Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Giriş yaptıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir ve özel mesaj yollayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, bu mesaj silinecektir ve sadece sponsorlarımızın reklamını göreceksiniz. Siz de sponsor olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

• 0

Focus 3.5 1.5 Tdci Vs 1.6 Tdci

Bora Ç.

Soru

Focus 3.5 kasa için hem 1.6 dizel 6 ileri manuel hem de 1.5 dizel 6 ileri manuel seçenekleri var. Benim deneyimlerime göre bu 2 motor arasındaki farklara baktığımızda,

1.5 tdci; daha az titreşimli ve daha az sesli bir motor, ara hızlanmaları bir miktar daha iyi, yakıt tüketimi yarım litre kadar daha az.

1.6 tdci ise; yıllardan beri kullanıldığı için daha az sorunlu veya kronik sorunları belli, bakım maliyetleri daha ucuz ve parça imkanı daha fazla.

Her iki motorunda artıları ve eksileri var, siz ikisi arasında kalsanız hangisini tercih edersiniz ? 

Yukarıdaki karşılaştırmalarım doğru mu ve eklemek istediğiniz artı eksiler var mı ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • Cevaplar 47
  • Oluşturulma
  • Son yanıt

Bu Soruyu En Çok Cevaplayanlar

• Bora Ç.

14

• Mertol Kip

12

• Yakup Çağatay

8

• Serkan Karakoca

5

Bu Soruyu En Çok Cevaplayanlar

Popüler Mesajlar

1.5 tdci ler 8v kapak. Ecoblue dedikleriniz 16V kapak. Addblue oyle sikintili bir sey degil. Sorun yaratirsa iptal ettirirsiniz olur biter.  Tam tersini yapan duydum. Enjektorle ilgili degilde 

Tamam. 

focus görünümlü 308 plus 😄

Yayınlanan Görseller

Önerilen Mesajlar

• 0
Yakup Çağatay
23 dakika önce, Mertol Kip yazdı:

2018 1.6 tdci man ile 2018 1.5 tdci man. arasinda ne kadar fark var?

1.6 tdci 2017 model en son, ancak 2018 trafiğe çıkışlı bulunursa bulunur. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mertol Kip

Tamam yaw bir yil eski olsun. O ikisi arasinda 15-20 bin yoktur herhalde dedim ve ilanlara baktim, sonrada çüşşş dedim. 

Bu sartlarda tabii ki 1.6 tdci

Screenshot_20210113-053629.png

Screenshot_20210113-053415.png

Mertol Kip tarafından düzenlendi (düzenleme geçmişini gör)
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
13 saat önce, Mertol Kip yazdı:

2018 1.6 tdci man ile 2018 1.5 tdci man. arasinda ne kadar fark var?

aslına bakarsanız ikisini de aynı fiyatlara bulmak mümkün ama şöyle bir fark var 1.6 tdci manuel daha uyguna fiyatlara bulabiliyorsunuz. örnek verecek olursak 2017 veya 2018 model 1.6 tdci manuel 200 bin civarına bulmak mümkünken, 2018 1.5 tdci manuel 215-220 bin civarında başlıyor.

14 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Tamam da şartlar aynı değil işte en başta söylediğim şey 🙂 2018 model mi 2014 model mi alayım demek gibi bir şey bu.

Motor bu alıyorsunuz araba mı? Tek tek bakmaktansa ne lazım ona bakmakta yarar var. 

model yılları arasında o kadar fark yok tabiki de ama benim size şöyle bir sorum olsun, benzer 2 araba düşünün(model, km, boyasız vb.) biri 1.6 dizel manuel biri 1.5 dizel manuel olsun. 1.5 dizel sizin için ne kadar fiyat farkına kadar geçerli olur ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Yakup Çağatay
7 dakika önce, Bora Ç. yazdı:

biri 1.6 dizel manuel biri 1.5 dizel manuel olsun. 1.5 dizel sizin için ne kadar fiyat farkına kadar geçerli olur ?

