Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Giriş yaptıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir ve özel mesaj yollayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, bu mesaj silinecektir ve sadece sponsorlarımızın reklamını göreceksiniz. Siz de sponsor olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

• 0

Focus Mk4 Esp ve Yokuş Yardımı İkazı

Erislam Nurluyol
Çözüme git Semih O. tarafından çözüldü,

Soru

Selamunaleyküm, aracımı Pazartesi (20 Temmuz) itibarıyla teslim aldım, 400 küsür km yol yaptım ESP'yi devreye sokacak şekilde kullanmadım, 3000 devri pek geçmedim. Az önce bi 2-3 dakikalık mesafede bir yere giderken araç ESP arızası devre dışı diyerek önce ESP'yi 1 dakika sonra da yokuş yardımını devre dışı bıraktı. 1 dakika sonra vardım aracı stop edip geri çalıştırdığımda sistemler normal bir şekilde çalışıyordu. Herhangi bir ikaz lambası da yanmıyordu. Sizce bu sistemlerin fren sıcaklığı vs. gibi anlık şeylerde böyle kısa süreli arıza vermesi mümkün müdür?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • Cevaplar 144
  • Oluşturulma
  • Son yanıt

Bu Soruyu En Çok Cevaplayanlar

• Semih O.

31

• Erislam Nurluyol

17

• Yakup Çağatay

14

• Tuncay A.

10

Bu Soruyu En Çok Cevaplayanlar

Popüler Mesajlar

Herkese mrb Kayseri Ford metinler bugün beni arayıp aracı ESP modül güncellemesi için çağırdı 10 dk lık bir işlem ardından aracı teslim aldım çok fazla yol yapmadım ama geri manevra yapıp denedim şimd

Haftasonu yaptık güncellemeyi. Hatanın oluştuğu şartlarda denemeler de yaptık. Şu ana kadar hata ya da herhangi başka bir soruna karşılaşmadım.

Karışma sen benim güncellememe, git ötede oyna, daha araban yok ?

Yayınlanan Görseller

Önerilen Mesajlar

• 0

İyi günler bende Kayseride temmuz ayında aldığım arabada aynı sıkıntı mevcut. Genelde manevralı geri parklardan sonra arabayı stop edip 10 dakika sonra arabayı tekrar çalıştırdıktan sonra bu ESP ikazı veriyor ardından yokuş kalkış hatası tabiki. Arabayı stop edip yada hızı 70 km üzerine çıkıp biraz sürdükten sonra ikaz lambası sönüyor. Serviste Arabayı bilgisayara bağlayıp teste çıktık aynı ikazı aldık. Yazılımı yeniden yükledi fakat ESP ikazı yeniden geldi. Mühendisliğe yardım için mail attılar anladığım kadarıyla daha önce başvuru olmuş modüller arası veri hatası olduğunu söyleyip ileriki günlerde yazılım geliştirme yapıp tekrar yükleyecekler biz sizi ararız dedi usta bakalım bekliyoruz işlem gerçekleşince yeniden yazarım şimdilik yapacak birşey yok. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Yasin Tansu Dinler

Haftasonu şöyle bir olayla karşılaştım, detaylı bilgi alamadım ama yolda bi arkadaşla karşılaştık, martta teslim almış aracını DPF arızası alıyormuş nefret ettim satıcam diyordu. güncelleme yaptırmış hatayı almaya devam ediyormuş hatta yolda 1 saat beklemek durumunda kalmış, esp arızası almamış bugüne kadar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Aynı sorun bendede mevcut temmuz 5 2020 aldim araci 1 hafta sonra esp devre dışı ardindan yokuş kalkis ve otomatik park freni arizasi dedi servise girdik hiç bir arıza kodu yok aracta ne suya girdik nede baska bişey arac manuel dizel servis kaayit açtı ford turkiye avrupaya bildirmis sorunu turkiyenin farkli noktalarindan bu sorunlar geliyormus ford avrupadan cevap gelecekmis ona gore size dönüş yapacağız dediler bekleyip göreceğiz 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Focusu pek kullanmıyorum artık, eşim de bir arıza uyarısı çıkıyor demedi. 

