Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Temmuz katılımı burada
Haziran anketi burada

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Serdar Tanhan

İbrelerin Sebepsiz Yere Titremesi

Question

Aracı bir süre çalıştırıp stop ettiğimde videodaki gibi ibreler belli aralıklarla aşağı inip tekrar yükselip titreşim yapıyor aynı anda hoparlörden elektrik atlama sesine benzer ses çıkıyor. Bu iş ne kadar sürüyor kim bilir. 10 dakika oturdum araçta ara ara yaptı. Araç dışarıdan kilitlenince devam ediyor mu bilemiyorum.

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Benzer şey ağabeyimin aracında olmuştu.( Yeni C-max) Yanlız bir kere yaptı daha yapmadı. Konsolu silerken göstergelere bastırdıktan sonra olmuştu ve dediğim gibi tekrar görmedim

• 0
21 dakika önce, Abdullah Kervankıran yazdı:

Benzer şey ağabeyimin aracında olmuştu.( Yeni C-max) Yanlız bir kere yaptı daha yapmadı. Konsolu silerken göstergelere bastırdıktan sonra olmuştu ve dediğim gibi tekrar görmedim

Geçen gün kontağı kapattım, kapıyı açtım ancak inmeden geri kapattım ekranlar falan kapandı, daha sonra titreşim sesi duymaya başladım ne diye bakarken fark ettim. Başka bir müdahalem olmadı. Merak ettiğim acaba inip kilitleyince de yapıyor mu acaba? Kim bilir.

Aracı aldığımda, aküsü ölmüş bayiide, o zamanlar benzerini marş esnasında yapıyordu. Akü değişti serviste ara ara ölçüyorum değerler normal. Eski-bozuk akü mü taktılar diye kıllanmadım değil şimdi. Elektrik çıtırtısı gibi ses de gelince bu esnada aklıma bu geldi.

Edited by Serdar Tanhan

• 0
22 dakika önce, Serdar Tanhan yazdı:

Geçen gün kontağı kapattım, kapıyı açtım ancak inmeden geri kapattım ekranlar falan kapandı, daha sonra titreşim sesi duymaya başladım ne diye bakarken fark ettim. Başka bir müdahalem olmadı. Merak ettiğim acaba inip kilitleyince de yapıyor mu acaba? Kim bilir.

Aracı aldığımda, aküsü ölmüş bayiide, o zamanlar benzerini marş esnasında yapıyordu. Akü değişti serviste ara ara ölçüyorum değerler normal. Eski-bozuk akü mü taktılar diye kıllanmadım değil şimdi. Elektrik çıtırtısı gibi ses de gelince bu esnada aklıma bu geldi.

Anladım hocam. Bizde kapılar açıktı zaten kontak kapalıydı temizlik esnasında oldu, akünün durumunu bilmiyorum. Kendi aracımda akü takviye ile çalışmaya başlayınca efb li akü aldım ancak akü bitik olmasına rağmen göstergelerde bir oynama görmemiştim.

Edited by Abdullah Kervankıran

• 0

Test menusune girince benzer sekilde ibrelerin seğirdigi ama zannimca kalibrasyonlarinin yapildigi bir menu vardi.sizdeki titremeler onlarla aynimi?

• 0

Kalibrasyon yapıyor diye yorumlamıştım hep, hiç araştırmadım ama bence öyle yapıyor 🙂

• 0
04.06.2020 - 19:45 tarihinde, Eser Ekinci yazdı:

Test menusune girince benzer sekilde ibrelerin seğirdigi ama zannimca kalibrasyonlarinin yapildigi bir menu vardi.sizdeki titremeler onlarla aynimi?

Hayır kalibrasyon değil o menüde sıkıntı yok. Test yaparken menulerde geçişte mesela ekran testinde renkler arası geçerken vb titreşiyor yine. Baya zorlanıyor gibi titreşiyor, sanki dişilerde kirik var da ibre atlıyor gibi... Video çekip atarım nasıl anlatacağımı bilemedim.

04.06.2020 - 21:39 tarihinde, Erhan Er. yazdı:

Kalibrasyon yapıyor diye yorumlamıştım hep, hiç araştırmadım ama bence öyle yapıyor 🙂

Aracı kapatıp içerideyken anahtarla kilitledim ve bekledim. önce elektrik çıtırtısı geliyor sonra ibreler aşağı iniyor sonra sıfır seviyesine gelirken önce titreşiyir sonra gelip duruyor. Sanırım araç hep bunu yapıyor sanırsam. Acaba sigortalarda mı sorun var bilemedim.

--3 dakika sonra eklendi--

Telefonu sabitleyip dışarıdan kilitleyip uzaklaşmayı deneyeceğim belki anahtar algılanmazsa duruyordur.

Ya da araba benimle iletişim kurmaya çalışıyor😱

• 0

Bugün telefonu sabitleyip aracı kilitleyip eve gittim bir sure video çektim

önce ibreler titreşiyor sonra 34. saniyede elektrik atlama sesi ve ibre titremesi yine oluyor. Sanırım bu iş hep devam ediyor araçta. Not: Motor soğuk ya da sıcakken denedim hep aynı şeyi yapıyor.

• 0

Hocam,bir servise gideceksin;anlatacaksın derdini ama anlamayacaklar. Onların yanında belki de olmayacak. Bu son video ile gidip önce bunu izletirsen ona göre bakarlar bence. 

