Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Temmuz katılımı burada
Haziran anketi burada

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Koray Gül

Hasarlı Kaput Düzeltilebilir Mi?

Question

Merhabalar. Bugün bir kaza geçirdim ve ilk defa başıma geldiği için  sizlerden fikir konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Çarptığım aracin hasari azdı ve kendim karsıladım. Aracımı yaptirmak icinde kaza tespit tutanagı doldurmamız gerekiyormus sanırım.(ruhsat ve ehliyetin fotoğraflarını aldım) sigortaya yansımaması için nasıl doldurmalıyım. Birde Gorunen hasar sol farda derin bi çizik var transitin kenarindaki demire geldi. Bir de kaput. Kaputtaki hasar için fikirlerinizi bekliyorum. Aracın kaskosu var.  Bu kaputun düzelme şansı varmı yoksa değiştirmeliyim? Yardımlarınız icin simdiden tesekkür ederim 

20200626_183917.thumb.jpg.3c9ab14b7940f876ad2aab89e79934fa.jpg

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Bu kaputun düzeleceğini sanmıyorum kaldı ki düzeltildi farzedin kaputun ayarlanması için yine cıvatalarla uğraşacaklar ve değişmiş muamelesi görecek bana kalırsa orj.kaput alıp takın mis gibi olsun.

• 0

bazı ustalar düzeltiriz bazıları ise değiştir derler. Sadece dışarıdan bakmak yanlış olur. kaput altındaki ikinci tabakada zarar görmüş ve katlanmıştır. burayı düzeltmek için keserek ve sonrasında kaynatarak işlem yapılır. bu iyileştirme o bölümün mukavemetini azaltır. üst tabakada kullanılan macunun en ufak bir darbede veya birisinin yaslanması sonucu bile kırılarak kötü görünüm ortaya çıkar. Allah korusun daha büyük kazalarda ise kaputun o kısmı hiç mukavemet göstermez ve üzücü sonuçlar çıkabilir. değiştirin bencede.

ayrıca fotodan anladığım kadarıyla Safranbolu da olmuş kaza. Eğer burada işlem yaptıracaksanız. Karıt sanayii oto zenit Cihan ustayı tavsiye ederim. 

en az 4000 tl cebinden çıkacak. o da sadece kaputsa. neden sigorta yaptırıyorsun o zaman. sigortadan yaptır hiç uğraşma. değer kaybını gizleme şansın yok. alan kişi elbet kontrol ettirir veya anlar.

Edited by Serkan Gülhan

• 0
26 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Geçmiş olsun Koray, o kaput düzelmez maalesef, düzeltirim  diyenden hayır gelmez.

Tesekkür ederim Gürkan abi. O zaman kaza tepsit tutanağı ile kaskodan yararlanma yoluna başvurayım.

26 dakika önce, Serkan Gülhan yazdı:

ayrıca fotodan anladığım kadarıyla Safranbolu da olmuş kaza. Eğer burada işlem yaptıracaksanız. Karıt sanayii oto zenit Cihan ustayı tavsiye ederim. 

Ever maalesef safranboluda oldu . Ama kastamonu da yaşadığım için dönüş sağladım. Aracın far ve kaput hasarı var. Dediginiz gibi içeride de gözlemlediğim kadarıyla bir katlanma söz konusu.

31 dakika önce, Serkan Gülhan yazdı:

değer kaybını gizleme şansın yok

Değer kaybını gizlemek değil amacım aslında. Ilk defa başıma gelen bir hadise olduğu için düzeltebilir mi gibisinden düşündüm. Malum değiştiğinde tramer hasar miktarı yükselecek.

Ama kaput ve farın değişmesi en hayırlı çözüm olacak sanırım. Sigorta değilde hatalı olduğumdan dolayı kaskoya başvuru yapıp değişim talep edeceğim. Tesekkür ederim yorumunuz için.

• 0

Geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. Kaskoyu butür zamanlar için yaptırıyoruz. Olsun tramner çıksın. Gözle görülür birşey yok dense bile plaka ile kaput arası sıkışmış gibi görünüyor. İçeride olan plastik aksamdan ziyade başka sıkıntı olabilir. Servise baktırıp kaskodan yaptırmanız bence en iyisi olur. Kafanızda rahat olur.

• 0

@Koray Gül

Kardeşim geçmiş olsun. 

Kaput düzelmeyebilir belki ama, düzelttirmek için uğraşabileceğin Kastamonu'da bir kaç yer var. 

