Jump to content

Yeni Koronavirüs Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Sizi ve çevrenizi Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural (video)

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız (Mart 2020)

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Orhan Gönel

Fiesta 1.0 Ecoboost 140 Hp 60.000 Bakımı

Recommended Posts

Öncelikle selamlar, 

Araç almadan önce bir kaç foruma göz gezdirmiştim. Bu forum diğerlerine göre hem bilgi kalitesi hem diyalog kalitesi olarak diğerlerinden daha iyi.

Aracımı yeni aldım. 2016 model 2017 çıkışlı 1.0 ecoboost ST line 140 hp manuel (bildiğim kadarı ile 140 hp lerde otomatik yok).

Aracı alırken, satın aldığım kişi bakımlarının 1000 km içinde yapılması gerektiğini söyledi. Aracın bakımı yaptırmak için yetkili servisi aradım, bakım maliyetinin 1700 tl olduğu söylediler, sebebini sorunca 60000 bakımında karter tıpası ve contası değişiyor gibi bir şey söyledi tam olarak anlamadım. Bir de yağı 5W 20 olduğu için daha pahalı imiş. 45.000 bakımında bujilerin değişmesi gerekiyor. Eski sahibini aradım, tam net bir şey söylemedi, servise götürdüğünü, masraftan kaçınmadan bakımını yaptırdığını ama bujiler ile ilgili net bir bilgisi olmadığını söyledi. Sorularım;

1- Aracın bujilerinin değişip değişmediğini nasıl anlarım ya da anlayabilir miyim? Eğer emin değilsem değiştirmem şart mı? (Değiştirirsem daha iyi olacaktır orası muhakkak ama gerekliliği nedir?)

2- Aracım 66.000 km de ve 2017 çıkışlı. Eğer 8 yaşında ve 66000 km olsa, km gelmeden yılda bir bakım yapılmış diyebilirim ama sanırım aracımın bakımı eski sahipleri tarafından aksatılmış. Bildiğim kadarı ile özellikle günümüzde kullanılan yağların kalitesi yüksek olduğu için bakım gerçekte yapılması gereken bakım aralığından daha kısa sürede bakım öneriliyor. Muhtemelen bir sorun olmayacaktır ama ekseriyet ile yapmam gereken bir şey var mı?

3- Aracın kitapçığından, internetten indirdiğim daha detaylı kitapçıktan net olarak 60000 bakımı ile ilgili bir bilgi alamadım. Tam olarak ne yapılması gerekir? Filtreler ve yağ dışında ne değişmesi gerekir? Sanırım fren hidroliği de değişiyor. Net bir bilgisi olan ya da kaynak önerecek birisi varsa çok teşekkür ederim.

4- Servis ile yaptığım telefon konuşması (ses kalitesi açısından) çok faydalı olmadı. Karter tıpası ve contasının değişmesi gerekiyor galiba ama anlam veremedim. Yanlış duymuş/anlamış olabilir miyim? 

Teşekkürler

Edited by Orhan Gönel

• Bakım için ne zaman, nelerin yapılması gerektiğini görmek için bu pdf'i inceleyebilirsiniz. Bu MK7 Fiesta için ancak EcoBoost motoru referans alabilirsiniz. Kontrol esnasında olağan dışı şeyler de atlanmamalı haliyle.

yeni-fiesta-periyodik-bakim-kapsami-2018-ocak.pdf

EK: Mk6 PDF'i Fiesta-2.pdf

• Aracınızdaki bujiler biraz daha özel olması sebebiyle biraz pahalı bu sebeple sökülüp kontrol edilmesi ve gerekliyse değişmenizi öneririm eğer standart buji olsaydı ben her bakımda değiştirilmesi taraftarıyım zaten pahalı bir ürün değil.
  • Servisin son önerdiği şey ise, Ford'un uzaktan belirttiği acil müdahale durumları. Eğer daha önce yapılmamışsa bunlar da ücretsiz yapılacaktır gittiğiniz taktirde.

bujiler 3 adet 45.000 yada 3 yılda bir.. garanti bittikten sonra ben 45 bin i bekledim kısaca ikinci buji değişimi 4 yıl sonra 7. yılda yapıldı..

3 buji dışarda 180-200 serviste 400 civarı..

yağ serviste 800 dışarda 300 tl..

size liste fiyatı söylerler ama ödeme aşamasında %15 gibi bir indirim yapılır.. proformo fatura çıkarttırın fiyatı görün sonra bakıma sokun.

hidrolik 2 yılda bir ama kimse yaptırmıyor.. ben 9. yılda triger ile değiştirtcem.. 

en az haftada bir antifiriz tankını kontrol edin..

17 saat önce, Orhan Gönel yazdı:

Aracın bujilerinin değişip değişmediğini nasıl anlarım ya da anlayabilir miyim?

Buji çok kolay aşınan ve yıl ile eskiyen bir parça değil. Avrupa'da değişimleri 60.000 olabilir, tam hatırlamıyorum. 

Bujiyi söküp elektrodlarda aşınma var mı diye bakılabilir. Genellikle belirgin aşınma varsa fark edilir. Ustanız kontrol edebilir ve fikrini söyler.

image.png

Selamlar,

Öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

- Bujileri söktük, görüntüden değişmesi gerektiği anlaşılıyordu. Muhtemelen 45 bin bakımında değişmemiş (muhtemelen değil, değişmemiş).

- Fren hidroliğini boşaltıp yenilendi (60bin bakım)

- Karter tıpası değişti (60bin), gerçi orjinali daha iyiydi gibi ama...

- Yağ olarak Liqui Molly aldım. Almanya üretimi çok kaliteli bir mal olmasına rağmen, servis kalitesiz olduğunu söyledi. Neye dayanarak Liqui Molly nin kalitesiz olduğu sonucuna vardılar bilmiyorum ama kesinlikle kaliteli bir marka. Hatta oldukça kaliteli, WÜRTH eşdeğeri bile denebilir.

- Aracın içinden çıkan yağ resmen simsiyahtı. Bakımı yapılmamış. 3 yaşına girmemiş bir arabanın, nasılsa satacağım diye bakımını yapmamak çok büyük ayıp hatta başka bir şey. (bakımının yapılmadığını sadece yağ renginden anlamadım)

Cem Bey, araba konusunda çok bilgili birisiniz, tebrik ve teşekkür ederim.