Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Giriş yaptıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir ve özel mesaj yollayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, bu mesaj silinecektir ve sadece sponsorlarımızın reklamını göreceksiniz. Siz de sponsor olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

• 0

C-Max P1227 Hatası

Günal Y.
Çözüme git Günal Y. tarafından çözüldü,

Soru

Dün akümün artık ömrünü tamamlamış olması sebebiyle bir akü bayinden yeni akü satın aldım ve montajını yaptırdım. İşlem esnasında aküyü söküp takan elemanın bilgisinin çok yeterli olmadığını ve benimki tarzında pek araçla karşılaşmadığını sezdim. Aküyü çıkarmak için hava filtresini yerinden çıkardı ve sonra takarken de motora takılan hortumu sabitleyebilmek için epey uğraştı. 

Sonuç itibariyle akü takıldı, araç sorunsuz çalıştı ve ben akü bayinden evime kadar olan 7-8 km mesafeyi sorunsuz tamamladım. Ancak bu sabah işe doğru yola koyulduğumda, 2. km de "Motor arızası, servise götürün" şeklinde bir uyarı mesajı belirdi. Aracı sağa çektim, stop edip yeniden çalıştırdım ve hata gitti. Sonra da bir daha çıkmadı. Ofise vardıktan sonra OBD cihazını takarak Torque programı ile arıza kodu tespiti yaptırdım. P1227 hatasını gördüm. 

Yaptığım araştırmada P1227 nin "Wastegate Failed Closed (Over Pressure)" olduğunu gördüm. Sanırım aküyü değiştiren eleman bir sensörü takamadı veya gevşek bıraktı. Motorun içi de kalabalık olduğu için net birşey göremedim. Gündüz çalıştığımdan hafta içi servise gidemiyorum. Malum hafta sonları da sokağa çıkma yasağı var. 

Hata önemli bir hata mı yoksa bir daha çıkana kadar önemsememeli miyim? 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 6 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
  • Çözüm

Biraz önce sorunumu çözdüm. Serviste 5 dakikada hallettiler. Aküyü değiştiren "bilgili" arkadaş motor ile hava filtresinin bağlantısını düzgün yapmamış. Hortum tam yerine oturmadığı için hava kaçağı yapıyormuş, bu da performans düşüşü ve hata oluşmasına neden oluyormuş. Bu yüzden aracımı yetkili servis dışında birisine ellettirmek istemem ama bu defa pandemi nedeniyle mecbur kaldım...

Günal Y. tarafından düzenlendi (düzenleme geçmişini gör)
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Gürkan Çakıroğlu
55 dakika önce, Günal Y. yazdı:

önemli bir hata mı

Önemli bir durum olacağını sanmam, akü değişimi sonrası geçici bir durum olma olasılığı yüksek,  forscan ile hata kodunu silip tekrar vermesini bekleyebilirsin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
2 saat önce, Murat Kav. yazdı:

Hava filtresini çıkarması doğru işlem, serviste de bu şekilde yapıyorlar.

Çıkarması doğru ama yapış şeklinin doğru olduğundan pek emin olamadım. Pek işi bilen biri değildi sanki. 

1 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Önemli bir durum olacağını sanmam, akü değişimi sonrası geçici bir durum olma olasılığı yüksek,  forscan ile hata kodunu silip tekrar vermesini bekleyebilirsin.

İnşallah öyledir hocam. Sabah Torque ile hatayı tespit ettikten sonra ikinci, üçüncü denemelerimde aynı hata kodunu göstermedi. Kullandığım Bluetoothlu OBD cihazı - dandik olduğundan - Forscan tarafından kabul edilmedi. Akşama evdeki kablolu OBD ile tekrar kontrol edeceğim. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Bu akşam eve gelirken 3 kere hata aldım. Araç resmen çekişte düştü. 2.200 devrin üzerine çıkamıyor, yokuşlarda resmen bayılıyor. Eve gelince otoparkta baktığımda P1102 ve P2279 hatalarını aldım. Yarın mutlaka servise götürmem gerekecek arabayı bir şekilde. 

Screenshot_20210107-194210_Torque.thumb.jpg.04ff60fa3a5a6573214a972f2895b776.jpg

20210107_185659.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
55 dakika önce, Günal Y. yazdı:

Aküyü değiştiren "bilgili" arkadaş

Ford aküsünün kesinlikle serviste yapılması taraftarıyım. Servislere 10-15 yaşında Transit araçlar bile dışarıda yaptıramadıkları için, servise geliyorlar. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.