Ama iş dönüp dolaşıp "Aküdendir..." e gelecek. Senin akü garantiden değişecek.😀

• 0

21 dakika önce, A.Coşar yazdı:

Hocam,bir servise gideceksin;anlatacaksın derdini ama anlamayacaklar. Onların yanında belki de olmayacak.

Bu hafta gideceğim hocam ama eminim dediğiniz gibi olacak😅 ciddi bir savaş bekliyor beni serviste.

21 dakika önce, A.Coşar yazdı:

Bu son video ile gidip önce bunu izletirsen ona göre bakarlar bence. 

Ama iş dönüp dolaşıp "Aküdendir..." e gelecek. Senin akü garantiden değişecek.😀

Aracı aldığımda akü bitikti marş basarken böyle yapıyordu sonra akü değişti garantiden. O bitti bu başladı. Akü sorunlu olabilir yine, sanırım showroomdaki birini söküp taktılar, o da bitik çıktı şansıma. 

Neyse zorlayacağım ustaları sorunu bulsunlar😈. Sorun çözülünce yazarım yine, teşekkürler.

Edited by Serdar Tanhan

• 0

Araba tamamen kapalıyken olan titreşme benim arabamda da var. Hatta bildiğim kadarıyla tüm focus 3lerde  aynı durum var. Bunun bir problem oldunu zannetmiyorum. Bcm uyku moduna geçince de devam etmiyordur diye tahmin ediyorum.

• 0
2 dakika önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Araba tamamen kapalıyken olan titreşme benim arabamda da var. Hatta bildiğim kadarıyla tüm focus 3lerde  aynı durum var. Bunun bir problem oldunu zannetmiyorum. Bcm uyku moduna geçince de devam etmiyordur diye tahmin ediyorum.

Elektrik çıtırtısı da oluyor mu acaba sizde? Kaçak vb durumdan kaynaklı olmasından korkuyorum.

• 0
1 saat önce, Serdar Tanhan yazdı:

Elektrik çıtırtısı da oluyor mu acaba sizde? Kaçak vb durumdan kaynaklı olmasından korkuyorum.

İbreler oynarken çıtırtı benzeri, ibrelerden olduğunu düşündüğüm bir ses oluyor. Bunun harici bir durum yok. Ama benim durumum dediğim gibi aracın normali bence, sizinki farklı ve problem kaynaklı bir durum olabilir.

aradım, başlığı bulamadım ama bahsettiğim kıpırtı daha önce başlığı açılıp konuşulmuştu, konuya yazan herkeste aynı durum vardı. 

• 0

Arkadaslar olay su. Siz aracı uyku konumuna gecirdiniz(stop ettiniz ama kapıları acıp inmediniz) yada uyandırdınız (uzaktan kumanda ile kapı kilitlerini actınız), bu durumlarda arac sistemi kontrol ediyor.

Mesala kapı kilitlerini kumanda ile acın ama kapıları acmayın. 10 sn sonra sistem kontrol edilir kapı acılmadıysa kapıları tekrar kilitler. 10 sn sonra tekrar kontrol eder kapılar kilitli ve anormal bir durum yoksa arac uyku durumuna girer ve aksesuar ve ic aydınlatma vs. elektrigini keser. Uyandırma olmadıkca sistem kontrolu yani o titreme daha olmaz.

Edited by Kadir A
kelime hatası

• 0
44 dakika önce, Kadir A yazdı:

Mesala kapı kilitlerini kumanda ile acın ama kapıları acmayın. 10 sn sonra sistem kontrol edilir kapı acılmadıysa kapıları tekrar kilitler. 10 sn sonra tekrar kontrol eder kapılar kilitli ve anormal bir durum yoksa arac uyku durumuna girer ve aksesuar ve ic aydınlatma vs. elektrigini keser. Uyandırma olmadıkca sistem kontrolu yani o titreme daha olmaz.

Mantıklı geldi bana. Aracı kilitleyip eve gittim 2 dk sonra dönüp telefonu aldım videoda yapmış görünüyor uykuya 2 dakikadan daha uzun süre sonra giriyor gibi araç. Ama yaklaşık yarım saat evde bekledikten sonra gittim, aracı açmadan anahtar da yanımda olmadan camdan 5 dk kadar baktım hareket yoktu. Elektrik çıtırtısı da kontrol öncesi devreye elektrik gelişiyle oluyorsa sıkıntı yok her şey oturuyor yerine.

2 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

İbreler oynarken çıtırtı benzeri, ibrelerden olduğunu düşündüğüm bir ses oluyor. Bunun harici bir durum yok. Ama benim durumum dediğim gibi aracın normali bence, sizinki farklı ve problem kaynaklı bir durum olabilir. Aradım, başlığı bulamadım ama bahsettiğim kıpırtı daha önce başlığı açılıp konuşulmuştu, konuya yazan herkeste aynı durum vardı. 

İbreler dişli titreşimi gibi sesi çıkarıyor sıkıntı yok ama bende hareketten önce bir ses oluyor. Videoda 33.saniye civarı geliyor ses ama canlı canlı duymak lazım.

Genel bir durumsa problem yok ama yine de serviste kontrol ettireyim ne olur ne olmaz, elektrik işi şakaya gelmez. çok teşekkür ederim.

• 0

Geçen aracı yıkamıştım. İçine girip silme işlemine başladığımda bu hareketlilik benimde gözüme çarpmıştı. Ama bir ses duyduğumu hatırlamıyorum.