Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Ecoboost Chip Tuning Ve Sprintbooster

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Malum EB 1.6 kullananlar performansı sever.

Ben genel anlamda motorun gücünden memnunum, ancak yine de bazı şikayetlerim var:

1. İlk iki viteste performans yazılımsal olarak dizginleniyor sanırım, en azından benim popometre öyle gösteriyor. Birinci viteste bu traksiyon sorunları düşünüldüğünde makul olsa da ikinci viteste bence bastın mı gitmeli. Üç ve üstünde tam motor gücü hissediliyor zaten.

2. Gaz pedalı hareketlerine cevapta makine gecikiyor, bu da haliyle hızlı ivmelenme beklentisi varsa gecikme gaza fazla yüklenme anlamına geliyor.

Bu iki (küçük) sorun araçtaki performans hissine gölge düşürüyor.

Bunları aşmanın yollarını araştırırken iki seçeneğin Focus EB için de kullanılabilir versiyonlarının bulunduğunu fark ettim:

1. Sprintbooster

Çoğu kişi tarafından aldatmaca olarak tanımlansa da işlevsel olarak etkili olabileceğini düşünüyorum.

Sprintbooster gaz pedalı sensörü ile ve boğaz kelebeği arasındaki sinyal transferini hızlandırarak aracınızın gaza daha tepkili olmasını ve aracınızın var olan gücünü daha erken elde etmenizi sağlayan bir parça.

Gaz pedalı soketine iki dakikada takılıyor ve tepkime süresini kısaltıyor. Benzer bir teknolojiyi mesela Giulietta "DNA" diye seri üretimde kullanıyor.

sb_easyinstall.jpgsb_incar.jpgsprint_booster.jpg

Bir düğme yardımı ile tepkime süresi kısalmasının düzeyini de Hiç, Az ve Çok olarak seçebiliyorsunuz.

Maliyeti 575 TL.

Elbette motor gücünü arttırmıyor, ama tepkime süresini kısaltması performans hissine önemli katkıda bulunacağı gibi "fırlayıp gitmeyi" de kolaylaştırır diye düşünüyorum.

Ayrıca motor yazılımı ile falan oynanmadığından zarar verme olasılığı da yok.

Ücret iadesi koşulu ile deneme imkanı sunuluyor, hafta sonu bir şans vermeyi düşünüyorum...

2. Superchips Bluefin

Modifiye konusunu yakından izleyenler bilir, Superchips İngiltere kökenli 30 yıldır sektörde yer alan ve kendini kanıtlamış bir firmadır.

Bluefin ise araçtaki OBD portundan bağlanarak bilgisayar yardımı ile herhangi bir kullanıcının motorunu yeniden programlamasını sağlayan bir aygıt.

EB motorlar için Superchips 16 Mayıs itibariyle yeni Bluefin ünitesi ve programını satışa çıkarıyor.

Buna göre hem 160 hem de 182 PS modeller için programlar var.

182 PS versiyonde +30 PS güç ve +44 Nm tork vaad edilmekte ve performans eğrileri çok hoş....

ebbluefin.jpg

182 PS ile 1.6 motorun zaten oldukça limitte olduğunu varsaydığımdan daha fazlasını talep etmenin çok sağlıklı olduğunu düşünmesem de iştah kabartıyor.

Uygulaması da kolay, aygıtı OBD protuna takıyorsunuz, minik bir program yüklüyor, beraberinde gelen CD'yi de notebookunuza yüklüyorsunuz. Daha sonra notebooku USB kablosu ile OBD portuna bağlayıp önce orijinal yazılımı bilgisayarınıza yedekliyor sonra da yeni programı ECU'ya aktarıyorsunuz. Arzu edildiğinde orijinal yazılıma dönmek mümkün. Ve teorik olarak bunu son kullanıcı biraz becerikli ise kendi başına da yapabiliyor.

Bunun da maliyeti 1600 TL civarında.

Modifiyeci ruhu taşıyanlar ne dersiniz bu seçeneklere???

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Modifiyeci ruhu taşıyanlar ne dersiniz bu seçeneklere???