Bu hafta sonu focusu kullandım. Parkettiğimiz sokağın başını İSKİ kapatmış. Yaklaşık 50-100 m geri geri çıkmak zorunda kaldım. Bu başlık ve sorun aklıma geldi kesin olur dedim. Fakat olmadı.  Bizim arabaya Mayısta bakım yapılmıştı. herhalde servis güncellemeleri yapmamış. Bilinen bir sorunun çıkmama ihtimali pek düşük çünkü.  

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Bir saat önce, H. Cenk yazdı:

Focusu pek kullanmıyorum artık, eşim de bir arıza uyarısı çıkıyor demedi. 

Bu hafta sonu focusu kullandım. Parkettiğimiz sokağın başını İSKİ kapatmış. Yaklaşık 50-100 m geri geri çıkmak zorunda kaldım. Bu başlık ve sorun aklıma geldi kesin olur dedim. Fakat olmadı.  Bizim arabaya Mayısta bakım yapılmıştı. herhalde servis güncellemeleri yapmamış. Bilinen bir sorunun çıkmama ihtimali pek düşük çünkü.  

Bu durum Mayıs sonrası bir güncellemeyle gelen yazılım sorunu mu yoksa Mayıs öncesi yazılım sürümleri için mi var olan bir sorun demek istediniz anlamadım, aydınlatabilir misiniz? Bir de geri viteste kullandığınız süre boyunca herhangi bir direksiyon manevrası yaptınız mı yoksa sadece düz şekilde mi geri geri çıktınız? Son olarak park yerinden çıktıktan çok kısa bir süre sonra 70-80 civarı sabit hızla seyredebileceğiniz bir yola mı girdiniz, hata mesajı almamanıza bu da sebep olmuş olabilir.

Ekleme: Genel gözlemim, sorunun ilk marşın hemen ardından 10-20 mt. aralığında, direksiyon manevrası yapması gerektirecek şekilde geri vites kullanımıyla ortaya çıkması yönünde. Aynı sürüş içerisinde bir süre sürüş yaptıktan sonra stop etmeden geri vites kullanımlarının bu arızayı tetiklemediğini düşünüyorum, yine de detaylıca test etme şansı bulamadım ama şimdilik deneyimlerim doğrultusunda gözlemlerim bu yönde.

Erislam Nurluyol tarafından düzenlendi
Ekleme (düzenleme geçmişini gör)
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
47 dakika önce, Erislam Nurluyol yazdı:

Bu durum Mayıs sonrası bir güncellemeyle gelen yazılım sorunu mu yoksa Mayıs öncesi yazılım sürümleri için mi var olan bir sorun demek istediniz anlamadım, aydınlatabilir misiniz? Bir de geri viteste kullandığınız süre boyunca herhangi bir direksiyon manevrası yaptınız mı yoksa sadece düz şekilde mi geri geri çıktınız? Son olarak park yerinden çıktıktan çok kısa bir süre sonra 70-80 civarı sabit hızla seyredebileceğiniz bir yola mı girdiniz, hata mesajı almamanıza bu da sebep olmuş olabilir.

Geri vitesin en sonunda tam sağ ile manevra yaptım. 70-80 e kısa sürede çıkamadım. Şehir içi idi. Muhtemelen en fazla 50-60a çıkmışımdır. 70-80 üstüne yaklaşık 20-25 dk sonra çıkmışımdır. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Öncelikle herkese hayırlı sürüşler. Bende dizel otomatik titanium Focus var. Aracı alalı 1 ay oldu. Araç 2 haftalık ilken yaklaşık 1200 km de iken 30 40 km hızla ileri yolda esp arızası uyarısı ve ardından yokuş kalkış devre dışı uyarısı aldım. Daha sonra yaklaşık 3 km gittikten sonra aracı durdurup tekrar çalıştırdım ve uyarı gitti. Bunun ardından hemen servis kaydı açtırdım ancak malum servisler çok yoğun bana 2 hafta sonrasına randevu verdiler. Ben bu arada 800 km daha yol yaptım ve ilk arızanın vermiş olduğu seneryado defalarca kullandım arıza tekrar versin diye ama vermedi. Serviste de bir sıkıntı görülmedi. Araç beyninde sadece verilen hata vardı ama neden olduğu belli değildi ve aktif bir arızada görülmedi. İnşallah birdaha vermez demekten başka bişey gelmiyor elden maalesef. Bu arada yazılım güncellemesi henüz gelmemiş. Özellikle sordum bu tür arıza çok geliyor mu diye ancak servis siz ilksiniz dedi. Yeni bişeyler ile karşılaşırsam burada paylaşırım. Konu dışı yaklaşık 6 yıllık Clio icon dan  sonra Bu araca geçen birisi olarak Ford candır diyorum. Kazasız belasız sürüşler dileğiyle. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
1 saat önce, Murat.Uzun yazdı:

Ben bu arada 800 km daha yol yaptım ve ilk arızanın vermiş olduğu seneryado defalarca kullandım arıza tekrar versin diye ama vermedi.

