Jump to content

Fluence Mi ? Focus Mu ?

Güven G.

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar bende 5 parça halinde 13bine yakın hasar kaydı olan focus 2,5 collection görünümlü comfort paket benzin/lpgli araç var. Daha önce megane 2 1,5dci otantik paket hasarsız boyasız aracım vardı ve yakıt konusunda beni hiç bir zaman üzmedi. Basit bi özetle çalıştığım yer ile memleket arası 1000km megane ile 150-200 lira civarı bi paraya gelebiliyorken bu aracımla 350'nin altına gelemiyorum üstelik 90km hızla gelmeme rağmen. Bujiler,tüp enjektörleri,filtreleri hep yeni,motor yağı da henüz 9bin kmde ve senesini doldurmadı,lastik basıncı da focus için önerilen 32 bar da.

Geleyim sormak istediğim konuya;1,5dci 110'luk manuel fluence ile takas düşünüyorum ortalama yakacağı ücret de şuan ki mazot ücretlerini düşünürsek 250+/- lira civarı. Siz değerli forumdaşların fikrine de bi danışmak istedim,etrafımda ne kadar insan varsa focus verilip fluence alınır mı,hangi kafayla söylüyorsun bunu diyor sizce ne yapmalıyım?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Yakup Ç. A.

Sürekli 1000 km mu gidip geliyorsunuz? Amacınız düşük maliyetle yer değiştirmekse bunun hangi araba olduğu sizin için çok da önemli değildir muhtemelen. Sonuçta o da iş görecek bir araba. Diğer tüm koşullar size uyuyorsa değişiklik yapmanızda bir gariplik yok. Siz ne istiyorsunuz onu düşünün. Ayrıca sürekli uzun yol mu yapıyorsunuz? 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Katettiğim mesafe Muş-Ankara 🙂 onun dışında çok fazla kullanmıyorum aracı. İzinden izine işte ama dizelden benzin/lpgli araca geçince çok yaktığını fark ettim,üstelik etrafımdaki kişiler yine iyi yakıyormuş focus daha fazla yakar diyor,hatta kuzenimde vardı 2012 titanyum 1,6 otomatik 2 yıl evvel yine ramazan bayramındaydı 550 liraya geldim demişti

Güven G. tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Yakup Ç. A.
4 dakika önce, Güven G. yazdı:

Katettiğim mesafe Muş-Ankara 🙂 onun dışında çok fazla kullanmıyorum aracı. İzinden izine işte ama dizelden benzin/lpgli araca geçince çok yaktığını fark ettim,üstelik etrafımdaki kişiler yine iyi yakıyormuş focus daha fazla yakar diyor,hatta kuzenimde vardı 2012 titanyum 1,6 otomatik 2 yıl evvel yine ramazan bayramındaydı 550 liraya geldim demişti

Ben size şöyle söyleyeyim Türkiye'deki en büyük araç alım gözlemi de bu zaten bu araba şuradan şu kadara geliyormuş o yüzden dizel almalıyım 🙂 

Bir araç alırken çok daha fazla etken var bütçe ve kondisyon gibi.

Ben yorum yapamıyorum daha fazla, diğer arkadaşlardan yorum bekleyebilirsiniz. 🙂 Şimdiden hayırlı olsun. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
1 dakika önce, Yakup Ç. A. yazdı:

Ben size şöyle söyleyeyim Türkiye'deki en büyük araç alım gözlemi de bu zaten bu araba şuradan şu kadara geliyormuş o yüzden dizel almalıyım 🙂 

Bir araç alırken çok daha fazla etken var bütçe ve kondisyon gibi.

Ben yorum yapamıyorum daha fazla, diğer arkadaşlardan yorum bekleyebilirsiniz. 🙂 Şimdiden hayırlı olsun. 

Teşekkür ederim üstadım ama düşünceleriniz benim için önem arz eder tabiki. Genel itibarı ile vazgeçirmek isteyenler hep diyor ki;focusun yol tutuşu fluence de yok,focusun şase,kaportasında ki sağlamlık fluence de yok,fordun motoru kolay kolay arıza yapmaz maliyeti dizel motordan her türlü daha düşük. Hele bunları geçtim biri dedi ki;tabutla 1000km yol mu yapılır 🙂 fluence'in imajı neden bu kadar kötü durumda anlayamıyorum 😅

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Yakup Ç. A.
Şimdi, Güven G. yazdı:

Teşekkür ederim üstadım ama düşünceleriniz benim için önem arz eder tabiki. Genel itibarı ile vazgeçirmek isteyenler hep diyor ki;focusun yol tutuşu fluence de yok,focusun şase,kaportasında ki sağlamlık fluence de yok,fordun motoru kolay kolay arıza yapmaz maliyeti dizel motordan her türlü daha düşük. Hele bunları geçtim biri dedi ki;tabutla 1000km yol mu yapılır 🙂 fluence'in imajı neden bu kadar kötü durumda anlayamıyorum 😅

Çoğu yorum bence yersiz. Fluence'in imajı genel Reno imajından daha düşük ve güvenirliği daha düşük olabilir çünkü Samsung marka aslında o araç EuroNcap sonucu da yoktu galiba teste girmedi ancak elektrikli versiyon mevcut buradan biraz yorum yapılabilir.

https://www.euroncap.com/en/results/renault/fluence-ze/10993 tabutluk bir durum yok bence.

