Jump to content

C Sınıfını Etkileyebilecek Bir Model: Yeni Peugeot 308

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Cem Boneval

Yeni 308 ile Peugeot model ismini aynı tutsa da önemli değişikliklere imza atıyor. Yeni nesil SUV'larla yakaladığı başarılı tasarım çizgisini 508'de de görmüştük, şimdi 308'e de uyarlanmış oldu.

Ne yalan söyleyeyim dinamik çizgilerini ben beğendim ve sınıfına yeni bir soluk getireceğini düşündüm. Yeni logoyu taşıyan iri panjur, tampona doğru inen uzun gündüz farları, ince LED ana farlar ve yan hava girişleri ön görünümde hemen dikkat çekiyor.

Arkada da karakteristik LED stoplar, onları birbirine bağlayan şerit, şağı doğru dalgalı iniş ve çift taraflı (yalancı) egzoz çıkışları dikkat çekiyor. 

İç mekanda da direksiyonun üstüne konumlanmış elektronik 3D kokpit, küçük şekilli direksiyon, tanımlanabilir alanlara sahip sesle kontrol edilebilen 10" dokunmatik ekran ilk anda göze çarpanlara. Tek kelimeyle sıkıcı olmaktan uzak. Ergonomisi hakkında kullanmadan yorum yapmak zor. 

Halefine göre boydan 11 cm, dingil mesafesinde ise 5,5 cm uzamış. Bu da daha geniş iç mekan demek. Yükseklik de 2 cm azaltılmış, bu da daha sportif ve dinamik görünüme katkı demek. 

Yıl sonuna doğru satışa çıkması planlanan modelin motor gamı da zengin. 

En üst seviye PHEV ve hibrid motorlar var, 12,4 kWh batarya tarafından beslenen 81 kW'lık elektrik motoruna 150 ve 180 PS benzinli motorlar eşlik ediyor ve 180 ve 225 PS'lik toplam güç elde ediliyor. Kuşkusuz iştah kabartıcı ama ülkemize gelir mi bilemem. 

Daha mütevazi üniteler ise 110 ve 130 PS'lik 3 silindir 1,2L benzinli motorlar ve yine 130 PS üreten 1,5L dizel motor.

EAT-8 ve 6 ileri manüel şanzıman seçenekleri var.

Semi-otonom kullanıma izin veren pek çok güvenlik asistanı da sunuluyor.

Peugeot-308-2022-1280-08.jpg

Peugeot-308-2022-1280-0d.jpg

Peugeot-308-2022-1280-0e.jpg

Peugeot-308-2022-1280-0f.jpg

Peugeot-308-2022-1280-09.jpg

Peugeot-308-2022-1280-1a.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Ercan Özgönül

Sahte egzos cikislarindan ne zaman vazgecilecek acaba? Güzel duran bir araba görmedim ama israrla yapiliyor.

Ercan Özgönül tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cenk Demirel

Ön panjuru pek beğendiğim söylenemez. Aracın tasarımının yandan görüntüsü hala bir Focus HB akıcılığında değil. Daha küt ve sıradan duruyor. İç mekanda i-cockpit değiştirilmiş ki bence bu hali daha güzel olmuş. Motor seçenekleri zaten efsane. Genel anlamda ise beğendim ama sürüş zevkini, konforunu, yalıtımını, yolda giderken hissettirdiklerini görmeden tam kararımı vermem güç. Keza çok beğensek de bize lüks bu makineler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Murat Kav.

Yandan görünüşü geliştirmişler aslında. Fransız arabalarındaki klasik basık arka kapak formundan sonunda vazgeçtiler. Dikine gündüz farlarını beğenen çok belki, ama bana itici geliyorlar. Gösterge daha da yukarı çıkmış görünüyor, ergonomik olarak iyileşmiş olabilir, ama o da bana göre son derece saçma bir tasarım. Arka tasarım da Kona'nın çirkinliğini sahiplenmiş. Aha da gömdüm, bu da çok satar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cem Boneval
10 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Neticede günümüz Fransız arabası, süper çizerler, süper katalog fotosu çıkar, ama ömrü 2 sene, üçüncü sene teneke.

Bu geçmiş gözlemlere dayalı bir (ön)yargı, hala öyle mi acaba?

Mesela bizim ailede 1973 504 ve 1994 306 vardı, ikisi de 10 yıldan fazla sorunsuz kullanıldı.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Serkan Z.
2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Mesela bizim ailede 1973 504 ve 1994 306 vardı, ikisi de 10 yıldan fazla sorunsuz kullanıldı.

Teneke olma durumu 2000'lerde başladı bence 206 ve 307 modelleriyle. İlk sene güzel, sonra hızla eskiyen bir durumu var Peugeotların. Bu araba da göze çok hoş görünüyor ama yolda kütür kütür gidecekmiş, çok sert bir kullanımı olacakmış hissiyatı uyandırıyor bende. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk bakışta güzel çekici gibi geliyor ama biraz göz aşinalığı olunca "yok ya" dedirtiyor. özellikle dikine gündüz farları kısmı şuraya da bir "şey" koyalım der gibi duruyor

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Servet Ö.
16 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Bu geçmiş gözlemlere dayalı bir (ön)yargı, hala öyle mi acaba?

Hemen oto sanayi sözleri ile cevap veriyorum:

Sorunsuzsa Toyota,

Sorunluysa Alman,

Sorunu çözülemiyorsa Fransız.

• Beğen 1
  • Haha 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cem Boneval
39 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

tasarım çok güzel olmuş 3008,2008,508 de olduğu gibi ,yeni 308 le bence iyi sonuçlar elde edecek peugoet ...

Fransız sevmemene rağmen övgüyle bahsetmen güzel.

Bu arada 208 de unutulmamalı.

image.png

image.png

image.png

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
çağlar çetinkaya
2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Fransız sevmemene rağmen övgüyle bahsetmen güzel.

Bu arada 208 de unutulmamalı.

image.png

image.png

image.png

evet Cem Abi 208 de çok güzel , Peugeot son yıllarda Renault la birlikte güzel işler çıkarıyor,  tasarımları çok güzel bunlar satışlarada yansıyor zaten bence 308 de iyi sonuçlar elde edecek...Eskiden ford iyi satardı şimdi ford ilk 10 a zor giriyor  ,Peugeot ilk 10 a giremezdi şimdi  tam tersi oldu...3008 den sonra çıkan tüm Peugeot lar çok güzel tasarıma sahip ,kalitede arttı,donanım da çok zengin (208,2008,3008,508 ve gelecek 308) 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.