Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Giriş yaptıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir ve özel mesaj yollayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, bu mesaj silinecektir ve sadece sponsorlarımızın reklamını göreceksiniz. Siz de sponsor olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Az km Yapan Motor Yağı Ömrü Ne Kadardır?

Önerilen Mesajlar

Merhabalar

Çok net bilgiye sahip olamadığım için buraya konu açmak zorunda kaldım. Yanlışsa özür dilerim

Eşimin Aracı 2012 model benzinli cvt yaris

motor yağ degisimi yaklaşık olarak 15 ay önce yapılmış (aracı almadan 1 ay önce)

15 ayda yapılan toplam 2000 km. Degiştirmek problem degil ,lakin gereksiz ise para vermekte istemiyorum, yağı kontrol ettigimde bal rengi ve koyuluguna yakın duruyor tabiki uzman degilim

Kapasite Toplam 3.4 lt olmasi gerekirken sanirim 4lt lik kutuyu komple bosaltmislar . Yağ,çubuk isaretinden 2cm  yukarida duruyor. Sorun yaratirmi yada kullandigimiz 2000 km,de yaratmismidir.

Son sorum kitapcıginda 0w20 olmasi gereken yağ,ı  servis hiç kullanmamiş klasik olarak 5w30 doldurup gecmisler,araç 100.000 km 0w20 dönmek problem olurm yada dönüş yapmaya gerek varmı. 

Bildilendirecek arkadaşlara çok teşekkür ederim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • Yakup Çağatay, başlığı Az km Yapan Motor Yağı Ömrü Ne Kadardır? olarak değiştirdi

Yemeklerinize kattığınız yağ kullanım tarihi geçse de hala aynı renk ve kıvama sahip oluyor, bunu sağlıklı bulur musunuz?

Bu kimsayal bir ürün de saklama kabından çıktıktan sonra yani motor konulduktan sonra bir ömrü vardır bu da üreticilerin belirttiği 1 yıl/2 yıl -hatta daha az- gibi döngülere sahip. 

Az yağ gibi çok yağ konulması da doğru değil, çubuk üzerinde MAX-MIN çizgisi olur bunların arasında kalması kafi, mutlaka ortada kalacak diye bir şey yok.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aracımı sıfır aldığımda fabrikadan çıkalı neredeyse 1.5 yıl olmuştu ve 11 km yol yapmıştı. Servise sorduğumda sıkıntı olmaz ilk bakımda değişir dediler, hiç kullanılmamış yağ diye değiştirmedim bende. Ama değiştirsem mi diye düşünmedim değil.

Bakım periyodu 1 yıl/15000 km'dir Ford'da, Toyota'yı bilmem ama ben olsam değiştirirdim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motor yağının kullanılmadığı halde zamanla özelliğini kaybetmesi söz konusu, içindeki katkılar, viskozite düzenleyiciler bozuluyor ve yağın istenen performansı vermesini engelliyor.

Modern yağlarda güvenli sınır 1 yıl olarak verilse de bunun bir kaç ay uzamasında çok mahzur yok, hele ki son yıllarda üretilen ve iki yılda bir değişime izin veren uzun ömürlü (LL = Long Life) yağlar düşünülürse.

Ancak kısa süreli ve motor ısınmadan kullanımlarda yağ daha çabuk bozuluyor, motorun ideal çalışma ısısında (uzun yolda) daha çok dayanıyor.

0W-20 daha çok emisyon düşürmek amacı ile kullanılan bir yağ, yerine 5W-30 kullanılmasında bir sakınca olmaz. Yine de üreticinin önerilerini tercih etmekte yarar var.

Yağın fazlası kapalı sistemdeki basıncı arttırarak yağ kaçağını engelleyecek parçaların üzerine yük bindirir, bu da uzun vadede yağ kaçağına neden olur, ayrıca fazla yağ karterde birikerek krank mili tarafından köpürtülür ve yağlanmayı aksatır.

Özetle acelesi olmasa da zamanı gelmiş, yağı değiştirin, bulabiliyorsanız 0W-20 ile ve gereken miktarda kullanarak.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merhaba motor yağı ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var. Konu şu yarım litre subap yağını delikanlı bakmadan motor yağının içine boşaltmış. Motor yağını ve filtresine değiştirmeme gerek var mı şimdiden teşekkür ederim

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.