Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir ve daha az reklam göreceksiniz.

Önerilen Mesajlar

Maker'ın Türkçe'sini bulamadım maalesef de elektronik olan olmayan, gavurcası DIY (Do It Yourself) yani Kendin Yap kategorisindeki özellikle elektronik şeyler bunun içerisine giriyor sanırsam.

Benim de yıllardır aklımda olan onlarca proje var da gerçekleştirdiğim pek fazla yok maalesef ama diğer konuda geçen muhabbet sonrası forumda bunlara ilgisi olanları bir başlıkta toplamak fena olmaz gibime geldi 😄 

İlk akla gelen zımbırtılar RPI-> Raspberry Pi ve Arduino olacaktır. RPI mini bir bilgisayar sayılabilir, son modellerinde 8 gb'a kadar ram'i olabilen, ethernet, HDMI, USB bağlantıları ve GPIO (general-purpose input/output) pinleri olan bir zımbırtı.

Şuna benziyor:

Raspberry_Pi_4_Model_B_-_Side.jpg

Ben 3d printer ile octoprint adlı uygulama ile uzaktan 3d printer'ı yönetmekte kullandım sadece. Ama kullanım olanakları sınırsız gibi bir şey. Popüler projeleri ileti sonuna bulup ekleyeceğim.

Buna windows dahil bir çok şey kurabiliyorsunuz

RPI Özellikleri:

image.png.31c0d7b6f008a6859d56934a6d830d5a.png

Arduino işini ben de çok bilmiyorum o yüzden şu videoyu atıyorum direkt:

Arduino Uno Özellikleri:

image.thumb.png.532846c316d3dd5c3f0754bd92c5bb95.png

Şurada tüm resmi Arduino ürünleri var:

https://www.arduino.cc/en/Main/Products

image.thumb.png.8619e07a3666abc33b03d978a1e971f1.png

Şurada da detaylı karşılaştırma var:

https://www.sparkfun.com/standard_arduino_comparison_guide

Maker olayına dair güzel Türkçe kaynak olarak Robotistan'ı buldum. 

Youtube kanalını bırakayım şöyle:

https://www.youtube.com/c/robotistan/featured

Türlü türlü projelerin olduğu youtube videoları:

Şimdilik bu kadar. Sonrasında denk geldikçe eklemeler yapayım.

Sizin de bu ve benzeri projeleriniz varsa paylaşırsanız  bilgilenmiş ve bilgilendirmiş oluruz 🙂 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi öbürlerini buraya taşırsam daha erken oldukları için sıra bozulacak, o yüzden alıntlıyorum:

16 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

ben daha çok çok yeni başlıyorum. micro switch'ler3d yazcıdıdaki filament runout sensor olarak, filament bittiğinde yenisi konulana kadar durdurmak için kullanılacak.

Sıcaklık sensörü 3d printer'ın çevresini kapatırsam içinin sıcaklığını kontrol etmek için. Diğer sıcaklık ve basınç sensörlerini odalara koyucam tamamen meraktan.

Swicth'ler duvarlardaki posterlere yapmayı planladığım led ışıklandırmalar için.

Rpi var 2 tane, onunla başlayacağım, tam ne yapacağıma karar verdiğimde arduino'nun uno'sunu mu alıcam klonunu mu alacağım onlara bakacağım.

Ben aşırı dağınık ve disiplinsizim bu konularda, 3d printer işinde hala Semih abinin zımbırtıyı bitireceğim mesela, sonra Ozan'ın zımbrıtıyı bitirmem lazım, sonra kendi listemde olanlar vari hava temizleyici zımbırtısı var, malzeme yokluğunu bahane edememek için aldım bunları iyice ev kuşu olma moduna doğru gittiğimden 😅

--2 dakika sonra eklendi--

Daha sırada storların otomatikleştirilmesi, buzdolabının kapağı açık kalınca ötmesi filan var. Kim bilir unuttuğum neler var daha 😄 

16 saat önce, Teoman S. yazdı:

Çok bilmemekle beraber (yeni başladım ) RPİ Arduinoya göre pahalı. Klon kullanmanda hiç bit sıkıntı yok ( 30 tl  iş görüyor ) . Ayrıca onun güzelliği kodları hazır olması. Isı sensörünü, buzzer sesi, led göstergesi falan aşırı basit. Yapınca yaz ki bizde öğrenelim.

