Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Giriş yaptıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir ve özel mesaj yollayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, bu mesaj silinecektir ve sadece sponsorlarımızın reklamını göreceksiniz. Siz de sponsor olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

• 0

Focus 3.5 1.5 Tdci Vs 1.6 Tdci

Bora Ç.

Soru

Focus 3.5 kasa için hem 1.6 dizel 6 ileri manuel hem de 1.5 dizel 6 ileri manuel seçenekleri var. Benim deneyimlerime göre bu 2 motor arasındaki farklara baktığımızda,

1.5 tdci; daha az titreşimli ve daha az sesli bir motor, ara hızlanmaları bir miktar daha iyi, yakıt tüketimi yarım litre kadar daha az.

1.6 tdci ise; yıllardan beri kullanıldığı için daha az sorunlu veya kronik sorunları belli, bakım maliyetleri daha ucuz ve parça imkanı daha fazla.

Her iki motorunda artıları ve eksileri var, siz ikisi arasında kalsanız hangisini tercih edersiniz ? 

Yukarıdaki karşılaştırmalarım doğru mu ve eklemek istediğiniz artı eksiler var mı ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • Cevaplar 47
  • Oluşturulma
  • Son yanıt

Bu Soruyu En Çok Cevaplayanlar

• Bora Ç.

14

• Mertol Kip

12

• Yakup Çağatay

8

• Serkan Karakoca

5

Bu Soruyu En Çok Cevaplayanlar

Popüler Mesajlar

focus görünümlü 308 plus 😄

1.5 tdci ler 8v kapak. Ecoblue dedikleriniz 16V kapak. Addblue oyle sikintili bir sey degil. Sorun yaratirsa iptal ettirirsiniz olur biter.  Tam tersini yapan duydum. Enjektorle ilgili degilde 

Dediğiniz gibi 15-20 bin tl sırf motor farkı için verilmez. Focus 3.5 1.5 dizellerde adblue yok, focus 4te ise belli bir dönemden sonra gelmeye başladı zorunlu olarak tabi.   Focus 3.5 lar

Yayınlanan Görseller

Önerilen Mesajlar

• 0
Yakup Çağatay
17 dakika önce, Bora Ç. yazdı:

siz ikisi arasında kalsanız hangisini tercih edersiniz ? 

1.5 tdci çünkü araç da daha yeni ve daha az km olacaktır. Aralarında öyle çok fark yok zaten tüm 1.6 ve altı dizeller benzer temele sahip. Yukardaki gibi belli başlı kalıplara da sokmak zor, çünkü aynı şartlarda değerlendirmek herkes için mümkün olamamıştır. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mehmet Çallı

Kesinlikle 1.5 TDCI motoru tercih ederim.İki motorada sahip aracım oldu. 1.5 TDCI çok daha canlı ve keyif veren bir motor.Ayrıca tork ve beygir farkıda var.Şu anki aracım 98.000 kmde.Motorla ilgili hiç bir masrafım olmadı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
23 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

1.5 tdci çünkü araç da daha yeni ve daha az km olacaktır. Aralarında öyle çok fark yok zaten tüm 1.6 ve altı dizeller benzer temele sahip. Yukardaki gibi belli başlı kalıplara da sokmak zor, çünkü aynı şartlarda değerlendirmek herkes için mümkün olamamıştır. 

aslında 2 tarafta da benzer km ve 2018 modelleri var. sadece 1.5 dizeller daha yeni bir motor ve teknoloji olduğu için 15-20 bin daha pahalı. bu farkı vermeye değer mi onu bilmiyorum. 

23 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

Kesinlikle 1.5 TDCI motoru tercih ederim.İki motorada sahip aracım oldu. 1.5 TDCI çok daha canlı ve keyif veren bir motor.Ayrıca tork ve beygir farkıda var.Şu anki aracım 98.000 kmde.Motorla ilgili hiç bir masrafım olmadı.

iki araçta 3.5 kasa ve manuel ise bazı deneyimlerinizi sormak isterim.

1) motor yalıtımı konusunda bir fark var mıydı ? zaten 3.5 kasada dizel bile olsa motor sesi rahatsız etmiyor ama 1.5 dizelle daha da azaldı mı ? 

2) tüketim konusunda bir fark görebildiniz mi ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Yakup Çağatay

Sadece motor farkı mı bu kadarmış? Eğer öyle ise ilanların algıda yaptığı etkiden başka bir şey değil. Abartma sanatının en çok icra edildiği yer ilanlar. Sen de ben altta kalır mıyım diyorsun iş uzuyor. Ben olsam otomatik alırım o farka giriyorsam 🙂 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
3 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Sadece motor farkı mı bu kadarmış? Eğer öyle ise ilanların algıda yaptığı etkiden başka bir şey değil. Abartma sanatının en çok icra edildiği yer ilanlar. Sen de ben altta kalır mıyım diyorsun iş uzuyor. Ben olsam otomatik alırım o farka giriyorsam 🙂 

Malum sitede zaten abartı olmayan ilan çok az kaldı gibi 🙂 ikisinde aynı olduğu fiyatlar var ama 1.5 dizeller genel olarak daha pahalı, otomatik olayına girmek istemiyorum çift kavramadan dolayı. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mehmet Çallı
6 dakika önce, Bora Ç. yazdı:

iki araçta 3.5 kasa ve manuel ise bazı deneyimlerinizi sormak isterim.

