Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir ve daha az reklam göreceksiniz.

Focus 3.5 2015 Powershift Şanzıman Yağı Değişimi

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar selamlar.

Birkaç ay önce 97 binde 2015 1.5 tdci powershift Focus aldım. Daha önce şanzıman yağı değişmemiş. Ben de değiştireyim diye niyetlendim fakat Ankara'da 5 farklı yetkili servis bana 3 farklı değişim litresi söyledi. Y.servislerin isimlerini vermeyim şimdi ayıp olmasın ama 5.5, 6 ve 7 litre değişeceğini ve filtresinin değişeceğini söyleyen ve bu arada hepsine tek tek ''Diğeri şu kadar diyor siz niye böyle diyorsunuz?'' diye ısrar etmeme rağmen ''OTOSANIN DEDİĞİ BU'' diye cevap verdiler ve ben de bu bilgi kirliliği karşısında şaşkınlıkla kaldım. 

Velhasıl 444 36 73 FORD'u arayıp sordum ertesi gün bana 7 litre diye dönüş yaptılar. Şimdi benim yetkili servislere dahi güvenim kalmadı. Ankara'da hem şanzıman yağı konusunda hem de diğer motor bakımları hususunda maliyet ve kaliteli işçilik hususunda önereceğiniz usta var mıdır ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 litre diyene gidin madem 😉 bu kadar önemli ise telefondaki bilgi.
Sonuçta dolandırmayacaklar günün sonunda doğru bilgi ile ücret alırlardı.

Servis vb öneri alanımız burada, keyifli okumalar

https://www.focusclubtr.com/forum/76-servis-usta-önerisi/

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
52 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

45 binde bir değişmesi gerekiyor.Servis listesinde bu şekilde.

maşallah 3 yılda bir 800 tl şanzıman yağı..  

birde tapa ya 10 tl falan alırlardı da boşaltma da ekleyip 50 tl ne iş anlamadım. tapayı açınca kendi boşalıyor 😄 

altına huniyi getirme bedeli mi?

atık bedeli de alıyorlar zaten 11 tl

iyi günlerde binin..

bakalım bizim 1.0 ne olacak 2 ay sonra, %35 indirimli hali

@Ziya Şahin  size sekreter kafasına göre bilgi vermiş olabilir. bakım için şase numaranızla iş emri kestiğinde yedek parça birimi uygun miktarda ürünü servis elemanına verir yada varilden emirdeki miktar kadar çekerler..

sekreter bana bu bakımda benzin filtresi değişecek dedi, yedek parçacı hocam bunlarda filtre değişmiyor dedi..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
2 dakika önce, Mehmet Demir yazdı:

maşallah 3 yılda bir 800 tl şanzıman yağı..  

birde tapa ya 10 tl falan alırlardı da boşaltma da ekleyip 50 tl ne iş anlamadım. tapayı açınca kendi boşalıyor 😄 

altına huniyi getirme bedeli mi?

atık bedeli de alıyorlar zaten 11 tl

iyi günlerde binin..

bakalım bizim 1.0 ne olacak 2 ay sonra, %35 indirimli hali

Malesef serviste durum böyle.Ama aracın garantisi olduğu için mecbur serviste yaptırdım.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şanzuman yağı 7 lt olacak ben de 60 binde değiştim. servisler 45 bin öneriyor ama bence en doğrusu 90 binde değiştirmek.

Ankarada usta olarak sedat ustayı tavsiye ederim. Müşteri kitlesi daha çok beyaz yakalılardan oluşur ben yıllardır giderim. güvenebilirsiniz.

Hatta Sedat usta ile en son şunu tartıştık. Aracın şanzumanından 6 lt yağ çıktı (fabrika 6 lt koyuyor)  kendisi de 6 lt yağ koydu. Bende kendisini bu araca 7 lt konması lazım dedim. Kabul etmedi aracıma 6 lt yağ koydu ve beni gönderdi. 

Bir kaç hafta sonra beni aradı. Kendisi de araştırıp otosana falan da sormuş araca 7 lt yağ konması lazım dedi beni çağırdı 1 lt daha yağ ilave ettik.

işin özü kimse mükemmel değildir tabi ama benim bi ustada aradığım en önemli şey müşteriye kulak vermesi. İşini araştırması her şeyi en iyi ben bilirim havalarına girmemesi

http://www.stozelservis.com/

Sedat usta tel: 532 407 01 44

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
18 dakika önce, Oguzhan C yazdı:

şanzuman yağı 7 lt olacak ben de 60 binde değiştim. servisler 45 bin öneriyor ama bence en doğrusu 90 binde değiştirmek.

Ankarada usta olarak sedat ustayı tavsiye ederim. Müşteri kitlesi daha çok beyaz yakalılardan oluşur ben yıllardır giderim. güvenebilirsiniz.

