Jump to content
  • 0

Focus Mk3 1.5 Tdci Powershift şanzımandan Yağ Sızıntısı

Serdar Tanhan
Çözüme git Serdar Tanhan tarafından çözüldü,

Soru

Bugün aracın yağını değiştirdik. Alt muhafazayı sökünce sanzımandan yağ akmış olduğunu gördüm. Muhafaza üzerinde az miktarda kurumuş yağ yüzeyde de birkaç damla yağ vardı. Servisi arayıp randevu aldım cuma günü gideceğim.

IMG_20200630_153012.jpg

IMG_20200630_153009.jpg

IMG_20200630_153006.jpg

IMG_20200630_152847.jpg

IMG_20200630_151549.jpg

--24 dakika sonra eklendi--

Benzeri durumu yaşayan var mı acaba? Terleme yapmış gibisinden yorumlar var bu gibi durumlar için.

Serdar Tanhan tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Gürkan Çakıroğlu
5 dakika önce, Serdar Tanhan yazdı:

Bugün servise gittik. Şanzıman contadan yağ sızıyormuş, yarın akşama hazır olur dediler. 

Farketmen iyi olmuş, garanti kapsamında değiştirirler contayı ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

aynı sorun benim araçta da var başka araçlarda da var şanzuman genel yapısı genel yapısı bu şekilde olduğu düşünüyorum. power shift volvolarda da aynı durum var arada conta olduğunu düşünüyorum metal birleşim alanından geliyor. akıtmıyor sadece yüzeyde terletme oluyor bu şekilde o nedenle servise baş vurmadım. akıtmıyor uzun süre takip ettim sadece terliyor. araca damlama yada altında herhangi bir yağ lekesi olmadığı için dokundurmak istemedim. ekimde 45.000 bakımı var şanzuman yağı değişecek o zaman  baksınlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
2 saat önce, Özkan Türk yazdı:

aynı sorun benim araçta da var başka araçlarda da var şanzuman genel yapısı genel yapısı bu şekilde olduğu düşünüyorum. power shift volvolarda da aynı durum var arada conta olduğunu düşünüyorum metal birleşim alanından geliyor. akıtmıyor sadece yüzeyde terletme oluyor bu şekilde o nedenle servise baş vurmadım. akıtmıyor uzun süre takip ettim sadece terliyor. araca damlama yada altında herhangi bir yağ lekesi olmadığı için dokundurmak istemedim. ekimde 45.000 bakımı var şanzuman yağı değişecek o zaman  baksınlar.

Benim araçta yüzeyde damlalar ve muhafazada da kurumuş yağ vardı. Bugün aldım aracı şanzıman kartel contası değişti garanti kapsamında. İç sıcaklık sensörü de ses yapıyordu temizlendi, aracı temiz bir yıkamışlar da sağolsunlar?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
10.07.2020 - 18:00 tarihinde, Serdar Tanhan yazdı:

Benim araçta yüzeyde damlalar ve muhafazada da kurumuş yağ vardı. Bugün aldım aracı şanzıman kartel contası değişti garanti kapsamında. İç sıcaklık sensörü de ses yapıyordu temizlendi, aracı temiz bir yıkamışlar da sağolsunlar?

değişen parçanın resmi var mı

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
11 saat önce, Özkan Türk yazdı:

değişen parçanın resmi var mı

Değişen contanın ürün kodu burada yazılı. Eklenen yağ kılavuzdaki şartnameye uymuyor sanırım. Umarım bir sıkıntı olmaz şanzımanda. Bu arada kılavuzdaki şartnameye uygun yağ da bulamadım internette.

IMG_20200714_232952.jpg

Screenshot_2020-07-15-00-14-13-585_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

--2 dakika sonra eklendi--

Bir hafta geçsin de kaldırıp bir daha bakayım ne olur ne olmaz?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Hüseyin Yldrm

Bugun bende baktığımda terleme vardı !!! 
terlemenin normal olduğunu söyleyenler var birde normal değil contanın değişmesi gerektiğini söyleyenler var 

1.5 tdci powershifte şimdi normal mi ? 
yoksa normal değil mi ? Bu terleme 

aracım şuan 105.000 km de 

90.000 km ‘de yetkili serviste ankarada tur otoda şanzuman yağı değişimi olmuştu 

bende yetkili serviste yaptırınca hiç kontrol gereği duymamıştım 

sizce ne yapmalıyım ?

15.07.2020 - 00:30 tarihinde, Serdar Tanhan yazdı:

Değişen contanın ürün kodu burada yazılı. Eklenen yağ kılavuzdaki şartnameye uymuyor sanırım. Umarım bir sıkıntı olmaz şanzımanda. Bu arada kılavuzdaki şartnameye uygun yağ da bulamadım internette.

