Jump to content

Focus 3 Ön Fren Diskleri Değişmeli Mi? Hangi Marka?

Özgür Yıldız

Önerilen Mesajlar

Özgür Yıldız

Herkese merhaba

Aracım 2012 model 1.0 ecoboost 

Şuan 109bin kmde

53bin kmde 4 disk torna yapilip 4 teker motorcraft balata degisimi yapmistim.(on balata tamamen bitmisti)

Bugün  yazlık lastikleri taktirirken kontrol ettim

Degisimden 56bin km sonra arka balatalar %50 durumda ama on balatalar baya azalmış belki bi 10bin gider ama riske atmak istemiyorum olur olmadik yerde bitiyor. 

Simdi on balatalari degistirirken on diskleride degistirmelimiyim? 109bin km 53bin de 1 kez torna yapildi durum asagidaki fotoda diskteki centikli kisima gore kontrol edildigini biliyorum ama o centikli kisim tamamen bitene kadar kullanilir mi?

Fren kaybi yada titreme vs yok henuz?

Son olarak servisin taktigi orjinal disk markasi nedir? 

Otosan? Fomoco? Motorcaft? (Bu marka disk varmi emin degilim)

Yakin zamanda degistirmis olan varmi? 

Fiyati hakkinda bilgi verebilecek olan var mi? 

Simdiden teşekkürler 

20210501_144633.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Mehmet Demir

servis pahalı geliyorsa bence gidin bir bosch servise.. bosch marka ile değiştirtin..

parça da alıp gitseniz bosch servis işlem ücreti alıyor.. şu aralar kaç tl bilmiyorum.. ön-arka ayrı hesap edip 2 işlem ücreti alıyorlardı.

disk bir 50 bin daha rahat gider diye düşünüyorum..

geçen bir arabadan disk kopmuştu, tv de gösterdi.. muhtemelen metal yorgunluğudur.. ne kadar sürede oluşur ???

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fren diskleri konusunda yaygın uygulama nedir? Ben 65k km civarı ön bakatakarı değiştirdim ama disklere herhangi bir işlem yaptırmadım. Yine arka balataları da 75k km civarı değiştirdim disklere işlem yaptırmadım. Bir sonrakid eğişimde torna mı gerekir? Ya da torna risklidir de disk değişmek daha mı mantıklıdır?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Gürkan Çakıroğlu
22 dakika önce, Kerem B. yazdı:

Fren diskleri konusunda yaygın uygulama nedir? Ben 65k km civarı ön bakatakarı değiştirdim ama disklere herhangi bir işlem yaptırmadım. Yine arka balataları da 75k km civarı değiştirdim disklere işlem yaptırmadım. Bir sonrakid eğişimde torna mı gerekir? Ya da torna risklidir de disk değişmek daha mı mantıklıdır?

Değiştirmek daha doğru olur, ben C-Maxte arabayı satacağımı bile bile 105K da tüm disk balataları motorcraft ile değiştirmiştim. 108K da sattım arabayı.

Senin karavan olayı da olacağı için mutlaka derim...

4 saat önce, Özgür Yıldız yazdı:

Motorcaft

Orj olanı budur. Otosan olarak da mevcut, bir kere daha taşlama yapmayın.

Sponsorumuz Er-Ol otomotivden seçeneklerle ilgili fiyat alabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
44 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Değiştirmek daha doğru olur

Abi zaten doğru olanın değiştirmek olduğunu tahmin ediyordum ama bilmediğim teknik bir durum varsa öğreneyim diye sormak istedim. Dediğin gibi arabanın frenleme sağlığı benim için ekstra hassas olacak. Teşekkür ederim. 🙂

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cem Boneval

Disklere torna yapılmaz. Yapılırsa da ancak balatanın değmediği kenarda oluşan çapaklanmayı almak için yapılır.

Diskler değişir.

Değişme aralığı kabaca her iki balata değişiminde birdir. Ön diskler/balatalar daha çok yıprandığı için önce değişir. 

Tabii bir de bozulunca değişir.

Bozulma en çok ısınmış disk ile su birikintisinden geçince oluşur, mesela uzun süre frenle bir dağ inişi yaptınız ve akabinde sudan geçtiniz.

Sıcak balatayla yıkamaya girildiğinde de bozulabileceğini iddia edenler varsa da ben buna pek ihtimal vermiyorum, şehir kullanımında balataların o kadar ısınması pek olası değil. 

Bozulduğu nasıl anlaşılır?

