 ve focsu 3 tür.

Kendi aracımı alırken kıyasladığım tüm araçlar (c4 golf jetta leon megane fluance juke astra aklıma gelenler bunlar) içinde en iyi ivmelenmesi olan araç focus tu focus a en yakın araç mazda 3 tü

Sanırım siz 2.0 litrelik araçlardan bahsediyorsunuz onlarda en az 160 bg kullanılıyor e tabi 1.6 ve 115 bg den fazla bir performans olması normal

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende çok dikkat ediyorum anahtarsız çalıştırma donanımında çalışırken dışardan kitleyememe özellikle bu konuda eksikliği hissediliyor, benım dıger style hb te start stop vardı yapmısım 300 km 2 dk rolantıde çalıştıracağım parka yanaşıyorum duruyorum zaten stop edıp herşeyi mahvedıyordu iyiki yok :)

Bende bunu anlamıyorum hem turbo için bekleme yapın diyor ford.Bildiğim kadarı ile klavuzda yazıyor.Buna rağmen start stop koyuyor.

Bence turbo dizel bir araçta olması saçma bekleme yaptırtmıyor araç garip...

Kullanmadığım için bilmiyorum belkide ona göre bir yolu vardır start stop özelliğinin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bunu anlamıyorum hem turbo için bekleme yapın diyor ford.Bildiğim kadarı ile klavuzda yazıyor.Buna rağmen start stop koyuyor.

Bence turbo dizel bir araçta olması saçma beleme yaptırtmıyor araç garip...

Ben yaklaşık 5000 km kullandım start stop saçma bi özellik geldi bana dışardekilerde aha stop ettirdi der gıbı bakıyor çogu zaman :) birde çalıştırtır durdur çalıştır durdur bi yerde bişeyi bitirir örnek marş dinamosu
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben yaklaşık 5000 km kullandım start stop saçma bi özellik geldi bana dışardekilerde aha stop ettirdi der gıbı bakıyor çogu zaman :) birde çalıştırtır durdur çalıştır durdur bi yerde bişeyi bitirir örnek marş dinamosu

Marş dinamosunun durumunu bende merak ediyorum aslında bu kadar start stop zarar vermiyormu diye.

Kendime araç ararken citroen te bu özelliğe sahip bir c4 test etmiştim ve satış danışmanına bu soruyu sormuştum oda bana marş motorlarının artık farklı olduğundan bahsetmişti ne kadar doğru söyledi bilemiycem ama ben pek inanmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Marş dinamosunun durumunu bende merak ediyorum aslında bu kadar start stop zarar vermiyormu diye.

Kendime araç ararken citroen te bu özelliğe sahip bir c4 test etmiştim ve satış danışmanına bu soruyu sormuştum oda bana marş motorlarının artık farklı olduğundan bahsetmişti ne kadar doğru söyledi bilemiycem ama ben pek inanmadım.

bencede farklı çalışan bi sistem vardır çünkü çok hızlı çalışıyor motor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence start-stop ta turbo zarar görmez.

neden derseniz motor en fazla 1 dk falan stop etmiş olucak sonra hemen çalışıcak yani o kadar kısa sürede turboya zarar vermez kanımca :)

Kısa sürede zaten zarar vermez turbonun içindeki yağ buharı kuruyamaz o sürede ki sonuçta turboya yapışmaz.Ben son stop tan bahsediyorum.Yoldan geldiniz aracı park ettiniz durdunuz siz bekleme yapamadan motor kendini kapattı sizde aracı terkettiniz.Ne olacak turbonun içindeki yağ buharı???
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.