IMG_20200714_232952.jpg

En son işlemden sonra kontrol ettin mi 

sıkıntı yine tekrarladımı acaba 

bende yarın servise gidip soracam çünkü 

bende damlatma yok ama 

Terleme benzeri bir durum var 

ayrıca servis bundan ücret aldımı 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Serdar Tanhan
16 saat önce, Hüseyin Yldrm yazdı:

Bugun bende baktığımda terleme vardı !!! 
terlemenin normal olduğunu söyleyenler var birde normal değil contanın değişmesi gerektiğini söyleyenler var 

1.5 tdci powershifte şimdi normal mi ? 
yoksa normal değil mi ? Bu terleme 

aracım şuan 105.000 km de 

90.000 km ‘de yetkili serviste ankarada tur otoda şanzuman yağı değişimi olmuştu 

bende yetkili serviste yaptırınca hiç kontrol gereği duymamıştım 

sizce ne yapmalıyım ?

En son işlemden sonra kontrol ettin mi 

sıkıntı yine tekrarladı mı acaba 

bende yarın servise gidip soracam çünkü 

bende damlatma yok ama 

Terleme benzeri bir durum var 

ayrıca servis bundan ücret aldımı 

Merhaba. Motor alt muhafazası üzerinde kurumuş yağ varsa damlatıyor olabilir, bende vardı ayrıca yüzeyde de taze yağ vardı. İşlemden sonra kontrol ettim birkaç defa sıkıntı yok şimdilik. Garanti kapsamında yapıldığı için ücret ödemedim. İşinin ehli bir ustaya veya iyi bir servise danışmak lazım.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Hakan Terzioğlu
15.07.2020 - 00:30 tarihinde, Serdar Tanhan yazdı:

IMG_20200714_232952.jpg

sizin yazınızı okuyunca baktımda, benim de bakımda değişen şanzıman yağı sizinkiyle aynı. 🙂

bu servisler zaten, 5-30 motor yağını kullanıyor, şanzıman yağı da farklı anlamadım bu işi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Mustafa Nartkaya

PWS şanzımanlar da yağ eksilince uyarı veriyor mu?
Ben gibi arada şanzımanın durumuna bakamayacak
çok arkadaş vardır. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Serdar Tanhan
2 saat önce, Hakan Terzioğlu yazdı:

sizin yazınızı okuyunca baktımda, benim de bakımda değişen şanzıman yağı sizinkiyle aynı. 🙂

bu servisler zaten, 5-30 motor yağını kullanıyor, şanzıman yağı da farklı anlamadım bu işi.

Anladığım kadarıyla klavuzdaki şartname sadece manuel vites yağı için, powershift için Castrol transmax dual öneriliyor klavuzda yazmıyor ama. 

48 dakika önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

PWS şanzımanlar da yağ eksilince uyarı veriyor mu?
Ben gibi arada şanzımanın durumuna bakamayacak
çok arkadaş vardır. 

Herhangi bir uyarı vermedi. Motor yağını değiştirelim dedik kaldırınca fark ettim yağ sızdığını, fazla eksilmemiştir ama, işlem sonrası servis 1lt ekleme yapmış (en azından bir kutu faturalandırmış). 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Semih Aybatan

Ben de aracımı alırken ekspertize soktuğum da şanzımanda terleme düzeyinde yağ kaçağı olduğu söylendi. 60.000 km de şanzıman yağını değiştirmek için ustama götürdüğümde şanzımanda yağ kaçağı olduğunu söyledi. Bunun üzerine aracımı şanzıman ustasına götürdüm. Oradaki usta ciddi miktarda kaçak olmadığını ve contalardan kaynaklandığını söyledi. Şanzımanda yapılması gereken bir işlem varsa servise götürmek isterim ama çok uçuk ücretler çıkardıklarından götürmeye korkuyorum. (Klima ısı sensörü için bugün 1200 lira fiyat bilgisi aldım.) Bakımlarda yağ seviyesini takip etmek suretiyle işlem yaptırmadan bu şekilde kullanıyorum. Umarım şanzıman daha ciddi sıkıntılar çıkarmaz...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Hüseyin Yldrm
22 saat önce, Hakan Terzioğlu yazdı:

Kitapçıkta otomatik şansuzman yağ değerleri yazmayı unutmuş ben bulamadım çünkü  otokoç canı sağolsun  pws otomatik şanzuman değerleri yazmamış 

yazan değer 1.5 tdci manuel şanzuman yağı 

o yüzden size farklı geldi

bizim araçlara ( 1.5 tdci otomatik şanzuman ) uyan yağ yine castrol dual olan şanzuman yağı bilginize 

zaten serviste ne hikmetse 7 -7,25 olan yağın 

5 ya da 5,50 lt sini değiştiriyor nasıl başarıyor bunu servisler onuda ben anlamakta zorluk yaşıyorum 🙈

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Serdar Tanhan

Patlak lastik için aracı kaldırdık bir de ne görelim heryer karınca, motor alt muhafazayı sökünce de şanzımandan tekrar yağ sızdığını görüp servise gittim. Garanti için başvuruldu, TCM kapağı da değişecek bu sefer. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.