Jump to content

Camda Taş İzlerini Giderme (ss'li)

Önerilen Mesajlar

Herkese Merhaba.

İnternetten sipariş ettiğim cam tamir kiti geldi ve uygulamasını yaptım. Öncelikle şunu belirteyim hiçbir ürün camı eski haline döndüremez ancak hasarın durumuna göre belli olmayacak duruma getirebilir ve araya dolgu yapıldığı için çatlağın ilerlemesini önler. Bu kit 25 kuruş büyüklükteki çatlaklarda etkilidir. Daha büyükleri için profesyonel uygulama kullanmanızı öneririm. Ben biri yedek olsun diye iki tane aldım

NOT: Kılavuzunda da belirttiği gibi güneş altında yapmanız hem daha sağlıklı sonuç verir hem de uygulama süresini kısaltır (ben kılavuzda yazan sürelere beşer dakika daha ekledim)

image.thumb.png.cec668c3bb4f017e37949f8ebe090966.png

Ürün bu cam tamir kiti diye aratırsanız bulursunuz. Enjektörlü olandan aldım ben bir de 4 ayak vakumlu olanı var ama uygulama videolarında çok etkili olmadığını gördüm.

Öncelikle çatlakların merkezini bir iğneyle hafif karıştırıp içinde varsa eğer kırıntıların çıkmasını sağlıyoruz ve sonra alkol bazlı bir sıvıyla tertemiz siliyoruz. 

Ben bu iki arkadaşla ilgilenicem

image.png.77aa6864a4d511fb88e0e2f49e039d85.png

image.png.f3e223576f96c8e441ed15b51063764b.png

Adım 1:

image.thumb.png.232b9f4a45cbc085ce65f7392b85c4ae.png

İçerisinden çıkan bu pedin alt tarafındaki kağıdını söküp çıkıntılı kısmı araç tavanına bakacak yönde ve ortasındaki yuvarlak kısmı çatlağı ortalayacak şekilde yapıştırıyoruz. hava almayacak şekilde iyice yapıştığından emin oluyoruz.

Adım 2:

image.thumb.png.ce9d371d848fe22ba571bb92d758b5bb.png

Kırmızı folyosunu kaldırıyoruz

Adım 3:

image.thumb.png.535fbf1a1ee083de2055e4d3e66e5113.png

Paketinden çıkan bu başlığı yine çıkıntısı tavana bakacak ve pedi ortalayacak şekilde yapıştırıyoruz. Delikten bakıldığında çatlağın tam ortada olması ve şöyle görünmesi gerekiyor 

image.thumb.png.9d97a5bf139b0b5a1b6e316c67264b33.png

Adım 4:

Paketten çıkan reçineyi 5-6 damla kadar delikten yavaşça damlatıyoruz (reçine daha sonra da lazım olacağı için bitirmeyin)

Adım 5:

image.thumb.png.8394617015c6e9ba6c4f85e92deb7950.png

Enjektörün pistonu basılı haldeyken yuvaya takıp yukarı doğru sonuna çekiyor ve kilitliyoruz. Bu halde 10-15 dakika kadar güneş altında bekletiyoruz. Enjektör çevresine hafifçe tıklatarak oluşan hava kabarcıklarının vakumlanmasını sağlayabilirsiniz

Adım 6:

Sonraki aşama için enjektörü çıkarın ucu tıkanmışsa iğneyle açabilirsiniz.

image.thumb.png.11e22280874acda88dfcfac8350e9d19.png

Pistonu çekili iken yine yuvasına takıp kilidi üstteki çentiğe gelene kadar yavaşça bastırıyoruz. Burda ben yaklaşık 20 dk kadar bekledim. Sızmalara karşı önlem olarak bant yapıştırdım ama sızma olmadı.

Adım 7:

image.thumb.png.f43e35ce23679abe9211fe743e417926.png

Süre dolunca enjektörü, başlığı ve pedi paketten çıkan jiletle kazıyarak söküyoruz ve camı alkolle siliyoruz.