Konudaki ilk mesajlarıma bakarak, söylediğim şartlarda tekrarlayıp tekrarlamadığına bakabilirsiniz. (Birkaç metre geri sürüş sonrasında ileri sürüş)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Bir saat önce, Semih O. yazdı:

Konudaki ilk mesajlarıma bakarak, söylediğim şartlarda tekrarlayıp tekrarlamadığına bakabilirsiniz. (Birkaç metre geri sürüş sonrasında ileri sürüş)

Doğrudur üstad. Hergün yaklaşık 4 metre geri gidip sonrasında ileri hareket ediyorum otoparktan çıkarken. Hata vermiyor. zaten ilk hata yaklaşık 30 km ileri yol seyir halindeyken gelmişti.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
17 dakika önce, Murat.Uzun yazdı:

Hergün yaklaşık 4 metre geri gidip sonrasında ileri hareket ediyorum otoparktan çıkarken.

Daha uzun bir mesafe (10 m) ve daha yüksek hızla (10 km/h üzeri) denemenizi rica etsem? ?

18 dakika önce, Murat.Uzun yazdı:

Hata vermiyor. zaten ilk hata yaklaşık 30 km ileri yol seyir halindeyken gelmişti.

30 km sürdükten sonra mı? 30 km/h hızla mı?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Bir saat önce, Semih O. yazdı:

Daha uzun bir mesafe (10 m) ve daha yüksek hızla (10 km/h üzeri) denemenizi rica etsem? ?

30 km sürdükten sonra mı? 30 km/h hızla mı?

30 km hız ile demek istedim. Ayrıca 10 metre geri ve 10 km hızı deneyeceğim. Sonucu yazarım. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
10 dakika önce, Murat.Uzun yazdı:

30 km hız ile demek istedim. Ayrıca 10 metre geri ve 10 km hızı deneyeceğim. Sonucu yazarım. 

Yanlış anlaşılma olmaması açısından tekrar yazıyorum geri sürüşte 10 km/h üzeri hız ve 10 metreden fazla mesafe kat ettikten sonra normal şekilde kullanabilirsiniz. Bundan sonra 12-50 km/h arasında kesintisiz sürüşte birkaç dakika içinde, 50 km/h saat ve üzerinde ise çok daha kısa sürede uyarıyı vermesi lazım.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
10 saat önce, Semih O. yazdı:

Yanlış anlaşılma olmaması açısından tekrar yazıyorum geri sürüşte 10 km/h üzeri hız ve 10 metreden fazla mesafe kat ettikten sonra normal şekilde kullanabilirsiniz. Bundan sonra 12-50 km/h arasında kesintisiz sürüşte birkaç dakika içinde, 50 km/h saat ve üzerinde ise çok daha kısa sürede uyarıyı vermesi lazım.

dediğiniz gibi yaptım. Bende arıza çıkmadı. Şimdilik herşey normal. Başka zamanlarda çıkarsa nasıl çıktığını vs. buradan yazarım. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Benzer İçerikler

• Yakup Çağatay
      Yazan: Yakup Çağatay
      Tüm serinin silecek ölçülerini bulabildiğim kadar aktarıyorum. Piyasada bunlara yakın veya aynı ölçüleri almanız yeterlidir, ortadan bağlantı olduğu için 5-10 mm ile dünyalar değişmeyecektir. 

