Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Giriş yaptıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir ve özel mesaj yollayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, bu mesaj silinecektir ve sadece sponsorlarımızın reklamını göreceksiniz. Siz de sponsor olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Kış Geldi Plastik Pencereleriniz Sağlıklı Mı?

Yakup Çağatay

Önerilen Mesajlar

Yakup Çağatay

Kulağıma gelen Yazlık-Kışlık söylentisi vardı yıllardır, yok artık niye böyle bir şey olsun diyordum 😄 Meğer gerçekten varmış en azından bir baskı ayarı mevut.

Bu ayarı yapabilmek için tek ihtiyaç duyulan şey 4mm'lik allen anahtarı. Belki pencereden pencereye değişir onu bilemiyorum. 

Boyutu kestirmeniz adına dik duran 😄 

D16FA0AC-35F2-4403-BCF4-27B3D2EC15E8.jpg

Pencere veya kapılardaki bu dairesel cisimlerin üzerindeki pim evin içine doğru bakarsa, baskı artar yani fitiller işini yapmaya başlar. Dışarı bakarsa da sıkma azalır bir de özelliğini yitirmiş fitilse sürekli hava akışı olur. Kapı ve pencerenin ne yöne açıldığının önemi yok.

Benim pencerelerde bu işaretlerin tamamı ortadaydı yani varsayılan olarak kalmış, herhangi bir ayar yapılmamış gibi duruyordu.

Bu (içe bakma) ayarı dün yaptım ve farkını hissettim, odalarda termometrem var bazı odalardaki sıcaklık farkı fazla oluyordu bugün azaldı.

Ekstra bir sorun yoksa (sarkma, fitil yıpranması vs.) bu ayarı yapmak fena fikir değil. Önceliğiniz yine fitiller olsun tabi ki.

Bir pencerede 5 tane vardı bir tanesi ufak olmak üzere.

Kapatırken daha sıkı sıkı kapanıyor, hissediliyor net şekilde.

Screen Shot 2021-01-13 at 19.31.14.png

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
  • Haha 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Mehmet Demir

@Yakup Çağatay sağolasın.. ben daha önce buralarla oynamıştım ama çevir çevir yapamamıştım. kanatın biri sıkı iken diğeri gevşek idi. şimdi ikisini de ayarladım.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi (düzenleme geçmişini gör)
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aşağıdaki iki videoya göre bu ayar yaz kış ayarı değil fitilin baskı ayarı. yani sabit olmalı. Eğer soğuk geçiriyorsa fitiller eskidiği/sertleştiği için olduğundan fazla basması işe yaramıyor, ikinci videoda da gösterildiği üzere.

Ayrıca kışın soğuğu geçirmesini istemiyorsak yazında sıcağı geçirmesini istemiyor değil miyiz? Neden yazın gevşetiyoruz?

Kendi adıma videolardaki görüşlere katılıyorum.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Mertcan Çelik

Biz bunun muhabbetini bir yerlerde yaptıytık sanki be ya

1 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

bi yerde bunun yaz kış ayarı olmadığını bu şekilde ayarlamanın fitilleri bozacağını vs bişeyler okumuştum.

yaz kış ayarı değilse ne ayarı?

Bir de fitil değişimi ekstra doğalgaz ücretinden ucuz demiyim mi 😄 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Şimdi, Mertcan Çelik yazdı:

düzenledim mesajı

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Gürkan Çakıroğlu
1 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

@Doğan Kurban yazmıştı geçen forumda, oradan hatırlıyorsun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Mertcan Çelik
8 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

düzenledim mesajı

Fitil değiştir bunlarla uğraşma diyor diye anladım ben. Termal kameralı pimapenci iyiymiş ya. 

Şu dolar saçma yüksek olmasa direkt termal kamera alabilirdim bu video sonrası 😅

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
6 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

Şu dolar saçma yüksek olmasa direkt termal kamera alabilirdim bu video sonrası 😅

he ya çok eğlenceli 😄 flir filan fiyatına bakmaya bile korkuyorum 😄 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Yakup Çağatay
22 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

aşağıdaki iki videoya göre bu ayar yaz kış ayarı değil fitilin baskı ayarı. yani sabit olmalı. Eğer soğuk geçiriyorsa fitiller eskidiği/sertleştiği için olduğundan fazla basması işe yaramıyor, ikinci videoda da gösterildiği üzere.

Ayrıca kışın soğuğu geçirmesini istemiyorsak yazında sıcağı geçirmesini istemiyor değil miyiz? Neden yazın gevşetiyoruz?

Kendi adıma videolardaki görüşlere katılıyorum.

Videoları izlemedim lakin söylediklerinin tamamı doğru kimse itiraz etmez mantık o zaten. Niye yaz kış tabiri var bilmiyorum ama video başlıları da öyle 🙂 Clickbait yapıyoruz hep beraber diyelim. 
Neden gevşetme yapılmalı soruna yanıt çünkü böylesi zahmetli bir kapama olduğu için, bence 🙂 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Videoları izlemedim lakin söylediklerinin tamamı doğru kimse itiraz etmez mantık o zaten. Niye yaz kış tabiri var bilmiyorum ama video başlıları da öyle 🙂 Clickbait yapıyoruz hep beraber diyelim. 
Neden gevşetme yapılmalı soruna yanıt çünkü böylesi zahmetli bir kapama olduğu için, bence 🙂 

ikinci video direk işe yaramadığını gösteriyor termal kamera ile.

hayır öyle diyen adam aynı terimi kullanmadan nasıl açıklasın 😄 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Yakup Çağatay
9 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

ikinci video direk işe yaramadığını gösteriyor termal kamera ile.

hayır öyle diyen adam aynı terimi kullanmadan nasıl açıklasın 😄 

Nasıl gösteriyor abi 😄 Lastiğimde sorun yok, pencere tam basmıyorsa ne yapacağım tabiki bunu yapacağım 😄 niye var peki bu ayar? Pencereci doğru düzgün ayarlasın diye, değil mi? Lastik basınçları gibi veya yeni binalarda hareket eden binanın pencere ayarlarının bozulması sebebiyle. 

Bu arada termal kamera ile neyi gösterdiklerini dahi anlamadım bırak kıyaslama yapalım 😄 Elini sokuşturuyor araya nereye bakacağımızı anlamıyoruz koyarsın kamerayı sabit yere aşağı yukarı oynatırsın kıyaslarsın. Lastiği eskimiş yani diğer etkenlerle problemli pencere ile bu ayarı kıyaslamak biraz saçma değil mi? Sözde % değeri de vermiş 😄 Abi her pencerenin durumu farklı bir defa, neyse ben konuyu revize edeceğim. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • Yakup Çağatay, başlığı Kış Geldi Plastik Pencereleriniz Sağlıklı Mı? olarak değiştirdi
Yakup Çağatay
6 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

Termal kameram olsa 7/24 açık durabilir, alakalı alakasız her şeyi çekerim sanırsam :kop:

Ama katılıyorum biraz fazla elini araya sokmuş 

Telefonun şarj yerine takılan tipler vardı, amatör olarak iş görür mutlaka.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Doğan Kurban

Ya bu ayarlamanın amacı kış yaz felan değil aslında. Kapı ya da camın arasıdaki fitil zamanla arabalarınki gibi şeklini kaybediyor. Dolayısıyla camı kapatınca izolasyon tam sağlanmıyor. Bu ayarla daha sıkı kapanıp izolasyonu sağlamak. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.