Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Temmuz katılımı burada
Haziran anketi burada

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Samed Ayranci

Osmangazi Mi? Feribot Mu? Körfezi Dolanmak Mi?

Recommended Posts

Abiler selamlar

Haftaici istanbul atasehirden manisa salihliye bir yolculuğum olucak.

Güzergah için;

1. Osmangazi köprüsü: 117tl x 2 =236tl

2. Feribot: gidiş dönüş = 160tl

3.Körfezi  dolasmak = +110km extra yol

Aracim 1.6ti-vct otomatik. Lpg mevcut  değil. 

Kendi kendime dusunuyordum sizlerinde fikirlerini almak istedim. Daha önceki  yolculuklarimda genelde vapura yöneldim. 

Screenshot_20200629-200714_YandexNavi.jpg

Screenshot_20200629-200720_YandexNavi.jpg

Para x Çokomel x Aciliyet

Para sorun değilse her türlü kısa olan, aciliyet önemliyse yine kısa olan, çokomelin tadı güzel diyorsanız da Feribot 🙂 Tek şöförseniz yol ne kadar erken biterse o kadar iyi. Yolu uzatmayın bence.

Arabada kimlerin olduğuna bağlı:)

Bence giderken acele yoksa erken çıkılacaksa feribot olabilir. 

Dönerken de yol yorgunluğu ve bir an önce İstanbul'a varmak isteği olacağından köprü derim.

Otoban kullanımını ve körfezi dolaşmayı hiçbir şekilde önermem, manasız.

Salihli'ye varınca Kosova et lokantasında bir arnavut ciğeri ve ciğer sarma pilavı ile kendini mutlaka ödüllendir Samed.

Benim sık kullandığım bir güzergah. Yalova-Pendik feribotunu tercih ediyorum. 45 dakika sürüyor, benim için çok makul. Aynı güzergah körfezi dolanarak 2 saat civarı sürüyor, o da trafik olmazsa. Pik saatlere denk gelirse trafik olmama ihtimali olmuyor... Köprüyü ilk zamanlar kullanıyordum ama artık acıyorum o paraya. Feribota kıyasla çok büyük bir süre avantajı da yok.

Bu arada feribot da araçlı, yolcusuz 86 lira olmuş... Yine de en mantıklı seçenek feribot bence.

Pendik-Yalova da olsa, Yenikapı-Bursa’da olsa feribot derim. Köprünün çıplak ücretine ilave olarak köprüye ulaşana kadar ve köprüden sonra ödenenlerle toplam maliyet fena oluyor. Büyük acele yoksa köprüye gerek yok bence. Manisa da uzun mesafe değil.

Yenikapı’dan Bursa Mudanya’ya 80 dakika civarı seyahat. Mudanyadan Manisa 3,5 saati geçmez diye tahmin ediyorum. Ben evden (Mudanya’dan) Susurluk’a 1 saatte ulaşıyorum. Oradan Manisa da uzun sürmüyordu diye hatırlıyorum. Varış noktası İzmir olduğundan Manisa’ya hiç dikkat etmedim. Hoş, Manisa da İzmir’e yarım saat sanırım.

Pendik-Yalova olursa 45dk feribot, sonrasında eski yoldan Bursa 1 saat civarı sürer. sonrası Bursa çevreyolu ve Balıkesir-Manisa karayolu. Yalova-Bursa arası otoban mantıklı olur. Orhangazi Gemlik arası yol benim hep sıkılmama sebep olmuştur. Bir de virajlı yokuşlarda 95bg focus tat vermiyor önüne kamyon falan çıkınca..

Sanırım  yine feribot yapicam.konusmadigimiz kopru/feribot sonrasi otoban ucreti var birde . Feribot sonrasi otobana baglanip mustafakemal pasa gibi çıkış  yaparim.

Susurlukta tost olayi sonrasi eski yoldsn devam ederim gibi. Cunku yeni otobani henuz tam kullanmadim ama yakin tarihte izmire giden bi arkadasim 170tl bi rakamdan bahşetti.  Tansiyonum düştü.  