Modifiyeci ruhu taşımadığım ve fabrika standartları dışındaki istisnasız her modifikasyona (aynaya takılan peluş hayvanat dahil) gözlerimi kısarak baktığım için ; (ön göğüste duran kağıt mendil kutusu ile yaralanan kişileri "kişi değil, kişiler" gördüğümden olabilir..) pes bir ton ile "auwww" deme hakkımı kullanıyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ikiniz de ka-şı-nı-yor-su-nuzz :) , ayağınızın altında 180beygir var,daha ne istiyorsunuz bilmem ki? Asfalt'a "kahramanmaraşlıabdullahwashere" yazmaksa hedef , o ayrı tabi.

edit :typo

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okulda bize öğrettikleri ilk şey "Çalışan Makineyi Tamir Etmeye Kalkmayın" olmuştu, görünen o ki bunca yıldan sonra hala sağlamcı tarafım hala ağır basıyor.

Gene de Murphy kurallarından bir kaç tanesini hatırlatmadan geçemeyeceğim.

- Bir şeyle fazla oynarsanız, onu bozarsınız.

veya

- Bir şeyi tamir etmek düşündüğünüzden daha uzun sürer ve daha pahalıya mal olur.

tabi bir de Campell yasası vardır ki o ayrıca takdir'e şayandır "Ne kadar az iş yaparsanız işleriniz o kadar yolunda gider."

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okulda bize öğrettikleri ilk şey "Çalışan Makineyi Tamir Etmeye Kalkmayın" olmuştu, görünen o ki bunca yıldan sonra hala sağlamcı tarafım hala ağır basıyor.

Gene de Murphy kurallarından bir kaç tanesini hatırlatmadan geçemeyeceğim.

- Bir şeyle fazla oynarsanız, onu bozarsınız.

veya

- Bir şeyi tamir etmek düşündüğünüzden daha uzun sürer ve daha pahalıya mal olur.

tabi bir de Campell yasası vardır ki o ayrıca takdir'e şayandır "Ne kadar az iş yaparsanız işleriniz o kadar yolunda gider."

Ama burada ki olay makina veya ekonomi değil ki sadece keyif.

Hem eller yağlanmayacak bile :D

Ben çok bilirim pazar günü aktivitesi olarak evin önünde arabanın motorunu indirdiğimi. İndirir temizler toplardım. Hoşuma giderdi . Rahatlardım stress atardım :)

Sitede adım deliye çıktı gerçi ama neyseki unuttular :D

Forda dokunamıyorum ama. Fazla elektronik korkutuyor beni :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama burada ki olay makina veya ekonomi değil ki sadece keyif.

o zaman bana yapacak tek şey kaldı ... klasik servisçi ağzı ile konuşayım. "mal'da sizlerin,para da. Gerisi paşa gönül kriteri,siz bilirsiniz."

imza: sizi uyarmadım mı? deme hakkını saklı tutan arabacı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence gereksiz. Sprint booster denen alet TPS in değerini manuple edip gerçekte sen %25 basarken %50 gaza basıyormuş gibi göstererek enrichment ı arttırarak gaz tepkimesini hızlandırıyor. Yakıt tüketimine negatif etkisi tartışılmaz bile bence.

Ford un yakıt stratejisi (aslında ero4 üzeri tüm motorların hepsi) 4 bin devire kadar stoichiometry de yürümeye dayalı olduğundan bu tip eylemler tam sonuç vermez. Ya gözünü kapatıp çipleteceksin arabayı ve yakıt stratejisini ve avans haritasını toptan değiştireceksin ya da hiç uğraşmayacaksın. Ben senin yerinde olsam ellemezdim. Ecoboost un en sevimli tarafı makul kullanımda tüketiminin düşük olması. Bu da yukarıda bahsettiğim yakıt stratejisinin bir sonucu. Dolayısı ile arabayı biraz daha keyifli yapayım derken benzinliğe geldiğinde keyfinin kaçma ihtimali çok yüksek..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EB kullanmadığım için tepkime sürelerini falan bilmiyorum ama bu uygulamanın dizel motora olanı uygulanabilir, (Tepkime süresinin düşürülmesi, tabi bu TDCİ motorda ne kadar başarılı olur bilemiyorum, sonuçta sinyal hızı ile alakalı olsa da motorun cevap verme süreside uzun dizel motorda ) Ama yararı olacaksa ki Cem bey söylüyorsa kesin olur diye düşünüyorum, denenebilir. Sonuçta iyi bir fark elde edilmezse para iadesi garantisi veriliyor. Gönderilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bildiğim dizel araçlarda chıp uygulaması işe yarıyor ama benzinli araçlarda 3 yada 5 beygir olarak güç artışı veriyor,gerçi eco ayrı demi :)

Turbosuz benzinlilerde öyle. İşe yararlılığı tartışılır tabi tüm motorlar için

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.