Hafif frenlemelerde titreme ya da ayağınız hafif frendeyken durmaya doğru frenlerin tut-bırak yapmasının hissedilmesiyle.

Trigeri yarı ömründe değiştiren bir toplumun kazadan önleyen en önemli unsurlardan biri olan balata ve disklerde tasarrufa gitme arzusunu anlamakta güçlük çekiyorum.  

Motorcraft orijinal Ford markasıdır, ama hemen her otomobil üreticisi fason ürettirir. Dolayısı ile farklı markaları da kullanmak olası. Ben Brembo ve Meyle kullandım, Ferodo, Valeo Delphi, Ate, Bosch (ki o da fason üretimdir) gibi pek çok marka var.

Bence de Er-Ol Otomotiv'den teklif alın. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Özgür Yıldız

Degerli yorumlariniz icin tesekkurler. Amacim onemli bir parcada tasarruf yapmak degil zaten ama suan hic titreme vs sorunum yok, ortalama kac km kullanilabildigini bilmedigimden eger bir balata daha bitirecek durumdaysa bosa masraf yapmamak icin fikir almak istedim. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cem Boneval
8 saat önce, Özgür Yıldız yazdı:

Degerli yorumlariniz icin tesekkurler. Amacim onemli bir parcada tasarruf yapmak degil zaten ama suan hic titreme vs sorunum yok, ortalama kac km kullanilabildigini bilmedigimden eger bir balata daha bitirecek durumdaysa bosa masraf yapmamak icin fikir almak istedim. 

Kullanabileceğiniz yeterli bilgiyi verdim diye düşünüyorum, yine de özelinizde tornalanmış ikinci balata setini bitirmiş 100.000 km'yi geçmiş diskleri ben her koşulda değiştirirdim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Özgür Yıldız

Bilgi icin tesekkurler referansi iyi bir yerden almayi dusunuyorum bu tqrz sorunlar yasamamak icin. Disk icin ankarada bir parcaciya fiyat sordum on balatalara 350tl(motorcraft) diske ise frendi marka var tavsiye ederim 290tl orjinali 800tl civari gerek yok dedi ama markayi hic duymadigim icin sicak bakmadim. Servisin taktigi disk fomoco mu motorcraft mi otosan mi bilmiyorum ama piyasada motorcraft disk gormedim ferodo bosch gibi markalarida onerirmisiniz acaba?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
3 saat önce, Özgür Yıldız yazdı:

Bilgi icin tesekkurler referansi iyi bir yerden almayi dusunuyorum bu tqrz sorunlar yasamamak icin. Disk icin ankarada bir parcaciya fiyat sordum on balatalara 350tl(motorcraft) diske ise frendi marka var tavsiye ederim 290tl orjinali 800tl civari gerek yok dedi ama markayi hic duymadigim icin sicak bakmadim. Servisin taktigi disk fomoco mu motorcraft mi otosan mi bilmiyorum ama piyasada motorcraft disk gormedim ferodo bosch gibi markalarida onerirmisiniz acaba?

daha önce de yazılmış ancak tekrar edeyim, forum sponsoru er-ol otomotiv ile görüşebilirsiniz, telefon ederseniz Berk bey ile görüşün.

Acelesi yoksa buradan da sorabilirsiniz:

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TRW marka alırsan memnun kalırsın güzel bir ürün. daha önceki iki focusta kullandım çok memnundum. bu sefer orjinal istedim kutusu orjinalmiş kısmet

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diskleri degistirmeye karar verdim er-ol oto ile gosustum on disk orjinal 950tl dedi serviste %35 indirim mevzu var kaca gelir birde oraya soracam ama muadillere gore cok fiyat farki var. Bosch disk  400 450 arasi yari yariya fark var takan kullanan memnun kalan var mi? Ferodo 650 civari. Balatayi yime motorcraft takacagim oncekilerde ayni markaydi memnun kaldim

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
2 saat önce, Özgür Yıldız yazdı:

Diskleri degistirmeye karar verdim er-ol oto ile gosustum on disk orjinal 950tl dedi serviste %35 indirim mevzu var kaca gelir birde oraya soracam ama muadillere gore cok fiyat farki var. Bosch disk  400 450 arasi yari yariya fark var takan kullanan memnun kalan var mi? Ferodo 650 civari. Balatayi yime motorcraft takacagim oncekilerde ayni markaydi memnun kaldim

Servisten ve diğer yerleden alacağınız fiyatları  paylaşır mısınız? Galiba bana da lazım olacak.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.