4 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

rpi ile ardunio tamamen ayrı kulvarlarda. Rpi mini bir bilgisayar sayılabilir, ardunio ise bir kaç tık daha alt kademedeki bir mikrokontrolcü.

Ben bunları yeni bir konuya taşıyayım herkesin kendi paylaşımlarını yapabileceği madem ilgi var. 

Gerçi en erken güncelleme 3 ay sonra gelebilir bana güvenmeyin o yüzden 😅

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arduino ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. Ben nerede kullandım, far yükseklik ayarinda.

Halojen farlarda servo motor var. OEM Xenon farlarda ise step. Dolayısı ile xenon farı takınca far yükseklik fonksiyonu gidiyor. Ama far anahtarından gelen pinleri aurduinoya girip onunla step.motor sürücüsü kullanarak step motorları kontrol edince Xenon farların yüksekliğini eskisi gibi anahtardan ayarlayabiliyorsunuz. Eğer aks sensorlerini temin ederseniz otomatik ayar da yapabilirsiniz ama bende manivelalari olduğu halde onunla.ugrasmadim. (tembelim biraz)

Keza far aç/kapa ve uzun far asistanı da yaptım. DRL için PWM LED sürücü falan zaten kolay işler.

Canbus shield ile can networkunu dinleyebilirsiniz. Ben bir ara direksiyon acı verisini okuyup adaptif far için script yazdım, step motoru kontrol ettim ama farlara kablo çektim çekiyorum cekecem derken arabayı sattım. 

Raspberry daha güçlü ama onun programlaması biraz daha uzun iş. Ancak rpi ile tabela takip sistemi falan yapanlar gördüm. Usenmezsem android yükleyip telefon ekranının görüntüsünü mevcut Info display e aktarmayı deneyeceğim ama önce yapmam gereken çok iş var. 

Rpi ile kontrol ettiğim kendi imalatim 3d printerim var. Ufak tefek.parcalarimi kendim üretiyorum. Gayet başarılı bir oyuncak. Ama dediğim gibi hakkını verebilmek için biraz daha fazla yazılım bilgisi gerektiriyor. Ancak zilyon tane açık kaynak script de var nette. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3d printer konumuza da bekleriz abi 😄 

Benim şimdilik arabayla ilgili planım devir ve şanzıman oranları üzerinden gerçek hızı görüntülemek. Bir işime yarayacağı da yok da Ford'da sapma biraz fazla, 10%luk yanılma payını sonuna kadar kullanma gibi bir isteğim var ne hikmetse 😅

Ona girmişken tahminen hararet için sesli uyarı tarzı bir şey de yapabilirim, dizellerde bir sıkıntı yok aslında da her türlü log uğraşmak isteyene veri sağlar sonu yok o işin de.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
25 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

devir ve şanzıman oranları üzerinden gerçek hızı

Android için Torque pro ile fonksiyon yazabiliyorsun, dandik elm327 cihazı bile yeterli okumak için. gadget kısmına eklersin gps harici gerçek hızı görmüş olursun

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
10 saat önce, Mertol Kip yazdı:

Arduino ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. Ben nerede kullandım, far yükseklik ayarinda.

Halojen farlarda servo motor var. OEM Xenon farlarda ise step. Dolayısı ile xenon farı takınca far yükseklik fonksiyonu gidiyor. Ama far anahtarından gelen pinleri aurduinoya girip onunla step.motor sürücüsü kullanarak step motorları kontrol edince Xenon farların yüksekliğini eskisi gibi anahtardan ayarlayabiliyorsunuz. Eğer aks sensorlerini temin ederseniz otomatik ayar da yapabilirsiniz ama bende manivelalari olduğu halde onunla.ugrasmadim. (tembelim biraz)

Keza far aç/kapa ve uzun far asistanı da yaptım. DRL için PWM LED sürücü falan zaten kolay işler.

