Jump to content

215 50 R17 Ölçülerinde Sessiz Lastik Hangisidir?

Yücel Tunçay
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

XL yani extra load, yanakları güçlendirilmiş demektir. Aracınızı aşırı yük ile kullanmıyorsanız gerek yok zira sesi biraz daha yüksektir.

C-Max aracıma en son Dunlop Sport Fm800 almıştım 215/50/17 ölçülerinde ve üzmedi beni, f/p olarak gayet uygun bir lastiktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, Ford Garajı > Focus C-Max & Grand C-max kategorisinden Otomobiller Hakkında > Lastik ve Jant Seçimleri kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28 dakika önce, Yücel Tunçay yazdı:

Merhaba.Sizlerin tavsiye edeceğiniz 215 50 17 ölçülerinde sessiz lastik hangisidir. Ayrıyeten xl lastiğin farkı nedir ?

Bu kategoride yer alan bağımsız test kuruluşlarının yayınladığı sonuç konulara mevcut. Kontrol edebilirsiniz hepsini. ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

34 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu kategoride yer alan bağımsız test kuruluşlarının yayınladığı sonuç konulara mevcut. Kontrol edebilirsiniz hepsini. ? 

Teşekkür ederim tavsiyeniz için.Ama ben kullanıcı tavsiyelerini sormuştum.? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35 dakika önce, Yücel Tunçay yazdı:

Aynı yol koşullarında, aynı kulak hassasiyetinde olmayan kullanıcı yorumları sizi yanıltır ? Gün geçtikçe insan oğlu bazlı sesleri duymaz olur. Karar yine de sizin. Sitemizde lastiklerle alakalı çok konu var, C-MAX'e özel lastik olmadığı için diğer TÜM lastik yorumlarımızı da buraya cevap gelene kadar kontrol edebilirsiniz. Keyifli okumalar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Yücel Tunçay yazdı:

Kullanıcı tavsiyeleri çok özneldir, izlenimleri etkileyen bir sürü faktör var. 

Bu nedenle medyada yer alan kurumsal kimlikle sunulan incelemeleri de mutlaka değerlendirmek lazım.

Ayrıca lastiği tek bir özelliği ile değerlendirmek yanlış, bütüncül bakmak ve güvenliği öncelemek lazım, sonuçta yol ile irtibatınızı sağlayan lastik. 

Lastik seçimi ile ilgili onlarca mesaj var, daha önce belirtmediğim ve gerek inceleme sonuçları gerekse kullanıcı deneyimleri ile dikkate alınması gereken bir fiyat/performans ürünü de Sava Intensa UHP2, sessiz ve yeterli performans sunuyor görünüyor. 

Ben bugün lastik alacak olsam ya Michelin Pilot Sport 4 ya da Conti Premium Contact 6 alırdım. 

Açıkçası 1-2 dB'lik ses farkını da bakmazdım, dinlemediğim zaman duymuyorum da...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet söylenenlere katılıyorum Lastik deyince çok değişken oluyor. Ben de 3 yıl kadar önce çok araştırmıştım. Lassa Driveways da karar kıldım. Sesi çok değil, bu ölçülerdeki fiyatına göre de iyi. Şimdiye kadar bir sorun çıkarmadı. Şimdi alacak olsam yine lassa alırım doğrusu. Hem sağlam hem yerli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Fikret Ö. yazdı:

Şimdiye kadar bir sorun çıkarmadı. Şimdi alacak olsam yine lassa alırım doğrusu.

Tabii bir de şu var: Böyle bir ifade lastiğin iyi olduğu anlamına gelmekten çok sizin beklentilerinizi karşıladığını tanımlayıcıdır.

O yüzden karşılaştırmalı incelemelere de bakın denilmekte...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Tabii bir de şu var: Böyle bir ifade lastiğin iyi olduğu anlamına gelmekten çok sizin beklentilerinizi karşıladığını tanımlayıcıdır.

