Jump to content

Yeni Koronavirüs Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Sizi ve çevrenizi Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural (video)

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız (Mart 2020)

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Hasan çinçik

B1492 Yakıt Kesme işlemi Hatası

Question

2017 model focus aracımla kaza yapıldı ve bu sebeble ön iki hava yastığı açıldı. Şimdi aracım tamir edildi. Çalışmasında vs herhangi bir sıkıntı yok. Forscan la kontrol ettiğimde b1492 yakıt kesme işlemi hatası düşüyor ve bu hata kodu silinmiyor. Sanırım hata devam ediyor çünkü arıza kodu altında araca ait en son bilgiler yazıyor. Araç kilometresi vs. 

Sanırım araçta yakıt kesme resetleme tuşu var ama nerde olduğunu bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz

IMG_20200325_154404.jpg

Edited by Hasan çinçik

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Sigortaları kontrol ettim ve hepsi sağlam. Daha sonra kullanım kitapçığı ve yabancı forum sitelerinde yaptığım araştırma sonucu sorunu çözdüm ve arıza kodunu sildim. 

Aracımız kaza olduğu esnada güvenlik amaçlı yakıtı keserek olası yangın riskini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Yakıt kesme işlemi devreye girdiğinde, motora yakıt gitmeyeceğinden dolayı aracınız çalışmayacaktır. Fakat aracı çalıştırmanız gerekirse bunu kolayca proğram kullanmadan yapabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler (Araç kullanım kılavuzundan alıntıdır.) 

Anahtarlı bir sistemi olan araçlar için:

1. Kontağı kapatınız.
2. Kontağı açınız.
3. Yakıt pompasını yeniden
devreye almak için 1. ve 2.
adımları tekrarlayınız.
Çalıştırma düğmeli araçlar için:
1. Kontağı kapatmak için START/STOP düğmesine basınız.
2. Kontağı açmak için fren pedalına basıp START/STOP düğmesine basınız.
3. Kontağı kapatmak için, ayağınızı fren pedalından kaldırıp START/STOP düğmesine basınız.
4. Fren pedalına ve START/STOP düğmesine basarak motoru çalıştırmayı deneyebilir veya fren pedalına basmadan START/STOP düğmesine basarak kontağı açabilirsiniz. Her iki yöntem de yakıt sistemini yeniden etkinleştirir.
Not: Bir yakıt kesme işleminden sonra aracınızı yeniden çalıştırmaya çalışırsanız, çeşitli sistemlerin yeniden çalıştırmak için güvenli durumda olduğundan emin olunuz. Aracınız sistemlerin güvenli olduğunu belirlediğini, araç yeniden çalıştırmanıza izin verecektir.

Bu işlemi yaparak yakıt kesme işlemini iptal edip aracınızı çalıştırabiliyorsunuz. Fakat  DTC b1492 kodlu arıza kodunu silmek istediğinizde arıza kodu silinmiyor. Bu arıza kodunu silebilmek için yapmanız gerekenler

1.forscan la aracınıza bağlantı kurun. 

2. Bakım onarım bölümüne gelin. 

3. Bcmii crash flag reset bölümünde servis prosedürünü başlatın. servis prosedürünün sorunsuz  tamamlandığından emin olun. 

4. En son olarak tüm arıza kodlarını silin. 

Tüm bu işlemleri yaptığınızda arıza kodunun silindiğini göreceksiniz. Bu işlemler 2017 focus üzerinde denedim ve sonuç başarılı. 

Not: Yazım hatası varsa af ola. Mobilden yazdım. 

Edited by Hasan çinçik

• 0

Daha önce benzer bir hata için, bu videodaki prosedürü gerçekleştirmiştim. 

Bizim ki bcm deki bir sigortanın atmasından kaynaklı çıkmıştı. 

Bu prosedürü yapıp, BCM içindeki ve Motor yardımcı sigorta kutusundaki sigortaları kontrol edermisiniz.. 

Edited by Göksel Yaman