Canbus shield ile can networkunu dinleyebilirsiniz. Ben bir ara direksiyon acı verisini okuyup adaptif far için script yazdım, step motoru kontrol ettim ama farlara kablo çektim çekiyorum cekecem derken arabayı sattım. 

Raspberry daha güçlü ama onun programlaması biraz daha uzun iş. Ancak rpi ile tabela takip sistemi falan yapanlar gördüm. Usenmezsem android yükleyip telefon ekranının görüntüsünü mevcut Info display e aktarmayı deneyeceğim ama önce yapmam gereken çok iş var. 

Rpi ile kontrol ettiğim kendi imalatim 3d printerim var. Ufak tefek.parcalarimi kendim üretiyorum. Gayet başarılı bir oyuncak. Ama dediğim gibi hakkını verebilmek için biraz daha fazla yazılım bilgisi gerektiriyor. Ancak zilyon tane açık kaynak script de var nette. 

Bende proje geliştiriyorum ama direksiyon aci kodlarını alamadım. Yardimci olabilirmisiniz bu konuda ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
5 saat önce, Kadir A yazdı:

Bende proje geliştiriyorum ama direksiyon aci kodlarını alamadım. Yardimci olabilirmisiniz bu konuda ?

Bilgisayarınıza can sniffer kurup bağlanın dinlemeniz gereken can id si 128. Bu önlük değer ama data value onaltili . İkinci ve üçüncü hücreyi okuyacaksiniz. Merkezdeyken değer 20000 falan oluyor. direksiyonu sağa sola çevirdikçe değer artıyor ve azalıyor. Okuduğu veri direksiyonun arkasındaki makaranin direnci ile değişen geri.donus voltajı. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
32 dakika önce, Mertol Kip yazdı:

Bilgisayarınıza can sniffer kurup bağlanın dinlemeniz gereken can id si 128. Bu önlük değer ama data value onaltili . İkinci ve üçüncü hücreyi okuyacaksiniz. Merkezdeyken değer 20000 falan oluyor. direksiyonu sağa sola çevirdikçe değer artıyor ve azalıyor. Okuduğu veri direksiyonun arkasındaki makaranin direnci ile değişen geri.donus voltajı. 

Bir "Duvar Usta" sına göre hiç fena değil 😄 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
1 saat önce, Mertol Kip yazdı:

Id 128 anladım ama data 2. Ve 3. Hucre anlayamadım. Bendeki veri

00 11 22 33 44 55 66 77 şeklinde 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 ve 22 yazan bölümler. O stringteki her ikili hex ayrı cell. Her hücre 256 ya kadar yürür. İki hucrenin decimal karşılığı 64k. Bunda direksiyon tam düz konumdayken 20k değer okuyorsunuz. En azından focus 3 ve Volvo V40 ta böyle. (Her ikisi de birebir aynı GEM modülünü kullanıyor.) Hangi araçta çalışıyorsunuz bilmiyorum ama can id yi filtreleyip monitör ederseniz direksiyonu çevirdiğinizde değerlerin değişiminden anlayabilirsiniz. Model ile ya da gem modulu ile değişiyor olabilir. Sonuçta broadcast edilen bir data. Markaya/modele özel tag kullanıyor da olabilir. Denemeniz lazım. Sizin proje ne? Ne yapmaya çalışıyorsunuz?  

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim amacım sis lambalarını direksiyona göre sol yada sağ tarafın yanmasını saglamak. Daha sonraki amacım park lambaları ile tetik alıp kendi yaptığım ic ambiance sistemini aktif etmek vs yarın tekrar bilgileriniz ile deneme yapabilir inş vaktim olursa. 

Değerli yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.