Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Mert Erçetin

Önerilen Mesajlar

1932 Temmuz ayında A­tatürk, ilk Tarih Kongresi üyelerine Marmara köş­künde bir ziyafet vermiş­ti.

Hocam Hakkı Tarık, A­tatürk'e:

- Paşam, Enver Beh­nan üyelere sizin Ankara’ya gelişinizi anlattı. dedi. 

Atatürk benimle alakadar oldu. Bazı şeyler sordu, ben de bazı olayları kendi­sine sormak cesaretini buldum, lutffettiler;

Bir aralık yanımıza tıknazca  bir zat geldi. Halkevi baş­kanlarından imiş...

Paşa­ya

- Paşam hangi günde, hangi ayda doğdunuz? Bunu lütfeder misiniz? de­di

Bu soru üzerine Ata­türk'ün rengi değişti, si­nirlendi. Fakat bu saf adama birşey söylemek istemedi.

Doğum gününün kutlanmasını istemiyordu. Padişahların doğum günü (Veleti Hazreti Pa­dişah) adı ile donanma yapılır; şehirlerde, geceleri de eğlenceler tertip edilirdi. O, Mustafa Kemal ki, padişahlığı kaldırmış, şimdi onlar gibi doğum günü bayramı mı yaptıracaktı. Bu imkansızdı. Buna pek  çok kızdı, fakat bir şey söylemedi.

Ani olarak O  mavi gözlerini bana dikti. Hırslı görünüyordu. Ben, bir suç işlemiş gibi, içim­den sarsıldım ve toparlan­dım, Atatürk, sert ve ani olarak:

- Ben ne zaman doğ­dum? diye sordu.

Ben Ata'nın kardeşi değildim, sınıf ar­kadaşı veya yaşıtı da de­ğildim. Bu soruşta bir ma­na aradım. O anda zamanda aklıma Nutkun  birinci sayfasındaki «19 Mayıs 1919 da Samsun'a çıktdım.» cümlesi belirdi.

Bir hazır ol vaziyeti alarak:

- 19 Mayıs 1919 da doğdunuz Paşa Hazretleri! dedim.

Bu cevap Ata'nın gerilen yüz hatlarının yu­muşamasına yetti. O zata dönerek:

- İşte ben O gün doğdum diyerek 19 Mayıs’ın kutlanmasını işaret etmiş oldular.

Enver Behnan Şapolyo, Atatürk’ün Doğum Günü : 19 Mayıs,Önasya Mecmuası, Yıl. 2, Sayı.21, Mayıs 1967, Şafak Matbaası, Ankara 1967, s. 4-5.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Bu yıl sanki daha bir coşkulu geçiyor bayram. 

Taşköprü Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu organizasyonlarda bu yıl küçük bir bisiklet turu da var. Kalabalık bir grubun toplanacağına inanıyorum. Bu türden küçük ve katılımın çok olacağı organizasyonların daha çok yapılması lazım.  

Bir de şöyle bir videoya rastladım. Ben çok beğendim. 

Buyrun keyifli seyirler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu mahkum edecektir. Yine düşünecek: "Demek adliyeyi de ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım!" Onu hapse atacaklar. Kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, İsmet Paşa'ya, Meclis'e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, "Ben inan ve kanaatimin icabını yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!" İste benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!    M.K.ATATÜRK

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.