1) motor yalıtımı konusunda bir fark var mıydı ? zaten 3.5 kasada dizel bile olsa motor sesi rahatsız etmiyor ama 1.5 dizelle daha da azaldı mı ? 

2) tüketim konusunda bir fark görebildiniz mi ?

1.6 TDCI olan F3 Hb Titanium Manueldi

1.5 TDCI olan F3.5 Sw Titanium Otomatik

1-  Yalıtım konusunda birşey diyemicem.Kasalar aynı olmadığı için araç içinden kıyaslama yapmam doğru olmaz.Ama kaputu açıp karşılaştırırsak 1.5 TDCI daha sessiz ve vibrasyonu daha az.

2-Tüketim konusunda,şimdiki aracım daha ağır olmasına rağmen 1.5 TDCI 0,5 lt kadar az yakıyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Serkan Karakoca

manuel otomatik farkı yoksa sizin için neden aynı motora ve genel anlamda herşeyi aynı araca daha fazla para vereyim eğer fazla para vereceksem o kadar 1.6 tdci az km full opsiyonlu  bir araç seçerdim. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
10 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

1.6 TDCI olan F3 Hb Titanium Manueldi

1.5 TDCI olan F3.5 Sw Titanium Otomatik

1-  Yalıtım konusunda birşey diyemicem.Kasalar aynı olmadığı için araç içinden kıyaslama yapmam doğru olmaz.Ama kaputu açıp karşılaştırırsak 1.5 TDCI daha sessiz ve vibrasyonu daha az.

2-Tüketim konusunda,şimdiki aracım daha ağır olmasına rağmen 1.5 TDCI 0,5 lt kadar az yakıyor.

teşekkür ederim

8 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

manuel otomatik farkı yoksa sizin için neden aynı motora ve genel anlamda herşeyi aynı araca daha fazla para vereyim eğer fazla para vereceksem o kadar 1.6 tdci az km full opsiyonlu  bir araç seçerdim. 

evet bu dediğinizde mantıklı, özellikle far opsiyonu baya iyi olurdu

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mertol Kip

Kesinlikle 1.5 tdci. 1.6 duz ve otomatik, 1.5 te ise hem.8v hem 16v i kullandim. Enjeksiyon sistemi bile yeterli sebep. 1.6 lardaki continental enjektorler tam bir bas agrisi. 1.5 lerde bosch var. Enjektorde bosch candir gerisi heyecandir. Ne kalibrasyonu ne tanitmasi ne bozulmasi var. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Adem Kazıl

tercih manuel madem hangisi temiz ise onu alırdım, fiyatları aynı ise ilk öncelik 1.5 tdci,  15-20 bin tl fark varsa 1.6 tdci

benim ilk araç 2014 1.6 tdci 115 hp di

2. 2015 focus 1.5 tdci 120 hp powershift şanzımandan dolayı performans çok iyiydi ama bu motorun rolanti çalışma sesini hiç sevmezdim(benim kişisel takıntım olabilir) teknik açıklaması varmı bilmiyorum belkide Mertol abinin dediği farklı enjektör teknolojisindendir.

3. focusum 2017 1.6 tdci 115 hp

115 hp olsun 120 hp olsun hertürlü güzel yürüyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Serkan Karakoca
Bir saat önce, Mertol Kip yazdı:

Kesinlikle 1.5 tdci. 1.6 duz ve otomatik, 1.5 te ise hem.8v hem 16v i kullandim. Enjeksiyon sistemi bile yeterli sebep. 1.6 lardaki continental enjektorler tam bir bas agrisi. 1.5 lerde bosch var. Enjektorde bosch candir gerisi heyecandir. Ne kalibrasyonu ne tanitmasi ne bozulmasi var. 

continental enjektöre her 70 bin kmde pompacıda  bir ayar ver max 1000 tl ye no problem zaten aradaki 15-20 binlik fiyat farkını yakıt parası  olarak kullanırız 😄

Bir saat önce, Bora Ç. yazdı:

teşekkür ederim

evet bu dediğinizde mantıklı, özellikle far opsiyonu baya iyi olurdu

o fiyat  farkına  1.6 tdci bixenon far sunroof tekno paket alınır takip edilirse benim kanımca ...2016 6. ay sonrası alırsanızda sync3 de olur ...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
3 saat önce, Mertol Kip yazdı:

Arada 15-20 bin sadece motor farki olamaz di mi?

focus 3.5 için 1.5 tdci manuel sadece 2018 yılında sunuldu ama 1.6 tdci manuel 2018 son dönem hariç hep vardı. Bundan kaynaklı 1.5 tdci biraz daha pahalı oluyor veya 1.6 tdci yi daha uyguna bulmak çok daha kolay

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Yakup Çağatay
4 dakika önce, Bora Ç. yazdı:

focus 3.5 için 1.5 tdci manuel sadece 2018 yılında sunuldu ama 1.6 tdci manuel 2018 son dönem hariç hep vardı. Bundan kaynaklı 1.5 tdci biraz daha pahalı oluyor veya 1.6 tdci yi daha uyguna bulmak çok daha kolay

Tamam da şartlar aynı değil işte en başta söylediğim şey 🙂 2018 model mi 2014 model mi alayım demek gibi bir şey bu.

Motor bu alıyorsunuz araba mı? Tek tek bakmaktansa ne lazım ona bakmakta yarar var. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mertol Kip
36 dakika önce, Bora Ç. yazdı:

2018 1.6 tdci man ile 2018 1.5 tdci man. arasinda ne kadar fark var?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.