Jump to content

Önerilen Mesajlar

Bu hafta çeki demirinin montajını yaptık.

Tamponu ve tampon koruma demirini söktük. (tampon geri takıldı ama koruma demirine güle güle dedik. Onun yerinde artık çeki demiri ana taşıyıcısı var 🙂 )

Dosya_001.thumb.jpeg.63350b4ec7d989bba4ed464b2cb29bf0.jpeg

3BB50F0E-F804-47B1-AF3A-13750E347F1E.thumb.jpeg.7a270906987038e13a73e69e28cdf096.jpeg

Çeki demirini taktıktan sonra elektrik tesisatının montajı çok zaman aldı. 2016 ocak üretim ve sonrasına uygun tesisat aldığım, bunu da iade/değişim yapamadığım için uyarlama yapmamız gerekti. Savaş ustanın ellerine sağlık. Modüle gidecek tüm pimlerin soket üzerindeki yeri, BCMden gelen tesisatta yapılacak soket değişikliği ve eksik kablonun ilave edilmesi gibi işler çok oyaladı. Sanırım doğru tesisatı almış olsaydım tüm iş en fazla 2 saat sürerdi.

Dosya_005.thumb.jpeg.a18f7cd9c875b0c7ebabe48eb3c3e2e0.jpeg

Tesisatla da işimiz bittiğinde BCM konfigürasyonunda 20 ve 76 numaralı parametrelere gerekli değişiklikleri yaptık. 

Dosya_010.thumb.jpeg.12916211e6db2afffd177123a2dc48ad.jpeg

Şu an çeki demiri ve elektrik tesisatına dair kalan tek eksiğimiz modül. Modülü de varsa @Mertol Kip abiden, onda yoksa da Ford'dan tedarik edince çamurluk üzerindeki yerine yapıştıracağım. Eğer tesisat dönüşümünde hata yapmadıysak soketleri modüle taktığımda herşey çalışır duruma gelecek. Modül tedariği yapınca deneyeceğim artık.

Önümüzdeki hafta projeyi hazırlatıp TSE onayı ve ruhsat yenileme işlemlerini tamamlayacağım.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu hafta proje hazırlanması, TSE'den onay alınması ve ruhsata işlenmesini de hallettim. Artık hem fiziki hem resmi olarak bizim kuzu çeki demirli. 😄

Bundan sonra şehirlerarası boş gideceğim zaman makul ücrete 1200 kiloya kadar tekne/karavan römorklarınız çekilir. 🤣

• Beğen 3
  • Haha 3
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Burçin Denizalp
13 dakika önce, Kerem B. yazdı:

makul ücrete

Hazır ruhsatı şeettiriyorken aracı da ticariye çevirseydin bari 😄 

13.02.2021 - 12:21 tarihinde, Kerem B. yazdı:

tampon koruma demirini

Kerem bunu söktürmeden çeki demiri monte etmenin bir yolu yok muydu? Yeni takılan çeki demiri, koruma demiri kadar koruyucu olamaz diye tahmin ediyorum.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Gürkan Çakıroğlu
7 dakika önce, Burçin Denizalp yazdı:

koruma demiri kadar koruyucu olamaz diye tahmin

Arkadan kimse çarpamaz artık (yassak), çarpan çeki demirine asılı kalıyormuş 🙂

23 dakika önce, Kerem B. yazdı:

ruhsata işlenmesini de hallettim

Hadi hayırlı olsun, kazasız belasız...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
21 saat önce, Burçin Denizalp yazdı:

Hazır ruhsatı şeettiriyorken aracı da ticariye çevirseydin bari 😄 

Kerem bunu söktürmeden çeki demiri monte etmenin bir yolu yok muydu? Yeni takılan çeki demiri, koruma demiri kadar koruyucu olamaz diye tahmin ediyorum.

Teknik olarak hangisi daha yüksek mukavemetlidir bilmiyorum ama görsel olarak bana çeki demiri tampon koruma demirinden daha sağlam gibi geldi. Bu arada tampon demirini sökemden montaj gibi bir imkan yok.

21 saat önce, Burçin Denizalp yazdı:

ticariye çevirseydin

Korsan forever. 😄 

21 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Hadi hayırlı olsun, kazasız belasız...

Sağol abi. Sana ve Savaş ustaya da ayrıca teşekkür ederim bu süreçteki desteğinizden dolayı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Osman Türkol

hayırlı olsuuuun. ben köye giderken seni bir rahatsız ederim romörkta var mı arkasında. Benim kamyonu sana bırakırım alırım senin TIR ı😁

Arkadan çarpanın vay haline bu arada arabanın motora kadar asılı kalır çarpma şiddetine göre. Bazı LPG bağlatanlar sadece bu arkadan çarpmalar yüzünden çeki demiri bağlatıyorlar

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Burçin Denizalp
19.02.2021 - 15:45 tarihinde, Kerem B. yazdı:

Bu hafta proje hazırlanması, TSE'den onay alınması ve ruhsata işlenmesini de hallettim. Artık hem fiziki hem resmi olarak bizim kuzu çeki demirli. 😄

Bundan sonra şehirlerarası boş gideceğim zaman makul ücrete 1200 kiloya kadar tekne/karavan römorklarınız çekilir. 🤣

Müdür, geçen arkadaşlarla konuşurken lafı açıldı, herkes masrafını merak etti bu işin, söyleyemedim.

Kaça patladı sana bu çeki demiri işi?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
53 dakika önce, Burçin Denizalp yazdı:

masrafı

Şu an benim final masraf belli olmadı. Modül takmadık henüz. Modül hariç;

- çeki demiri + elektrik teissatı 2632,5 tl (özel indirim var. Bir de yanlış elektrik seti almışım, bana gereken 300 tl daha ucuzmuş ama değiştiremedik, aldığımızı uyarlayıp kullandık)

- montaj için bişey yazmayayım, değişken.

- tse onayı için proje hazırlandı; 1.000 tl (tseye ödenecek para dahil)

- noterde ruhsat yenileme 230 tl

Şu an yaklaşık 4500 tl harcadım. Modül de alırsam 900-1200 tl arası da o eklenir ve konu kapanır. 🙂

OEM olmayan alternatif için de toplam 4390 tl maliyet çıkıyordu. Buna da çeki demiri, 13 pin tesisat, universal modül, montaj, proje, tse ve noter dahil. ( tse harç 460 tl, noter 229 tl bugün itibariyle. proje için de piyasada 300-600 arası dalgalanıyor şehirden şehire, projeciden projeciye değişiyor.)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.