0 benim gözümde fiyat farkı yapacak bir şey yok. Adamlar satarken fiyat farkı koymamış ikinci elde niye koyacağım. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mertol Kip
17 dakika önce, Bora Ç. yazdı:

benzer 2 araba düşünün(model, km, boyasız vb.) biri 1.6 dizel manuel biri 1.5 dizel manuel olsun. 1.5 dizel sizin için ne kadar fiyat farkına kadar geçerli olur ?

Uzun sure kullanmayi dusunuyorsam ben kafadan beş bin lira verirdim, 10 a kadar da cikardi. Enjektor seti 6-7 bin lira zaten. 100 bini gorup enjektor sorunu cikartmayan 1.6 yok denecek kadar az. Cogu insan farkinda degil ama supap sesine benzer bir ses cikartir ve tuketim artar. Fazladan verilen paranin bir kismi yakittan doner zaten. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Bir saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

0 benim gözümde fiyat farkı yapacak bir şey yok. Adamlar satarken fiyat farkı koymamış ikinci elde niye koyacağım. 

o zamanki fiyatları bilmiyorum ama gerçekten de fiyat farkı yok muydu ?

Bir saat önce, Mertol Kip yazdı:

Uzun sure kullanmayi dusunuyorsam ben kafadan beş bin lira verirdim, 10 a kadar da cikardi. Enjektor seti 6-7 bin lira zaten. 100 bini gorup enjektor sorunu cikartmayan 1.6 yok denecek kadar az. Cogu insan farkinda degil ama supap sesine benzer bir ses cikartir ve tuketim artar. Fazladan verilen paranin bir kismi yakittan doner zaten. 

ya zaten benimde kafamı karıştıran burası. bildiğim kadarıyla 1.5 tamamen ford üretimi bir motor ve yeni nesil bir dizel ama 1.6 psa üretimi ve temelleri 2000 li yıllara dayanıyor. fiyatlar biraz daha yerini bulduktan sonra tercihte bulunacam

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Yakup Çağatay
4 dakika önce, Bora Ç. yazdı:

o zamanki fiyatları bilmiyorum ama gerçekten de fiyat farkı yok muydu ?

Gerçekten yok🙂 Ben genelde bi tarafıma bakarak konuşmam 😂İşte fiyatlar, iyi inceleyiniz. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
5 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Gerçekten yok🙂 Ben genelde bi tarafıma bakarak konuşmam 😂İşte fiyatlar, iyi inceleyiniz. 

aynen öyle bir fark yok, o zaman malum site veya genel olarak 1.5 dizel yeni motor olduğu için daha pahalı olur algısı var gibi 🙂  sizden rica etsem bu yıllara ait teknik broşürleri nerden bulabilirim ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Yakup Çağatay
Şimdi, Bora Ç. yazdı:

aynen öyle bir fark yok, o zaman malum site veya genel olarak 1.5 dizel yeni motor olduğu için daha pahalı olur algısı var gibi 🙂  sizden rica etsem bu yıllara ait teknik broşürleri nerden bulabilirim ?

En başında söylemiştim.
Bu ve benzeri konular için ayrı başlıklarımız var oralarda ne lazımsa sorarsanız yardımcı olmaya çalışırız veya zaten paylaşmışızdır. Şu an elimde bir şey yok verebileceğim. Keyifli okumalar. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

En başında söylemiştim.
Bu ve benzeri konular için ayrı başlıklarımız var oralarda ne lazımsa sorarsanız yardımcı olmaya çalışırız veya zaten paylaşmışızdır. Şu an elimde bir şey yok verebileceğim. Keyifli okumalar. 

teşekkür ederim

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mevlüt Çalışkan
12.01.2021 - 13:55 tarihinde, Serkan Karakoca yazdı:

continental enjektöre her 70 bin kmde pompacıda  bir ayar ver max 1000 tl ye no problem zaten aradaki 15-20 binlik fiyat farkını yakıt parası  olarak kullanırız 😄

o fiyat  farkına  1.6 tdci bixenon far sunroof tekno paket alınır takip edilirse benim kanımca ...2016 6. ay sonrası alırsanızda sync3 de olur ...

@Serkan Karakoca enjektörleri değiştirip bosch marka taksak nasıl olur 🙂

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mertol Kip

Olmaz ki. Empedanslari farkli. Hadi uydurdunuz diyelim ecu da kodlayamazsiniz. 