Ön Silecek Lastikleri
      Focus Mk1 için 550 mm ve 475 mm (asimetrik)

Focus Mk2 için 650 mm ve 425 mm (asimetrik)
      Focus Mk2 MCA için 650 mm ve 430 mm (asimetrik)

Focus Mk3 için 2 adet 725 mm (simetrik)
      Focus Mk3 MCA için 2 adet 725 mm (simetrik)

Focus Mk4 için 625 mm ve 500mm (asimetrik)

Arka Silecek Lastikleri
      Focus Mk1 SW için 280 mm - HB için 380 mm

Focus Mk2 SW için 280 mm - HB için 350 mm
      Focus Mk2 MCA SW için 305 mm (01.2009'a kdr 280) - HB için 350 mm

Focus Mk3 SW ve HB için 305 mm
      Focus Mk3 MCA SW için 305 mm - HB için 330 mm

Focus Mk4 SW için 265 mm - HB için 295 mm
        NOT: Ayrıca yanlış yazdığım varsa belirtirseniz sevinirim ?    Focus Mk1 (1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005) Silecek Ölçüleri
      Focus Mk2 (2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011)  Silecek Ölçüleri
      Focus Mk3 (2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018)  Silecek Ölçüleri
      Focus Mk4 (2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025)  Silecek Ölçüleri
    • Yakup Çağatay
      Yazan: Yakup Çağatay
      Sadık Taşyürek'in konusudur, kendi açmıştır fakat üyeliğini sildirdiği için başlığı devam ettiriyoruz.

Ford Focus 2,5 aracınızın Yol Bilgisayarı MENÜ’sünden, ESP olup olmadığı nasıl anlaşılır? Varsa nasıl Aktif (on) Deaktif (off) edilir.

Aracınızın yol bilgisayarı menüsünen Aracınızda ESP olup olmadığını anlayabilir ve Aktif-Deaktif edebilirsiniz.

• Emre Turgaylı
      Yazan: Emre Turgaylı
      Herkese Merhabalar, foruma yeni katıldım. Benim sorum Ford Focus 2.5'ta ESP üzerine. Mevcut aracımı satıp toplamda 45-50 bin tl arası bir bütçe ile 1.6 tdci dizel manuel hb bir Ford Focus almayı düşünüyorum. (2010-2011 model) Ancak bu araçlarda ESP çok nadir bulunuyormuş. Aracı sıfır alırken güvenlik paketi ile alıp bir iki ay beklemek gerektiğinden ilanlarda ESP'li Focus pek bulunmuyor. Bu araçlarda ESP'li bulmak çok zor mu gerçekten? Aynı şekilde Fiesta'larda da nadir olarak bulunuyor? Aracı görmeye gitmeden anlamanın bir yolu var mıdır?
    • Ender Şen
      Yazan: Ender Şen
      iyi günler arkadaşlar araç 2010 titanium x 109 ps esp var elm327 den lastik  basınç uyarısını aktif ettim
      menüde lastik basıncını ayarla dediğinde menü tuşuna uzun basıyorum ayarlandı yazıyor
      fakat lastikleri elle indirdim herhangi bi uyarı vermedi yola çıktım vermedi.....
      esp li focuslarda oluyor deniyor ama acaba hec yada gem den açacağım başka bi yer daha mı var ptc heater için 2 yerden onay istiyor gemdende açmadan çalışmıyor mesela bunda da öyle bi şey varmıdır bilen yapan  varmıdır acaba?
    • Ahmet Kara
      Yazan: Ahmet Kara
      Merhaba arkadaşlar;
      İlk çalıştırma esnasında kontağı II konumuna getirip uyarı ışıklarının yanıp sönmesini takiben kontağı çevirerek marşa basıp aracı çalıştırdığım esnada abs ve esp uyarı ışıkları yaklaşık 1 saniye kadar yanıp tekrar sönüyor. Bu durum tüm çalıştırmalarda olmuyor, yani bazen oluyor bazen olmuyor. Ayrıca 2 defa da uzun yolda giderken (virajlı yol olmadığını ve aracın limitlerinin zorlanmadığını belirteyim) esp ışığı yandı, uygun bir yerde sağa çekip stop edip tekrar çalıştırdığımda ise uyarı ışığı tekrar yanmadı yoluma normal olarak devam ettim. Bu durumlarla birlikte aracın fren performansında ve yol tutuşunda hissedilir bir değişme yok. Böyle bir durumla karşılaşan ya da fikri olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim...
      Çalıştırma esnasında çektiğim bir videoyu da ekliyorum.

çalıştırma.avi
  • Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.