Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir ve daha az reklam göreceksiniz.

Modern Dönel Kavşak Nedir? Trafiğe Çare Olabilir Mi?

Önerilen Mesajlar

"BBC Türkçe" güzel bir konu işlemiş, mutlaka izlenmeli 🙂 

Türkiye'deki sürücüler, yol ve kavşak durumlarına göre anlatılmış, yorumlanmış.

Kaza istatistikleri: https://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Trafik/TrafikKazalariOzeti2019.pdf

Dönel kavşak istatistikleri: https://wsdot.wa.gov/Safety/roundabouts/benefits.htm

Kaza kara noktaları: http://yol.kgm.gov.tr/KazaKaraNoktaWeb/

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiç bir işe yaramaz. Bu döner kavşaklar ara mahallelerde, özellikle Ümraniye'de bolcana var kavşak içinde ayağımı gazdan çekip önüme girilmediği pek nadir oldu.

Avustralya'da milletin bana göre "kamikaze" modunda kavşaklara girişini izlediğim haftalar ve araba sürdüğüm bir kaç gün boyunca ağzım açık şekilde uyguladığım sürece  mantık olarak süper ötesi ancak uygulama olarak Türkiye'ye mümkün değil bence. İnşallah yanılıyorumdur ama ben güvenip girmem.

Bunda güzel dönülür/yanlanır da bmwkılaptr düşünsün onu :kıhkıh: :aman:

--1 dakika sonra eklendi--

Tamamını izlemeden atıp tuttum bu arada 😅

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bolu'da vali halkı bu konuda çok güzel eğitmiş, gerçekten şaşırdım. Kavşakların çoğunda ışıkları kaldırmışlar ve insanlar kurallara uyuyor. Yaya önceliği de aynı şekilde. İsteyince oluyormuş demekki.

Konuya uygun bir kavşak bizim burada var, herkes sağdan gelene yol veriyor 😄 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizim asıl sıkıntımız bölgeye göre çok fazla araç sayımız ve nüfusumuz var (İstanbul için) her şeyi buraya yığmışız, ayrıca herkesin acelesi var, insanlar acele posta sanki. İş ile ev arası 16 km 17:30 da çıkıyorum 1 saat içinde eve sadece 4 km yaklaşabilirsem iyi bu akşam hızlı geldim diyorum, ayrıca herkes artis ben dahil.. Dönel kavşakta birine yol verdin 2.ye fırsat kalmadan korna + selektör garanti, yanlışlıkla 3 mt mesafe bıraktın şak arkadaki oraya girmeye çalışmazsa bende bir şey bilmiyorum.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muğla ve civarında çok var. Tepelenmemis çiçek yok. Geceleyin bodoslama girmemek çok zor. Çok ama çok iyi aydınlatılması, orta yuvarlağın çapının iyi hesaplanması lazım ama bizde öyle yetkin yol muhendisi olduğundan emin değilim. Millet düz yolda gidemiyorken bunlar biraz zorlama.

Geçen gün Didim kavşağında dişi doğmuş bir öküz ışıklarda öyle bir kırdı ki önüme, arabanın durması bile mucizeydi. hem fren hem lastik testi yapmış oldum. Velhasıl kelam, bunlar bizim için fantazi şimdilik. 

Mertol Kip tarafından düzenlendi
Yazım hatalari
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dönel kavşak iyi bir sistem ama; maalesef toplumumuzun çoğunluğunun ben merkezli olması, karşısındakinin hakkına saygı duymaması, kurallara sadece ceza yememek için uymasından dolayı (ben de dahil) bu sistemi uygulamak pek verimli olmaz ülkemizde.  Ancak yeni neslin eğitiminde  İnsan haklarına saygılı olmayı, empati kurmayı, ben merkezcil değil! toplum menfaatini düşünmeyi benimseten bir eğitim sistemini ortaya koyarsak, o zaman bu sistem bize de uyar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Trafiğin hızına olumlu etki etmiyor, hatta kötüleşiyor. Ama trafik stresine çok iyi olduğu bir gerçek. Belgeseli incelemedim ama, Türkiyedeki kavşaklar zaten yukardaki görüntüdeki gibi değil. Kavşağın sınırlarını belirleyen çizgi yok bizde. Dolayısıyla bizdeki kavşaklarda, öncelik kavşaktakinindir durumu da geçerli değil. 

