Jump to content
  • 0

Focus Mk4 Davlumbazda Kar Buz Birikmesi ?

Hasan Kından

Soru

Hasan Kından

herkese merhabalar,  malumunuz artık kar kış mevsimi   ilk kış sezonumu bu araç ile geçireceğim  herşey güzel olacak diye ümit ederken  ciddi bir problem yaşadım.  karda  davlumbaz keçe olduğundan muhtemel  ciddi bir kar birikmesi  ve  buza dönüşmesi akabinde  bir müddet sonra  direksiyonu bile zor çeviriyorum,  yay süspansiyon bile  çalışmayıp araba kütük gibi oluyor. ciddi bir sürtme sesi ve dirençle karşılaşıyorum.  yol kenarında durup çekiçle temizlemek zorunda kaldım 3 sefer.   Bir arkadaşım  lastiktendir  dedi    ama pek inanasım gelmedi  lastik 2020  nokian  snowproof p,       böyle giderek kar birikmesi   davlumbazda içeri atma  patlama çatlama  birşey yapar mı endişe ediyorum.  okadar yol gittim kesinlikle  çekiçle müdahale hariç dökülmediler.  bilgi ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

6557e29f-1d84-4287-9811-b14f4bc8094a.jpg

60315243-74bb-462e-8bcd-bf46c560c4ab.jpg

c0bfbfe9-3fdf-4b29-8c5e-29e80393df7c.jpg

a3a22385-da9b-492d-a8bb-a39cc02c4811.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Yakup Çağatay

Evet keçe oldu yenileri, yalıtım için vs iyi dedik ama bak bunun için kötü olmuş. Bir zararı olur mu düz gidişte sanmıyorum ama durduğunuz yerde dönüşlerde belki diyeceğim ancak onda da direksiyon pompası artık yok pek bir arızaya yol açacağını sanmıyorum.

Herkes böyle mi acaba, benzer araçlardan yorum bekleyelim bi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mehmet Demir

keçe olması dezavantaj. showroom da görünce dedim ford yine çalmış.. bizim arkalar zaten keçe ama lastik sola sağa dönmüyor.. önler için sakat bir durum.. pürüzsüz olması ve motor ısısından daha çok etkilenip karı dökmesi daha muhtemel plastiğin. nokian bende de var.. dişleri tam kar için buz da biraz daha kötü diğer lastiklere nazaran testlerde.. kürek gibi sarıyordur karı..ve yukarılara taşıyordur.. varsa ezilmiş kardan gitmeye çalışın..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Hasan Kından

soğukta kar kazımak ayrı bir  rezillik onu geçtim  giderek kar buz sıkışma yaparak davlumbazı   içeri patlatırsa falan ciddi problem, çünkü gerçekten  çukurda kasiste arabada   zerre   yay süspansiyon çalışmıyor lastik direk üstündeki sert kara buza  yaslanıyor  o esnada  içeri patlayabilirde keçe  eğer ciddi bi desteği yoksa,  yanılıyor muyum?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mehmet Demir

haklısınız.. finlandiya ya rusya ya sattıkları f4 lere bakmak lazım. hepsi mi keçe?

ülkelere göre maliyet için ufak değişiklikler yapıyorlar. burada siparişi veren otosan sorumludur. ama fordunda plastik davlumbazı varsa avrupadaki hiç bir ülkeye bu keçeli arabayı vermeyi kabul etmemeli. tamam burası rusya değil ama rusya gibi yerler var, hemen her avrupa ülkesinde. italya nın güneyinde yaşayan alp lere gidemez mi?

şimdilik park etmeden önce tam sağ sol yaptıktan sonra arabadan çıkın.. donduğu zaman tekeri etkilemesin.

yukarıda haklısınız dedim ama davlumbazlara iyi bakmıştım keçeyi iç duvara sabitlemek için plastik  kullanılmış demek ki arkada davlumbazın etrafında birşeyler var ama nedir ne kadar sağlamdır bilmiyorum.

şunlardan var  https://turkish.alibaba.com/product-detail/toyota-plastic-retaining-clips-auto-plastic-clips-fasteners-for-car-fastening-clip-60477375606.html

arkası boş olmaz yani, en tepe kısmına eğilip bakmadım..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Gürkan Çakıroğlu

Davlumbazın yere yakın olan ön ve arka taraflarında bu tarz birikmeler oluyordu önceki nesil araçlarda ama böyle olmasını beklemezdim.

