Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Fusion Bi-Xenon Mercekli ve angel far modifiyesi.

Oktay Toker

Önerilen Mesajlar

Mercekler D1s aparatı üzerinde 2010 Mercedes farlarından gözümün önünde söktürerek aldım.D1s,D2s olarak geçiyor. H7 ampulü tıraşlayarak ve ampulüde D1S aparatını söktüğüm için vida yerlerinede kullanarak H7 ampulü yerine sağlam ve güzelce sabitledim.

mercek.jpg

Önce Far tasından kesişme noktalarını alarak başladım ve sonra matkap ile güzelce Mercek oturacak şekilde kalıp aldıgım sert plastik ile işaretlediğim yerlerden deldim.

6.jpg

Sonra Delikleri çüreterek parçayı çıkardım.

7.jpg

Sonra merceği uzun somunlu pullu ve bazı kısımlara metal destekli şekilde oturtmak için ön çalışma yaptım deliklerin merceğin ayarına izin verecek şekilde genişliğinide ayarladıktan sonra boyama için tekrar söktüm.

50.jpg

Tasları ve dış aynayı sinyal camınıda güzelce izole ettikten sonra parlak siyah siprey boya ile 3 er kat olarak boyadım ve her kat sonrasında en az 20 şer dakika en az 40 derecelik ısı ile fırında pişirdim.

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Sonra mercekleri yerine taktım ve ayralrını yapıp vidaları iyice sabitledim ve kontra somunda sıkarak üst somun gecşemesin diyereketen mercek sabitleme işini bitirdim.Sonra gündüz farı ve park niyetine yaptıgım parçayı ayarlamaya geldi.Kullandığım parça Renault megan mercekli farı dış çerçevesine ait şeffaf parça kullanmaları benim çok işime yaradı.

12.jpg

Parçayı kesip dışındaki boyayı kolanyalı mendil kullanarak iyice tertemiz hale getirdim.

13.jpg

Sonra 8mm her biri 30 lümen degere sahip sogutucu gereksinimi olmayan günışıgı renginde ve her far için 12 adet power ledleri yerleştirdim.Turuncu park için hazır şerit ledlerden söktüğüm turuncu smd 30xx serisi smd ledleri diğer ledlerin ara boşluklarına gelecek şekilde 12 adet olarak ve her iki ledleride seri paralel bağlantı ile monte ettim.

14.jpg

Sonra arka kısmını notebook lcd panellerin içinde kullanılan ışık yansıtıcı tabakadan gerekli şekilde keserek hem ışık şiddetine faydası olması hemde ışık izole etmek amacı ile yerleştirdim ve bunu üzerinide siyah silikon ile kapladım.

15.jpg

Bu parçayıda boyadıktan sonra ortaya böyle bir görüntü çıktı.

22.jpg

21.jpg

20.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mercek kapagına idareten tuturarak görüntü şöyle bir baktım ve inanın o an işte bu dedim.

16.jpg

Orjinal merco mercek kapagınıda siyah yapmaya karar verdim ve epeyce uğraştım ama güzelce zımparaladıktan sonra boyadım fırına sürdüm.

17.jpg

Gündüz farı parçasınıda mercek üzerinde işaret aldıktan sonra mercek kapagına 2 adet somunlu vida ile güzelce sabitledim.

16.jpg

3.jpg

Merceklere monteli haldeki ilk görüntüler.

5.jpg

4.jpg

Farlar çıkma alındıgından üzerinde arka kapakları yoktu bunun için çok magaza dolaştım ve uygun ebatlarda güzel ve sıkı bir saklama kabı buldum her biri 3 erli şekilde idi ve artanları evde kullanıyoruz.

Kapagıda kesip biçip yine somunlu vida ile sabitleyip boşluk yerlerede siyah silikon ile kapattıktan sonra içime sindi.

18.jpg

Xenon balastlarıda uygun yere somunlu vida ile sabitledim.

25.jpg

Toplanmış halide bu.

2.jpg

Gündüz farı bağlantısı araç kontak açılınca yanacak şekilde ve parklar açılınca sönecek şekilde olması için çift kontaklı role kullanarak devresini ayarladım.

Araç üzerinden görüntüler.Daha güzel fotolar elime geçmedi henüz.

def950x629.jpg

asl2976950x629.jpg

asl2969950x629.jpg

asl2959900x596.jpg

asl2966950x629.jpg

06022012523.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Buna benzer bir çalışmam Erkan Ulugağ arkadaşımıza yapmıştım konusunda mevcut resimler var ama detaylarını ayrı konu ile paylaşacagım zira bana bu proflugu yakıştırılma işlemlerini Erkan ST üniversitesine borçluyum :nazar: ve Fiat Linea içinde çalışmam oldu.Fiat konusu olmayınca paylaşamadım ama resmini ekleyeyim.

Yaptıgım işlemler orjinal farlara oldugu için aktif çalışan kısımları ile ilğili sorun olmuyor.Faal halde takıyorum.

Fiat linea çalışmamdan bir kaç kare.

15.jpg

19.jpg

20.jpg

18.jpg

5 metreden Merceğin duvardaki kesilme çizgileri.

5metre.jpg

10 metreden.

10metre.jpg

Mercekten dolayı iptal olan park kısmı içinde Sinyal üzerindeki şeffaf pleksinin kolları altına led yerleştirerek hallettim.

7.jpg

Gündüz görünümleri.

37.jpg

35.jpg

36.jpg

Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.