Yol tutuş konusuna gelecek olursak, ne kadar zorluyorsunuz aracı? Fluence'de ESP donanımı varsa nispeten zor durumda daha güvenilir olacağı da tartışılmaz. Motor konusunda her iki markanın iki örneği de bence sorunsuz. Turbo dizel bakım sebebiyle daha narindir geçmişi bilinmiyorsa riskli.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
5 dakika önce, Yakup Ç. A. yazdı:

Çoğu yorum bence yersiz. Fluence'in imajı genel Reno imajından daha düşük ve güvenirliği daha düşük olabilir çünkü Samsung marka aslında o araç EuroNcap sonucu da yoktu galiba teste girmedi ancak elektrikli versiyon mevcut buradan biraz yorum yapılabilir.

https://www.euroncap.com/en/results/renault/fluence-ze/10993 tabutluk bir durum yok bence.

Yol tutuş konusuna gelecek olursak, ne kadar zorluyorsunuz aracı? Fluence'de ESP donanımı varsa nispeten zor durumda daha güvenilir olacağı da tartışılmaz. Motor konusunda her iki markanın iki örneği de bence sorunsuz. Turbo dizel bakım sebebiyle daha narindir geçmişi bilinmiyorsa riskli.

Yasal hız limitlerini hiç aşmadım şuana kadar bomboş yol bile olsa 🙂 ama şu var megane ile viraja girerken 60-70lere kadar düşüp girerdim bununla 100-110 giriyorum tek farkı o yani,ha belki dersiniz ne alaka diye. Çok saçma geliyor bana fakat şaseleri aynı dedikleri için yazdım meganı.

Güven G. tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Yakup Ç. A.
1 dakika önce, Güven G. yazdı:

Yasal hız limitlerini hiç aşmadım şuana kadar bomboş yol bile olsa 🙂 ama şu var megane ile viraja girerken 60-70lere kadar düşüp girerdim bununla 100-110 giriyorum tek farkı o yani

Aslında sürüş zevki ve aracı zorlamak için yüksek hızlara çıkmak gerekmez, yol limitlerini zorlamak kafidir. Neyse siz şimdi kendiniz karar verin bence, hangisi daha önemli sizin için veya dizel focus bakmak belki.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
2 dakika önce, Yakup Ç. A. yazdı:

Aslında sürüş zevki ve aracı zorlamak için yüksek hızlara çıkmak gerekmez, yol limitlerini zorlamak kafidir. Neyse siz şimdi kendiniz karar verin bence, hangisi daha önemli sizin için veya dizel focus bakmak belki.

Uçuk rakamlar olmasa arada aklımda o vardı yalan yok 🙂 focus,fluenceden daha rahat geldi açıkçası 🙂

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cenk İşler

Benim takıldığım nokta 

Lpg sarfiyat hesabızda yanlışlık olabilir mi? Uzun yolda 10 litrenin üzerinde yaktığını söylüyorsunuz çünkü. 

1.4 F1 varken bile ben bu değerlere kışın İstanbul trafiğinde bile rastlamadım. 

Dolu depo boşalt / doldur yaparak mı hesaplıyorsunuz yoksa 100 liralık aldım üstüne 50 liralık aldım gibi mi hesap yapıyorsunuz?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
7 dakika önce, Cenk İşler yazdı:

Benim takıldığım nokta 

Lpg sarfiyat hesabızda yanlışlık olabilir mi? Uzun yolda 10 litrenin üzerinde yaktığını söylüyorsunuz çünkü. 

1.4 F1 varken bile ben bu değerlere kışın İstanbul trafiğinde bile rastlamadım. 

Dolu depo boşalt / doldur yaparak mı hesaplıyorsunuz yoksa 100 liralık aldım üstüne 50 liralık aldım gibi mi hesap yapıyorsunuz?

Şu şekilde;250-300km civarında zaten kırmızı yanıyor lpg ışığı,gördüğüm ilk "PETROL OFİSİ'nden" alıyorum.zaten 90 lira ile 110 lira arasında değişiyor aldığı yakıt.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cenk İşler
4 dakika önce, Güven G. yazdı:

Şu şekilde;250-300km civarında zaten kırmızı yanıyor lpg ışığı,gördüğüm ilk "PETROL OFİSİ'nden" alıyorum.zaten 90 lira ile 110 lira arasında değişiyor aldığı yakıt.

(300 km kırmızı yandı +80) Totalde 380 km gider, bu mantıkla aracınız ortalama 8 litre yakıyor bence buda 1000 km de 280 yapmaz mı? 3.50 den gaz alsanız?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Gürkan Çakıroğlu

Başlıktaki soruya cevabım; Ford.

40 dakika önce, Güven G. yazdı:

focus,fluenceden daha rahat geldi açıkçası

Siz de satır aralarında bazı noktalarda tespitlerinizi belirtmişsiniz zaten.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
14 dakika önce, Cenk İşler yazdı:

(300 km kırmızı yandı +80) Totalde 380 km gider, bu mantıkla aracınız ortalama 8 litre yakıyor bence buda 1000 km de 280 yapmaz mı? 3.50 den gaz alsanız?

Cenk abi 3,5tan gaz satan yer mi kalmış 🙂 sivas'ın gürün ilçesi güzergahım üzerinde orda 4,32'den aldım 🙂 ortalama şuan ki fiyatlar 3.98 felan 

7 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Başlıktaki soruya cevabım; Ford.

Siz de satır aralarında bazı noktalarda tespitlerinizi belirtmişsiniz zaten.

Aynen ama focus'un dizelini almak için üzerine eklemem lazım 15-20 daha 🙂

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Mehmet Demir

şunu belirteyim.. 2012-13 ford f3 dizellerin hemen hepsi rolantide çok sallanıyor diye takoz değiştirdi ama yine yaptı..

bu konuda net bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilir. belli bir seri veya yıla mı ait, genel sıkıntı mı? vb..

alacağınız araç focus olacaksa burada sorunlar bölümünden araştırabilirsiniz

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.