İstanbul a kar düştü fakat bu hale gelecek kadar karda sürmedim henüz, o yüzden bir şey diyemiyorum. Ara tatilde Ilgaz yapalım ve bu durumu gözlemleyelim hocam.

Mehmet’in dediği gibi EU ve RU da satılan araçlarda kullanılan malzemeye de bakmak lazım...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Cenk Demirel

Oldukça enteresan bir durum. Hayır bu aracın geliştirme testleri her türlü zeminde, şartta yapılıyor. Hiç mi fark etmemişler, kimsenin aklına gelmemiş keçenin kar topladığını ve dökmediğini ilginç. Eğer hala aracı karda kullanmanız gerekiyorsa aşındırıcı etkisi bulunmayan buz çözücü solüsyonlardan alıp keçenin üzerine püskürtürseniz belki kar orada tutunamayabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Ümit Vaysaloğlu

Belki biraz garip gelecektir ama istikametiniz neresiydi. 
Normalde burada biriken karın özellikle araç hareket halindeyken olumsuz bir etki etmemesi lazım. 
Şöyle bir fikir yürüttüm. 
hava çok soğuk olduğundan davlumbazlara yapışan kar bu soğuğun etkisiyle donuyor olmalı. Yolda tuzlama çalışması da yapılmamışsa sadece bu ihtimal var. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Yakup Çağatay

Bu arada Rusya'ya Yeni Focus satılmıyor, bir de diğer ülkelerde de farklı bir ürün yok hepsi aynı anladığım kadarıyla.

Series 20/32/ vs yazan şey Trend - Titanium vs demek yani donanımlarda fark yok. Harici ısıtmalı araçlarda fark var o da malzeme değildir.

Screen Shot 2021-01-18 at 19.11.19.png

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Hasan Kından

kastamonu cideden  çıkıp ağlı  ya oradan da inebolu ya indim.    5. aracım  toyota honda renault vw  kullandım hepsiyle de  kar deneyimim oldu, eksi sıcaklıkları da  gördüm  hiç böyle bir problem yaşamamıştım,  zaten o kadar şaşırdım ki  paylaşayım istedim, ya lastiğimden  ya arabadan  dedim..  sürüşü bozması  arabanın   lastik sürtünüp uğultu yapıp durması     biraz   forda olan güvenimi sarstı tabi.   

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Kadir.Cetinkaya

Inanamadim suan fordun tum mevsimleri denedigi laboratuvari var orada nasil gecti bu testi bence en yakin yetkili servisine gidip bu fotolari onlarada gosterin. Insallah cozum bulunur koskoca ford firmasi okadar muhendis orda bunu dusunemediler mi mk 3.5 ta boyle bisey yoktu cunku davlumbaz plastikti mk4 kece insallah guncelleme yapip cozum bulurlar

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Gürkan Çakıroğlu
21 dakika önce, Kadir.Cetinkaya yazdı:

davlumbaz plastikti mk4 kece insallah guncelleme yapip cozum bulurlar

Keçenin üzerini plastikle kapatsalar iyi olur, yalıtıma da yarar...

36 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Yolda tuzlama çalışması da yapılmamışsa

Bu ihtimal de olabilir sanki.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Keçeye de çok güvenmeyin, ince baya(içinde yalıtım var) servis için de tamponsuz 25-30 metre çektik, keçeye sürtmüş teker hemen keçe delinmişti. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

MCA da böyleydi, garaja girmeden inip temizlerdim bütün pisliği içeri bırakıyor diye. Sıkışmamış yoğun karda çok anormal değil bence bu durum. Lastiklerin tahliyesi de çok başarılı değil sanıyorum.

@Ercan Özgönül belki konum itibariyle başka tecrübelere sahiptir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Ercan Özgönül
1 saat önce, Semih O. yazdı:

MCA da böyleydi, garaja girmeden inip temizlerdim bütün pisliği içeri bırakıyor diye. Sıkışmamış yoğun karda çok anormal değil bence bu durum. Lastiklerin tahliyesi de çok başarılı değil sanıyorum.

@Ercan Özgönül belki konum itibariyle başka tecrübelere sahiptir.

45 dakikalik sürüs sonrasi durum bu kadar vahim degil ama ufak bir birikme var. Cok anlamam ama pütür atmak mantikli olabilir belki.

IMG_20210118_204923.jpg

Ercan Özgönül tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.