Adım 8:

image.thumb.png.20707dfd83f0b6cf427de1eee162483c.png

Kalan reçineyi çatlak merkezine 3-5 damla damlatıp paketten çıkan şeffaf plastiği üstüne yapıştırıp bir 20 dk daha bekliyoruz (gölgede yapacakların burda en az 1 saat beklemesi gerekiyor. 

image.thumb.png.4cbb8de2c46eeeeecab164dbe49d899d.png

Adım 9:

Süre bitiminde şeffaf plastiği ve kurumuş reçineyi jiletle kazıyıp güzelce siliyoruz

Öncesi & Sonrası

image.png.cf1fbc3670ed0b224bbadb11294bf102.png

image.thumb.png.770dd4914f8e0b35b60d3bb3c2e41145.png

%70 oranında başarılı oluyor. Fotodakinden daha az belli ve yerini bilmeyen biri zor farkeder en önemlisi de çatlak ilerlemesinin önüne geçtim

• Beğen 12
  • Teşekkür 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok iyi anlatmışsınız. Ancak ben pek beceremem sanırım. Bu nedenle arada  bir tam kasko sürem bitecekken yetkili serviste ön cam değiştiriyorum. Daha temiz oluyor. Sıfır orijinal cam.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
39 dakika önce, A.Coşar yazdı:

Çok iyi anlatmışsınız. Ancak ben pek beceremem sanırım. Bu nedenle arada  bir tam kasko sürem bitecekken yetkili serviste ön cam değiştiriyorum. Daha temiz oluyor. Sıfır orijinal cam.

Kasko yilinin bitimine yakin degistirince bidahaki sene icin ödediginiz ücret artmiyor mu cidden bilmedigim icin soruyorum benimki de eylülde bitecek

incelemek isteyenler icin ürün linki https://www.amazon.com.tr/Bundera-BND505-Araba-Tamir-Kiti/dp/B087MLM795/ref=asc_df_B087MLM795/?tag=googleshoptr-21&linkCode=df0&hvadid=434407008204&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=15307377361993981888&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1012782&hvtargid=pla-1015561127717&psc=1

Ferit Gür tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
18 dakika önce, Ferit Gür yazdı:

Kasko yilinin bitimine yakin degistirince bidahaki sene icin ödediginiz ücret artmiyor mu cidden

Ön cam değişimi kaskoyu delmiyor. Tramere işlemiyor. Bu aracımda 2 değişim yaptım. İki kere taş sıçramasından delik,çatlak vs oldu. 

A.Coşar tarafından düzenlendi
düzeltme
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence işe yaramış elinize sağlık.

Benim ön cam'da çizik var. Dolu zamanı üstüne paspas attım ( aceleden ) arasına sıkışan taşlar çizdi ( silecek o kadar çizebilirmi bilmiyorum)
buna benzer bi uygulama gördüm, niyetlenmiştim ama gözüm alışınca bırak kalsın dedim, öylece duruyor..

kaskodan cam değişimi bende yaptım 1 kere, benim anlaşmamda %25 i ni ben karşılamıştım sanırım, hasar kaydına yansıdı diye hatırlıyorum sorunca demişlerdi ama bakmadım. Herhalde anlaşmaya bağlı firmadan firmaya değişiyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bir saat önce, Okan Ali yazdı:

Bence işe yaramış elinize sağlık.

Benim ön cam'da çizik var. Dolu zamanı üstüne paspas attım ( aceleden ) arasına sıkışan taşlar çizdi ( silecek o kadar çizebilirmi bilmiyorum)
buna benzer bi uygulama gördüm, niyetlenmiştim ama gözüm alışınca bırak kalsın dedim, öylece duruyor..

kaskodan cam değişimi bende yaptım 1 kere, benim anlaşmamda %25 i ni ben karşılamıştım sanırım, hasar kaydına yansıdı diye hatırlıyorum sorunca demişlerdi ama bakmadım. Herhalde anlaşmaya bağlı firmadan firmaya değişiyor.