6 saat önce, Bora Ç. yazdı:

ya zaten benimde kafamı karıştıran burası. bildiğim kadarıyla 1.5 tamamen ford üretimi bir motor ve yeni nesil bir dizel ama 1.6 psa üretimi ve temelleri 2000 li yıllara dayanıyor. fiyatlar biraz daha yerini bulduktan sonra tercihte bulunacam

O da psa. Ford kendi fabrikasinda uretiyor tek farki o. Son zamanlarinda 1.6lar da kent te uretilmisti yanlis hatirlamiyorsam. Motoru kimin urettigine o kadar takilmayin bence. Albealardaki 1.3 mj motor da Opel in polonyadaki fabrikasinda uretiliyordu 🙂 Ki o motor efsanedir. 

PSA ve Fiat kucuk hacim dizeller konusunda gayet basarililar. Fordtan daha basarililar. Ford coook uzun zamandir kucuk hacimlilerde psa ile ortaklık yapiyor zaten. Oyle fiesta focus falan değil, sierra zamanindan beri. Yillar yillar once sierra 1.8 turbo dizel fordum ile hollandadan gelirken yugoslavyada bir kus pike yapıp radyatorumu dagitmisti. O donem ic savas oldugu icin durmadan yunana kadar gelmistim. Tabi TR de havlu atti alet. O zamanlar o motorun turbosuzu TR de satilan kisa sase ilk cikan j9 minibuslerde vardi. Onun parcalari ile.komple.motor yapmistik. Ford psa ortakligi oyle 5-10 senelik bir olay degil, bahsettigim olay 92 ya da 94 te yasandi, makine 1991 modeldi. O motor gelistirilip gelistirilip (hafifletilip de tabi) taaa 1.8 Transit connectlere ve hatta ilk nesil focus larda bile kullanildi. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Gürkan Çakıroğlu
29 dakika önce, Mertol Kip yazdı:

Yillar yillar once sierra 1.8 turbo

Gitme o kadar geri, dinazor diyecekler 😀

(Ne maceralı yoldu Yugoslavya)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Cenk Demirel

Yaklaşık 10 senedir Psa'nın 1.6 dizelini kullanıyorum. 2012'de C4'ün 112'lik e-hdi motoru yaklaşık 80 bin km'ye kadar kullandım. 2015'te de onun biraz daha güncel hali olan Focus 115'lik 1.6 tdci motorlu olanı aldım. Aracım da 110 bin km'ye geldi. Çok şükür enjektörlerde veya herhangi bir yerinde sıkıntı yaşamadım. Açıkçası performans-tüketim-dayanıklılık konusunda oldukça beğeniyorum. Ama biraz sarsıntılı ve gürültülü olduğu da aşikar. En azından döneminin dci motorları kadar değil tabi.

1.5 tdci motoru mk3,5'ta deneme fırsatım olmadı ama mk4 kasada denedim. Tabi kasa farkı olduğu için yalıtım farkı da olacaktır ama motor bariz daha az sarsıntılı çalışıyordu. Hem dışarıdan hem içeriden motor gürültüsü de hissedilir şekilde daha azdı.

Hangisini tercih ederdim ? Açıkçası aradaki fiyat farkına bağlı. 1.6 tdci motordan çok memnun olduğum için denk araçlarda sırf motor farkından dolayı 10-20 bin lira fiyat farkı vermezdim.

Tam emin değilim. Bilenler yazar belki ama bu 1.5 tdci motorlarda adblue hangi dönem itibariyle koyulmaya başlandı ? Eğer adblue varsa fiyatları denk olsa bile 1.6 tdci alırım. Zira adblue'nun ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Arızalanınca da çok can yakıyor.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi (düzenleme geçmişini gör)
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mehmet Çallı
10 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Tam emin değilim. Bilenler yazar belki ama bu 1.5 tdci motorlarda adblue hangi dönem itibariyle koyulmaya başlandı ? Eğer adblue varsa fiyatları denk olsa bile 1.6 tdci alırım. Zira adblue'nun ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Arızalanınca da çok can yakıyor.

1.5 Tdci'lerde adblue yok diye biliyorum.Ecoblue motorlarda var.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.