Olsa güzel olurdu, ama çok zor. Gece 12 de trafiğe çık, iki arabadan biri deli dumrul misali kullanıyor. Bu konuda umudum yok. Bunlar çocukluktan kazanılması gereken alışkanlıklar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

izlediğim kadarıyla (sonuna kadar değil) sağdan gelip sağa gidecekler için ayrı bir yol var. bu şekilde planlanırsa işe yarayabilir. hatay antakya'da var ve iyi işliyor ancak şehir merkezine giden yol alt geçitle dönel kavşağın altından geçtiği için direkt merkeze gidecekler kavşağa girmiyor. bizim ülkemizde mümkünse kimseyi karşı karşıya bırakmadan halledilmeli. 

ayrıca bizde kavşak ve kasis için ayrıca mühendislik fakültesi açılmalı.

Ali Gök tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zonguldak'ta yaşıyorum. Dönel kavşak burada azdır ama az olanda da işler hep karışıktır.

resim11675_2.jpg.11713b515d0245e676fd97f4524052cb.jpg

Tabelanın ne anlama geldiğini bilmeyen sürücü çok olduğundan gözüne sokarcasına tabelanın altına bu şekil not düşülmüş olmasına rağmen kavşak içindeki araca yol vermek için her durduğumda arkamdakinden yemediğim küfür kalmıyor. Ayrıca ben durup yol versem de yanımdaki vermiyor. Haliyle benim yol vermem bir şeyi değiştirmediği gibi kavşak içinde trafik kilitleniyor.

Velhasıl hangi sistemi getirirsen getir bizimki gibi eğitimsiz, hoşgörüsüz, saygısız, bencil ve anlayışsız milletlerde hiç bir işe yaramaz, yaramıyor da.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bodrum da üç tane var 2 sinde sürekli kaza oluyor ve de ölümlü kazalar, çok faydalı işe yarar, sadece bizim sürücüler kavşak kadar akıllı değil, sürekli karşılaştığım durum kavşak içinde durup yol vermeye kalkıyorlar yol sizin diyip uyarmak zorunda kalıyorum, ayrıca trafiğin tek yön aktığı yerde trafiğin aktığı yönden değilde ters yönden araba gelirmi diye bakan andavalları gördükden sonra eğitim bizde ciddi şart ve okullarda haftada bir saatte olsa okutulmalı yani ehliyet almaya gittiğimizde ciddi trafik bilgimiz olmalı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kavşaklar ülkemizde en çok maddi hasarlı kazanın yaşandığı noktalar, bunun temel sebebi insanlarımızın kavşak kullanımını bilmemesi, videoda belirtildiği gibi kavşaklarımızın neredeyse hiçbir standarda sahip olmaması vs. vs.

8 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

ben durup yol versem de yanımdaki vermiyor. Haliyle benim yol vermem bir şeyi değiştirmediği gibi kavşak içinde trafik kilitleniyor.

@Cenk Demirel' e katılıyorum, kavşağa yaklaşırken yavaşlayınca arkadan bir dokundurma olacak mı diye korkuyorum birçok kişi bodoslama kavşağa girmesi özellikle biraz da aracının burnunu çıkararak bu şekilde yol alabilirmiş gibi davranması akışı zora sokuyor. Birçok defa kavşak içindeki kişiye yol vermek istediğimde kavşak içerisindeki sürücünün durup bana yol vermesine denk gelmişliğim vardır. Hal böyle olunca, kuralları bilseniz dahi bazen kendi hatanızdan bazen de etrafın yönlendirmesinden dolayı maalesef yanlışa uymuş oluyoruz.

Trafik konusunda ciddi bir eğitim ve ilerlemeye ihtiyacımız var. Tabi içimdeki ses bir yandan bağırıyor: "hangi alanda yok ki"...

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir dönel kavşakta ben kavşak içindeyken dış yoldan önüme dalan birisi ile münakaşa ettiğimde "Sağdakinin öncelikli olduğunu bilmiyor musun lan" şeklinde bir sözle karşılaşmıştım. Sonrasında dönel kavşak ile kontrolsüz kavşak arasındaki farkı onun anladığı dilden anlatmak zorunda kalmıştım kendisine. Ama Gürkan hocamın dediği gibi, Avrupa'da çoğunlukla tıkır tıkır çalışan bir sistemdir. Kavşak içindeki yandan gelenleri önemsemez bile. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kavşaklar bizdeki anlamıyla "burada tutmaz abi yaaa" denilecek şeyler değil, üzerinde ciddi mühendislik olan yapılar. Kurallara uygun yapılır ve kullanılırsa saat başına geçen araç sayısı bakımından dönel kavşak her anlamda üstün. 

Ben Cities Skylines'da çok kullanıyorum, mucizeler yaratıyor. 😄

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.