Hatta Sedat usta ile en son şunu tartıştık. Aracın şanzumanından 6 lt yağ çıktı (fabrika 6 lt koyuyor)  kendisi de 6 lt yağ koydu. Bende kendisini bu araca 7 lt konması lazım dedim. Kabul etmedi aracıma 6 lt yağ koydu ve beni gönderdi. 

Bir kaç hafta sonra beni aradı. Kendisi de araştırıp otosana falan da sormuş araca 7 lt yağ konması lazım dedi beni çağırdı 1 lt daha yağ ilave ettik.

işin özü kimse mükemmel değildir tabi ama benim bi ustada aradığım en önemli şey müşteriye kulak vermesi. İşini araştırması her şeyi en iyi ben bilirim havalarına girmemesi

http://www.stozelservis.com/

Sedat usta tel: 532 407 01 44

E şimdi bu iyi bir deneyim mi oldu? 😕 Bunun doğrusu önce sormak daha sonra yapmak değil midir, ne acelesi vardı değişimin? Birkaç hafta boyunca düşük kan seviyesi ile vücudu yordunuz. Geçmiş olsun.  Ayrıca bu tür şeyler kullanım kılavuzunda bile yazabiliyor, her neyse deneyim deneyimdir herkese sorunsuz sürüş diliyorum. 

Ah bir de bence en doğrusu 90 bin diyerek yönlendirmenin de sebeplerini duymak isteriz 🙂 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Ah bir de bence en doğrusu 90 bin diyerek yönlendirmenin de sebeplerini duymak isteriz 🙂 

Evet burası önemli,
bir yağın ömrünün dolduğu nasıl anlaşılır.
Sanayi ustalarına göre yağın rengi orijinaline yakınsa problem yoktur.
Bana göre göz ardı ettikleri esas yağın kayganlığını veya diğer özelliklerini
sağlayan kimyasal yapısıdır.
Bu durum ancak lab. ortamında testler ve analizlerle bilinebilir.
Dolayısı ile otomatik şanzıman gibi çok hassas ve pahalı bir parça için
firmanın söylediği Km. yi geçmemek gerekir.
Ben şahsen 45 bin Km de değiştirdim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yagin

5 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Telefonda doğru demişler.Birkaç ay önce otokoçta değiştirdim. 7 litre yağ kullandılar.En azından öyle fatura ettiler 😃

20200608_184434.thumb.jpg.b2ca4d9d55320c043c082c097d9cf83c.jpg.771e9c4a40b438f77379270bbba762f3.jpg

Bu yağın başka şartnameye uygun olanı yok herhalde servislerde 2018 aracım için şartname farklı, ama yağ kaçağı olduğunda yapılan ekleme yine WSS M2C936'ya ait yağ idi.

Screenshot_2020-07-15-00-14-13-585_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

IMG_20200714_232952.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
1 dakika önce, Serdar Tanhan yazdı:

Bu yagin

Bu yağın başka şartnameye uygun olanı yok herhalde servislerde 2018 aracım için şartname farklı, ama yağ kaçağı olduğunda yapılan ekleme yine WSS M2C936'ya ait yağ idi.

Screenshot_2020-07-15-00-14-13-585_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

IMG_20200714_232952.jpg

evet kullanım klavuzuna ben de baktım ama malesef litre yazmıyor hangi kriterde yağ konacağını söylüyor sadece. Peki şanzıman yağı da motor yağğı gibi alttan boşalt üstten doldur gibi mi oluyor yoksa bazılarının dediği gibi yarısı boşaltılıp araç hareket ettirilip sonra diğer yarısı mı koyuluyor acaba ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
17 dakika önce, Ziya Şahin yazdı:

evet kullanım klavuzuna ben de baktım ama malesef litre yazmıyor hangi kriterde yağ konacağını söylüyor sadece. Peki şanzıman yağı da motor yağğı gibi alttan boşalt üstten doldur gibi mi oluyor yoksa bazılarının dediği gibi yarısı boşaltılıp araç hareket ettirilip sonra diğer yarısı mı koyuluyor acaba ?

Benimkisi biraz konu dışı oldu😬

Şanzıman yağını değiştirmek için makine var sanırım onunla yapılıyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
8 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

45 binde bir değişmesi gerekiyor.Servis listesinde bu şekilde

Her 15K km. de bir düzenli bakıma gidiyor, servis 60K km. de değiştirdi. Bilgim yok servis listesinden.

Fakat 60 bakımında değiştirdiler şimdi 1 den 2 ye geçişte arabanın altından bir viykkk sesi geliyor, böyle metal sürtmesi gibi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba arkadaşlar 2015 dizel focus powershift şanzımanımın yağını değiştirdim fakat değiştiren usta marka olarak mobil ATF LT 71141 yağını koydu ve 6 litre koydu buradan sonradan okuduğuma göre 7 litre ve castrol yağ olması gerekiyormuş şanzımanda her han gibi ses sıkıntı vs yok sizce ne yapmalıyım yağı değiştirteyim mi koyduğu mobil marka yağ da olur mu anlamadım

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.