O yüzden karşılaştırmalı incelemelere de bakın denilmekte...

Zaten araştırma yaparken önceliğim kendime uygun olan ve f/p oranıydı. Ayrıca yerli olması da.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı 215 50 R17 Ölçülerinde Sessiz Lastik Hangisidir? olarak değiştirdi

Efficientgrip Performance 2 çıktı. 17 inç jantta 10 lastik arasından 2. olabildi. Bununla birlikte 69 db ile muhtemelen o ebadın en sessiz lastiklerinden. Fiyatı bir miktar yüksek ama aradığınız illa sessizlik ve lastiğin geriye kalan özelliklerinin de iyi seviyede olması ise direkt tercih edebilirsiniz.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lastik seçiminde kriterler şu sırayla ele alınmalı:

İlk sırada yol tutuş ve fren performansı olmalı, yani güvenlik. Yağmuru çok bölgede yaşayanlar ıslak performansına ve özellikle suda kızaklama özelliklerine dikkat etmeli.

Ancak bu kriterleri en iyi karşılayan lastikler arasından uzun ömür ve/veya konfor özelliklerine göre seçim yapılmalı. Konfor süspansiyon konforu (sert-yumuşak) ve ses düzeyi olarak ayrı ele alınabilir. 

Tabii bir de hepsinin fiyatla dengelenmesi faktörü var. 

Özetle sizi hayata bağlayan en önemli unsurlardan biri olan lastiğin önce güvenli sonra sessiz olmasını bekleyin.  

Yazmış olayım da kim dikkate alırsa alır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Ebat dolayısıyla konuyu canlandırayım. Malum sebepten dolayı (düzleşme) 215 50 ZR17 CSC3 lastiklerim çöp durumunda şu an. Her zaman Conti kullanmış biri olarak yine Conti CPC6 alacağım. Ancak aracımdaki gibi XL ve FR (jant koruyucu) özellikli olanına bakıyorum tabi normalinden 150-200 TL daha pahalı. Açıkçası yılda bir kere araç tam dolu oluyor oda belki ama XL ekstra sağlamlık demek ve güvenlik önceliğim. Şu anki lastikleri birkaç defa kaldırıma sürttük ama jant çiziksiz sapasağlam duruyor bu da FR'yi almak istememin nedeni. Yine de benden çok daha tecrübeli forumdaşların fikirlerini almak isterim.

Serdar Tanhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

9 Kasım 2021'de  Hepsiburada.com'un şimdi al Ocak'ta öde + vade farkı olmaksızın 9 taksit kampanyasını denk getirerek  takım olarak 03/2021 Almanya Üretimi Sava Intensa UHP 2 215/50 R17 95Y XL RF  lastiği tanesi 632 TL'den olmak üzere takımını 2.530 TL ye satın aldım. Lastik Yakıt: C - Islak Zemin Yol Tutuş: A etiketine sahip. Lastikleri almakta normalde aceleci değildim ancak lastik fiyatlarının sürekli yukarı gitmesi ve bu gidişatın devam edeceği yönündeki beklentim nedeniyle kampanyayı da denk getirince lastikleri aldım. Ancak lastikleri Nisan - Mayıs ayı gibi takmayı düşündüğüm için sizlere sormak istiyorum bu lastikleri bozulma veya bayatlama durumu olmadan birkaç ay nasıl hangi koşullarda saklamalıyım ? Görece çok soğuk olmayan Manisa'da yaşıyorum. Aracın üzerinde Nisan 2017 üretimi 45.000 Km yaptığım 215/50 R17 95Y XL RF ebatlarında diş derinliği yeterli olan Point S Summerstar Sport 3 (TR'de pek bilinen bir marka değil Continental bünyesinde Almanya'da da üretilen bir lastik) lastikler takılı. 

IMG_3195.jpg

IMG_2666.JPG

IMG_3196.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.