Kopru+170tl otoban ucreti+yakit... titreme aldi beni

Burcin bey tavsiyenizi attim zulaya . Kesinlikle test edicegim 🙂

İstanbul'dan (Avrupa yakası) Bandırma'ya, İzmir'e ve Fethiye'ye giderken hepsini kullanıyorum. Yalova,Bursa(Güzelyalı) direk otoban... hepsi,. Ben köprü ve paralı yolu tercih ediyorum. Emin olun verdiği süreden daha kısa sürüyor(20-30 dakika).Aracım otomatik benzin. Enson ortalama 70-100 tl gibi bir fark ediyordu. Bence süreye ve yolda eğer yolu bilmiyorsanız-genelde radarlar belli yerlerde oluyor- radar riskinden dolayı buna değiyor. Gemlik şehir içini falan es geçiyorsunuz. Birde feribot adamı delirtiyor. Sıraya göre indirmiyor, önüne dahi feribotta kırıyorlar deliriyorsun. Zaman kazanıyorsun. Beyaz bayrak - ayna gibi düşünüyorum. 😄

Bir saat önce, Teoman S. yazdı:

Beyaz bayrak - ayna

🤣🤣🤣 bunu bilen liseli değildir gibi olmuş.

Güzelyalı geçişli rotalarda uğrarsanız kapımız açık bu arada Teoman abi. İdo iskelesinden 700mt mesafede evimiz. 

Edited by Kerem Bozdoğan

İtirafta bulunuyorum daha Körfezde ki köprüden hiç geçmedim.Hatta en son Fethiye ye giderken trafikten ve köprünün soygun parasından kaçmak için Şile Ağva üzerinden Sakarya ya inip ordan Bilecik yoluna bağlanmıştım.Acelem yoksa o köprüden geçmemeye inat edeceğim..Sebep tamamen siyasi benim için..Yol tabii ki medeniyettir ama medeni olacağız diye de kol böreği yemeye niyetim yok..

Can isterse Mintexe uğranır ya da direk gidilir. Ama Karacabey yan rüzgarına dikkat edilir hele o ovada rüzgar varken tır/kamyon sollanırsa dikkat edilir. Yoksa direksiyon rüzgardan şaşırır 🙂 

--1 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

🤣🤣🤣 bunu bilen liseli değildir gibi olmuş.

Güzelyalı geçişli rotalarda uğrarsanız kapımız açık bu arada Teoman abi. İdo iskelesinden 700mt mesafede evimiz. 

Saolasın aklımın bir köşesine yazdım 🙂 

--2 dakika sonra eklendi--

Bu arada şuanki plana göre yarından sonra bende yola çıkıyorum 🙂 :₺

önceden çok gidiyordum bu yolu senede 5-6 defa gündoğan bodrum istanbul maslak  -maslak istanbul bodrum gündoğan genelde yenikapı yalova veya bandırma vapur kullanıyordum bir ara tek başına gündoğan bodrumdan sabah 04:00 de çıkıp 10:30 -10:45 gibi istanbul maslak buna yolda yemek tuvalet molaları dahil (rota 760 km) daha sonrada saat12:00 gibi çıkıp 15:00 te ankaraya geldiğimi bilirim 🙂 

Köprü rahat oluyor, bekleme derdi vs yok. ilk zamanlar bende kullanmadım köprüyü ama alışınca...

Vapuru (yalova-pendik) anca yorgun olursam olursak o zaman kullanıyoruz. 

bide bizim yol Çanakkaleye kadar 🙂 

Senede en az 3 kere Ümraniye-Küçükkuyu yolunu gider gelirim.Bundan 10 sene evvel feribot çok kalabalık olursa körfezi dolaşırdım.Şimdi ise tamamen psikolojik durumuma bağlı.Genelde dönüş yolunda tatilin bitmesi ile içime çöken hüzün ile köprüyü kullanıyorum.Giderken ise feribot+otoyol.

30.06.2020 - 00:52 tarihinde, Teoman S. yazdı:

Ama Karacabey yan rüzgarına dikkat edilir

Bu o kadar doğru ki...