Bunlardan ilki Mustafa BALÇIN, Star Oto kaporta. Mustafa usta ben bunu düzeltirim, bununla uğraşırım derse düzeltir. Çok para alabilir ama işçiliği isterse hatasızdır. Dükkanı Kuzyekent Yeni Küçük Sanayi sitesinde...

İkincisi Eski sanayi sitesinde caminin arkasında Uzun Ahmet lakaplı Ahmet usta. Ben hiç bir iş yaptırmadım kendisine ama, onun da işçiliğinin çok iyi olduğunu söylüyorlar. 

Bu ikisi eski kaportacı. Her ikisi de paraya doymuş insanlar, yapmak istedikten sonra yaparlar ama istemeleri lazım. 

Bir öneri de boyasız göçük düzeltme işiyle uğraşan ustalar var. Kuzeykent Küçük sanayi sitesinde çevre yolunun kuzeykent tarafında kalan kısmında Gold Garaj var. Ben iş yaptırdım, fena değiller. 

Bunun haricinde diğer göçük ustalarına da uğra. 

Gönül ister ki yapılsın, ancak şunu söyleyeyim bu isteğimiz hep piyasa şartlarından, ne var kaput değişmiş. Al sana kazasına ait foto. Yok abi kaput değiştiyse önden büyük kaza almıştır. Böyle saçma bir piyasa var memlekette. 

Halbu ki boyatınca da o hataları kapatmak için macun kullanacaklar ve o macun da illa ki ileride çatlayacak ama insanlar o macunlu kaputu, mis gibi sıfır kaputa tercih ediyorlar. 

Kardeşim, ben kimseye arabamı ispat etmek zorunda değilim, adam gibi bineceğim, tertemiz kusursuz bir şekilde istiyorum diyorsan kaputu orjinal olanla değiştirt. 

Ama ben bu arabayı satarcağım yakına, başımı ağrıtırlar, yok kaput değişmişti yok şuydu buydu, ben macunlu da olsa değişmeden boyatacağım diyorsan yapacak usta ara bir kaç tane. 

Tekrar çok geçmiş olsun. 

• 0
3 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Kardeşim geçmiş olsun. 

Çok teşekkür ederim Ümit abi.

Al sana kazasına ait foto. Yok abi kaput değiştiyse önden büyük kaza almıştır. Böyle saçma bir piyasa var memlekette.

Dediğiniz gibi abi sırf böyle düşünenler yüzüne tamir olurmu açısından düşündüm. Yoksa macunlu ve ileride çatlak oluşacak bi araca binmeyi istemem. En ufak bakımını dahi orjinal parçalarıyla yapan biriyim. Öyle bir piyasa oluşturdular ki sırf bu yüzden ve güvenlik açısından yol kamerası taktırmıştım. 

Ama ben bu arabayı satarcağım yakına, başımı ağrıtırlar, yok kaput değişmişti yok şuydu buydu, ben macunlu da olsa değişmeden boyatacağım diyorsan yapacak usta ara bir kaç tane. 

Uzun bir süre arabayı satmayı düşünmüyorum heleki şuan ki piyasanın hali ortadayken. Aracımda kaput ve far harici bir hata söz konusu değil diğer tüm parçalar orjinal. Satarsam da 3 veya 4 sene sonra satarım ki o zamana da ne olur Allah bilir. En kötü ihtimalle satarken yaptığım kazanın yol kamerasından videosuda var fotoğrafları da var alıcıya gösteririm. 

Kasko bildiğim kadarıyla orjinal parça değişimi yapıyor üzerindeki orjinal olduğu için. O yüzden pazartesi günü Hacımahmutoğullları bosch car servise hasar dosyası açtırmayı düşünüyorum. Bu servis hakkında bi bilginiz varmı acaba abi ? Müşteriyle ilgilenmeleri , servis çalışanlarının ustalığı nasıldır ? Tekrardan teşekkür ederim. 

• 0
22 saat önce, Koray Gül yazdı:

Hacımahmutoğullları bosch car servise hasar dosyası açtırmayı düşünüyorum. Bu servis hakkında bi bilginiz varmı acaba abi ?

Hacımahmutoğlu'nda dosya açtırman demek rezil olman demek. İşçilikleri berbat. Sen sen ol hacımahmutoğlu'na gitme. 

Kastamonu'da işlem yaptıracağın son yer orası olsun. 

