Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Temmuz katılımı burada
Haziran anketi burada

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Can Akyıldız

Kendi Kendine Gaz Verme Sorunsalı

Question

Arkadaşlar herkese merhaba ,

Araç modeli: Ford Focus 2000 2.0 Zetec Ghia

2 gün önce yolda tek sefere mahsus hafif bir gazlama sonucu denriyaja bastiğimda araç sürekli 4 bin devir bandında kendi kendine gaz vermeye başladı , vitese attiğimdada aynı şekilde başta tel takılı kaldı falan diye düşündüm fakat değil.

Gecesinde aracı obd cihazına bağladığımda , p0171 arızası verdiğini ve intake air temp yani dışaridan içeri giren havanın 73 c olduğunu gördüm ve garip geldi.(Motor sıcaklığı 95c o ara) Neyse hata kodu araştirmalarımda motorun içine sensör yada gaz kelebeğinden kaynaklı sürekli hava almasiymiş.

Dün sokağa çıkma yasağında kafamı kurcaladı dedim ben yaparım kolay iş zaten sensör temizleyeceksin, neyse açtım kaputu hava filtre kapağını çıkarttım birde ne göreyim!!

2 ay önce yağ değişimi yaparken usta hava filtresini yerine oturtmamış üst kapağın içinde çıktı.Bütün kumlar birikmiş dedim kesinlikle kelebeğe kadar kurum toz toprak olmuştur ki haklıymışım..

Hava kanallarıyla ilgili bütün parçaları söktüm(Hortumlar , maf sensoru, gaz kelebeği ,kelebek sensörü) ve hepsinin durumu kötüydü özellikle gaz kelebeği kurum içindeydi ,güzelce balata spreyiyle temizledim sıfır gibi yaptım. 5 6 saat sonucunda dikkatli bir şekilde parçaları tekrar birleştirdim. bu arada hava hortumunda delik varmış çıkartınca onuda gördüm tam motor ağzına bakıyor delik sanırım sıcak havayı ordan emiyor.elektrik bandıyla komple sararak şimdilik tamir ettik.

Araci tekrar pcye bağladığımda arıza göstermiyordu fakat gaz verme olayı devam ediyor.sanırım gaz kelebeği ayarı gerekli.En azından şuana kadar yaptığımız işlemler hem çok basit hemde 250 300 tl kâr ettik ki ustadan daha çok dikkatli temizlediğime inanıyoru.Sonuçta 5 saatlik emek var.Pazartesi sanayiye gitmeden de başka sebebi olabilir mi diye de bilgi edinmek istedim.

Birşey dikkatimi çekti pcde throttle yani gaz pozisyonu rolantide veya çalışmadan sürekli 13.3 seviyesinde yani sürekli gaz vermiş gibi görünüyor sorun gaz telinden olabilirmi çünkü kontrol edince gaz telinin bayağı gevşek olduğunu fark ettim gergin değil. 

İsteyene bütün yapılan işlemlerin fotoğraflarını videolarını atabilirim sonuna kadar okuyup destek olanlara çok teşekkürler..

S00627-184741.png

IMG-20200627-WA0014.jpeg

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet