Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Temmuz katılımı burada
Haziran anketi burada

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Sign in to follow this  
Serdar Tanhan

Eski Ve Yeni Araçlar çarpıştırılırsa

Recommended Posts

Şimdiki araçlar oyuncak gibi diyenlere gelsin...

Edited by Mertcan Çelik
Video olarak görüntülenmesi için link düzeltildi.

Yeni araçlara oyuncak diyenleri sallamamak lazım da, eski araçları da şimdi çarpıştırmak da çok sağlıklı sonuç veremeyebilir. 

Daha kısa süre aralığındaki karşılaştırmaları merak ediyorum ben. 5 yıllık, 10 yıllık. Bir de 5 yıldız alanlarla 2-3 yıldız alanlar çarpışsın, son olarak da bu ikisinin kombini, 5 yıl öncenin 5 yıldızlısı ile şimdinin 3 yıldızlısı.

Duyun sesimi euro ncap, iihs, adac çalışanları ya da onları fonlayanlar 😄 

10 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

Daha kısa süre aralığındaki karşılaştırmaları merak ediyorum ben. 5 yıllık, 10 yıllık. Bir de 5 yıldız alanlarla 2-3 yıldız alanlar çarpışsın, son olarak da bu ikisinin kombini, 5 yıl öncenin 5 yıldızlısı ile şimdinin 3 yıldızlısı.

Duyun sesimi euro ncap, iihs, adac çalışanları ya da onları fonlayanlar 😄 

O da pek mantıklı değil çünkü zamanlarda aktif güvenlik değerlendirmeleri yüzdesi arttı. Yani sadece çarpıştırırlarsa aşırı fark çıkmaz.

Yeni nesil araçlar için kullanılan ' oyuncak gibi ' tabiri çoğunlukla sürüş hisleri için söyleniyor. Güvenlik açısından eski vs yeni kıyası yapıp eskiyi seçecek kimse yoktur büyük ihtimalle ki zaten sonuçlar da ortada.

Edited by Cenk Demirel

Sonuçta malzeme bilimi gelişiyor. 

Eski arabaların sacları daha kalın olduğundan ya kardeşim taş gibi araba yapmışlar diyenler var tabi ama, o kalın sacın yakıt tüketimini arttırmaktan başka hiç bir işe yaramadığını hesap etmiyorlar. 

Kim buldu bilmiyorum ama darbe emici şekilde tasarlanmış olan paneller, şaseler sayesinde yeni fiesta ile eski fiestanının kazasında yeni fiestanın ön camı dahi çatlamadı. 

Bu da bir güvenlik kıstası değil tabi ki ama, arabanın önü paramparça olacak, ezilecek, büzülecek ve darbe kabine yansıtılmadan sönümlenecek. 

Bir abimin de dediği gibi, yeni her zaman yenidir. 😄

3 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

O da pek mantıklı değil çünkü zamanlarda aktif güvenlik değerlendirmeleri yüzdesi arttı. Yani sadece çarpıştırırlarsa aşırı fark çıkmaz.

İşte 2 şeye bakmak istiyorum. İlki fiziksel sönümlenmede ne kadar fark var, ikincisi içerideki insanlara olan etkide zorunlu kılınan ya da artık standart hale gelen şeylerin somut etkisi ne.

Yoksa esp'siz olduğundan puanı düşen araçla fark aramıyoruk :kıhkıh:

Ama tabii ki de genel değerlendirme puanına bakarak benim dediklerimi yapmak belirtiğin gibi saçma olur 🙂

4 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

İşte 2 şeye bakmak istiyorum. İlki fiziksel sönümlenmede ne kadar fark var, ikincisi içerideki insanlara olan etkide zorunlu kılınan ya da artık standart hale gelen şeylerin somut etkisi ne.

Yoksa esp'siz olduğundan puanı düşen araçla fark aramıyoruk :kıhkıh:

Ama tabii ki de genel değerlendirme puanına bakarak benim dediklerimi yapmak belirtiğin gibi saçma olur 🙂

Senin dediğin aslında hala karşılaştırılabilir. Çünkü yıllardır önden çarpmada hız ve çarpma noktası aynı; her iki aracın da sadece bu bölümündeki puanlarına bakmak mümkün.

1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Senin dediğin aslında hala karşılaştırılabilir. Çünkü yıllardır önden çarpmada hız ve çarpma noktası aynı; her iki aracın da sadece bu bölümündeki puanlarına bakmak mümkün.

Eskilerde kısmi çarpışma yok diye biliyorum da bir gün yeterince merak eder karşılaştırırsam buraya da yazarım 😄 

https://www.euroncap.com/en/vehicle-safety/the-ratings-explained/adult-occupant-protection/previous-tests/offset-deformable-barrier/

1997'de başlamış, 2020'de "Mobile Progressive Deformable Barrier" olmuş NCAP'te.

web_illustrations_tests_frontal_odb_v008

mpdb-2020.png?width=500&height=281.40809

https://www.euroncap.com/en/vehicle-safety/the-ratings-explained/adult-occupant-protection/previous-tests/offset-deformable-barrier/

https://www.euroncap.com/en/vehicle-safety/the-ratings-explained/adult-occupant-protection/frontal-impact/mobile-progressive-deformable-barrier/

Bilgilerim güncellenememiş. Eskiden düzenli bakıyordum buralara da güvenlik işini çok salmışım sanırsam.

7 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

eski araçları da şimdi çarpıştırmak da çok sağlıklı sonuç veremeyebilir. 

Kesinlikle, kullanımdan kaynaklı metal yorgunluğu , malzeme yıpranması vb durumlar söz konusu.

4 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Yeni nesil araçlar için kullanılan ' oyuncak gibi ' tabiri çoğunlukla sürüş hisleri için söyleniyor. Güvenlik açısından eski vs yeni kıyası yapıp eskiyi seçecek kimse yoktur büyük ihtimalle ki zaten sonuçlar da ortada.

Bu tabiri daha çok eski model araç kullananlardan duyuyoruz. Sadece kullanım değil, malzemenin farklılığı, tasarım çizgileri gibi durumlar kast ediliyor diye düşünüyorum.

Sonuç olarak bu testlerin çok fazla eksik noktası olmasına rağmen mühendislik, tasarım ve malzeme biliminin geldiği nokta ve ileride gidebileceği noktayı göstermesi açısından önemli buluyorum.