Ben orada ön sağ çamurluğu boyattım, (Küçük bir sürtmeden dolayı daha önce boyanmıştı, macunda çatlak oldu, bu yüzden yeniden boyattım.) Zaten dedikleri gün teslim edemediler, bir iki gün sonra teslim ettiler. Bir iki gün sonra gittiğimde çamurluktaki hatları macunla doldurmuşlar, saçma sapan bir görüntü var. Dedim ki, usta bu çamurlukla diğer çamurluğun şekli aynı mi şimdi dedim. Biz asıl kaporta ustasını çağıralım dediler. Geldi, sorun mu var diye soruyor bir de. Ustam, eğer bu çamurluk bu kadar yapılır diyorsan, ya da bizim yapabileceğimiz bu diyorsan bir şey demem, ama bu çamurluk olmamış dersen ona göre bir işlem yapalım dedim. Usta haklısın, bunu yeniden yapalım dedi. Muhtemelen o kısmın üzerine yeniden macun çekip doldurdular, ve yine de biraz kusur kaldı bence. 

Yine kaskodan ön cam değiştirdim, nerede kötü malzeme varsa onu kullanırlar, nerede ucuz malzeme varsa onu kullanırlar. Evet kastamonudaki tek plaza tarzı iş yapan yer olduğu için insanlar iyi zannediyorlar. Bir de bosch car deyince cazip geliyor ama, gerçekten berbat. 

Benim müdürümün bmw 116 sı var, onun da değişmesi gerekmeyen bagaj kapağını değiştirmek istediler, müdür bey itiraz etti boyadılar. Arka tamponu değiştirdiler, şu an arka sensörleri çalışmıyormuş. Dahası yapamıyorlarmış da...

Yani ben oraya gidip de arabasına da hassas olan herhangi bir şikayeti olmayan kimsenin olacağını sanmıyorum. 

Sana tavsiyem oradan uzak dur. 

Özellikle tavsiye ediyorum. Star oto kaporta Mustafa Balçın, Eski sanayide Mustafa Balçın'ın kardeşi İsmail Balçın. İsmail ustanın bir takım rahatsızlıkları var galiba, eskisi kadar sağlıklı görmüyorum ama, hem temiz insanlardır, hem de iyi işçilikleri vardır. Pahalı iş yapabilir. Özellikle Mustafa Balçın ama hakikaten memnun kalırsın. 

Bunların haricinde, eski sanayide uzun Ahmet diye bir usta var. Onu da çok methederler. 

Vesselam işinin başında duran ustaya git. Her türden işçi ve usta çalıştıran işletmelere gitme. 

Kaskonda muafiyet uyguluyorsa biraz para ver, yine de bosch cara gitme. Memnun olma ihtimalin yok. Kaput değişecek nesinden memnun kalmam dersen, kullandıkları boya, işçilik, malzeme her bir kalemde iyi ustadan geride kalacaklar. 

Bu arada yok ben illa hacımahmutoğlunda yaptıracağım dersen daha önce bana kaskodan yaptırdığım cam değişimi işinde aracı teslim alırken boş senet imzalatmaya kalktılar. Sanıyorum kasko şirketinden parayı alama durumu olursa senetle beni icraya vereceklerdi. Ben senedi görünce olay çıkarttım. Bu yaptığınız bir kere suç dedim. Sanmıyorum senede işlemden daha fazla tutar yazacaklarını ama, sonuçta kaskodan yaptırdığım bir işlemde neden ben ileride doğabilecek bir borç altına gireyim ki. Vesselam Hacımahmutoğlu Bosch Car Servsis sonuna kadar, dibine kadar pişmanlıktır. 

Başka her yere git, onlara gitme. 

• 0

Ümit abi gerçekten çok teşekkür ederim. Yoksa pazartesi sabahtan o malum plazaya gidecektim ki Bunları duyduktan sonra hacımahmutogullarinin önünden dahi geçmem. Kaskom da muafiyet yok serbest servis secimi olarak düzenlenmişti. Star oto kaporta kasko ile işlem yapıyorsa görüşeyim mustafa bey ile o zaman direk orada yaptırayım. Kasko 'dan faydalanmak istememin amacı parçaların pahalı olmasından dolayı şu anki maddiyat acısından beni sıkıntıya sokabilir. orjinal sol farın da değişmesi lazım ve 3000 lira gibi bir fiyatı söz konusu. Orjinal kaput içinde piyasadan 1700 lira gibi bir fiyat veriyorlar. Hacımahmutoglu hakkinda yorumlarınızdan sonra en son ihtimal ora kalsa dahi büyük konuşmayayım ama oraya gitmek yerine en yakın yetkili servise giderim. Aracın yürüründe herhangi bir sorun yok safranboluda bir ustaya gösterip oradan kastamonu ya yavaş-yavaş  geldim herhangi bir olumsuzluk yasamadım.

• 0

Emin ol hacımahmutoğlunda yaptırsan belki gözün hiç bir şey görmeyecek ama, kesinlikle işçilik piyasanın çok altında.