öyle hafif cizikse seryumoksitle de gecer

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
16 saat önce, A.Coşar yazdı:

Ön cam değişimi kaskoyu delmiyor. Tramere işlemiyor. Bu aracımda 2 değişim yaptım. İki kere taş sıçramasından delik,çatlak vs oldu. 

Bitime yakin ben de bi sorarim eger sorun yaratmayacaksa sifirlarim cami

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
17 saat önce, A.Coşar yazdı:

Tramere işlemiyor.  

Normalde işler. Tramere işlemeyen durumlar oluyor ama  çoğunlukla işler. Bu konuda sigorta acentaları bile yanlış yönlendirme yapabiliyor bazen. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
51 dakika önce, Ekrem Ekşi yazdı:

Normalde işler.

Yok öyle değil. Tramerim 360 TL. 2015 Yılına ait bir tampon lokal işlemi, o da karşı tarafın trafik sigortasından yapıldığı için. O günden sonra 2 kez cam değiştirdim. Ve hala 360 TL.

A.Coşar tarafından düzenlendi
yazım hatası
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Mehmet Çallı
17 saat önce, Okan Ali yazdı:

Şöyle oluyor genellikle.Poliçelerde "anlaşmalı cam servislerinde yılda bir adet cam değişimi yazar".Bu değişim ücretsizdir,kasko indirimini bozmaz ve tramere işlemez.Ama takılan cam yan sanayi cam olur.Eğer yetkili serviste orjinal cam taktırırsan,o zaman muafiyetli değişim yapılır.Cam parasının bir kısmı araç sahibinden alınır,tramere işler ve hasarsızlık indirimide bozulur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Fatih Aktürk

Cam görüş demektir, poliçeler cam değişimini istiyor. Çünkü iyi görüş, kazasız sürüştür. Zaten camlar zamanla çiziliyor, ışık kırılması artıyor. Camınızı lütfen değiştirin. Kaskonuz varsa, orjinal cam isteyin. Araçta dikiz aynası dahil çokça cam var. Arka cam da  geneli ısıtmalı olmasından mütevellit maliyetli. Kırıksız ancak çeşitli kirlere maruz kalan camlar için temizlik ve bakım tavsiyeniz nedir? 

Fatih Aktürk tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
3 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Ama takılan cam yan sanayi cam olur.

Hayır Mehmet ,değişen iki cam da orijinal olarak yetkili serviste değiştirildi. Hasarsızlığım bozulmadı, tramere işlemedi. Hatta son değişimde 40 gün Almanya'dan cam bekledik. 2020 Yaz başlangıcıydı. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bildiğim yetkili servisler yan sanayi ürün kullanmazlar yanlış mı biliyorum

2 saat önce, Fatih Aktürk yazdı:

Cam görüş demektir, poliçeler cam değişimini istiyor. Çünkü iyi görüş, kazasız sürüştür. Zaten camlar zamanla çiziliyor, ışık kırılması artıyor. Camınızı lütfen değiştirin. Kaskonuz varsa, orjinal cam isteyin. Araçta dikiz aynası dahil çokça cam var. Arka cam da  geneli ısıtmalı olmasından mütevellit maliyetli. Kırıksız ancak çeşitli kirlere maruz kalan camlar için temizlik ve bakım tavsiyeniz nedir? 

Kir derken özellikle kireç lekeleriyse seryum oksitle polisaj yaptırabilirsiniz sonrasında da camı su itici kaplamayla kaplatırsanız bir kaç yıl su lekesi derdiniz olmaz

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
6 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Şöyle oluyor genellikle.Poliçelerde "anlaşmalı cam servislerinde yılda bir adet cam değişimi yazar".Bu değişim ücretsizdir,kasko indirimini bozmaz ve tramere işlemez.Ama takılan cam yan sanayi cam olur.Eğer yetkili serviste orjinal cam taktırırsan,o zaman muafiyetli değişim yapılır.Cam parasının bir kısmı araç sahibinden alınır,tramere işler ve hasarsızlık indirimide bozulur.

Benimki aynen böyle olmuştu.. Ama bu seneki kasko anlaşmama bakacagım,nedir diye..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.