Jump to content

Yeni Koronavirüs Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Sizi ve çevrenizi Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural (video)

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız (Mart 2020)

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Sign in to follow this  
Serdar Tanhan

İşlemediğim Ama ispat Da Edemediğim Bir Ceza Hikayesi

Recommended Posts

2018 yılında temmuz ayında bir pazar günü e-devletten ceza maili geldi. Yaklaşık 2 yıldır Mersin'e aracımın gitmemesine rağmen bir hafta kadar önce kazanlı mevkiinde hız sınırını %30 ve üzeri aşmışım ve ceza 488 TL. Hemen itiraz ettim altı ay sonra da red kararı geldi. Görüntüdeki araç benimki imiş😯.

Kesin olarak iptal edileceğine inandığım için aracın o gün gittiği otogar vb. yerlerin kamera görüntülerini almadım bu surede zaten silindiler. 

Bu durum üzerine trafikteki arkadaşlara danıştım bölgedeki plaka okuyucular ve MOBESE vs bakıldı ama o gün hiçbirine girmemişiz.

O zaman aracım 2013 gri Fiesta plaka ise 33CNM50, trafikte plaka benzerliği olabilir diyip birkaç denemede 33CMN50 plakalı 2013 gri Focus araç olduğunu gördük. Kendisi buradadır belki 😒. Hakim kameraya bakıp araç bu diyip red kararı verdiğini düşünüyorum sadece önden gördüyse ve Ford'a ilgisi yoksa olabilir, lakin aracın ceza geçmişi kabarık. 

Son olarak kopya plaka olabilir diyip savcılığa suç duyurusunda bulunduk belki ortaya çıkar diye o da delil yetersizliğinden red edildi ve 55 TL de mahkeme masrafı ödedim. 

Sonunda aracı satıp komple hallettim alıcıyı da uyardım o da yeni plaka aldı. Olan bizim 550 TL ye oldu🤬.

51 dakika önce, Serdar Tanhan yazdı:

Sonunda aracı satıp komple hallettim

Geçmiş olsun diyelim Serdar.

Benzeri haksızlıklar yaşamış biri olarak, maalesef bu konular çok sıkıntılı ülkemizde.

16 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Geçmiş olsun diyelim Serdar.

Benzeri haksızlıklar yaşamış biri olarak, maalesef bu konular çok sıkıntılı ülkemizde.

Teşekkürler bir daha yaşanmaması dileğiyle.

Geçmiş olsun.2008 yılında aldığım aracın plakasını değiştirmemiştim.O dönem eski sahibinin yediği tüm gişe cezaları bana geliyordu.Bende her seferinde iptal ettirmekle uğraşıyordum.O bana bir ders oldu.Artık aldığım tüm araçların plakasını mutlaka değiştiririm.

Beni direkt araca çarpıp kaçmışsınız diye polis aramıştı. Neyseki araba Ankara'da havalimanındaydı da polis orayı arayıp sahte plaka olayı olduğunu doğruladıktan sonra yakalama kararı çıkartmıştı. Aynı marka model renk araba ile. Kuzen düğün için arabayı aldığında memlekete girişte polis çevreleyip durdurmuş tabi çok da hoş olmayan bir tarzda.

Böyle olaylar yılda 1 plaka mı değiştirsek diye düşündürtmüyor değil. Özel plakası olanların işi sıkıntı tabi.

7 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

@Serdar Tanhan kanun yararına bozmaya başvurabilirsiniz. 

Nasıl başvurulur acaba? Birde bizim aracın o gün Burdur'da olduğunu ispat edemedim zaten baya zaman geçti üzerinden.

Geçmiş olsun. Bende plakayı 47 den 32 ye cevireyim dedim. Emniyetten aldık plakayı, vergi dairesinede emniyetin evragını verdim işlem bitti. Derken aynı gün e devlete gireyim bakayım dedim plakada varmı birşey diye. Ne göreyim...Benden önceki plaka sahibinin eski tarihten kalma cezası bende görünüyor. Anında vergi dairesine gittim. Bilgisayarda biseyler yaptılar. Bu senin borcun degıl senin devrinden önce olmuş dediler. 1 sene e devlette bu ceza göründü ve sonra nasıl olduysa kalktı. O gün e devlete bakmayıp vergi dairesine gitmesek belkide faiziyle benden isterlerdi. Sonra mahkemeyle uğraş dur. 

16 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

1 sene e devlette bu ceza göründü ve sonra nasıl olduysa kalktı.

Cezalar ödense dahi 1 yıl boyunca E-Devlet'te gözükmeye devam ediyor.

8 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

Cezalar ödense dahi 1 yıl boyunca E-Devlet'te gözükmeye devam ediyor.

Benden önceki plaka sahibinin cezasının bende görünme nedeni de bu o zaman demekki. 🤔

Geçmiş olsun, olur öyle... 

Benim gitmediğim sokakta, etmedigim parka yazılan ceza, emniyete göre var olmadığı için mahkeme iptal edemedi. Ödemiş olduğum tutar da, ceza var olmadığı için geri ödenmiyor.

Neyse dedim ya, olur öyle. Su için, su iyidir.

09.03.2020 - 19:35 tarihinde, Ramazan D. yazdı:

Geçmiş olsun. Bende plakayı 47 den 32 ye cevireyim dedim. Emniyetten aldık plakayı, vergi dairesinede emniyetin evragını verdim işlem bitti. Derken aynı gün e devlete gireyim bakayım dedim plakada varmı birşey diye. Ne göreyim...Benden önceki plaka sahibinin eski tarihten kalma cezası bende görünüyor. Anında vergi dairesine gittim. Bilgisayarda biseyler yaptılar. Bu senin borcun degıl senin devrinden önce olmuş dediler. 1 sene e devlette bu ceza göründü ve sonra nasıl olduysa kalktı. O gün e devlete bakmayıp vergi dairesine gitmesek belkide faiziyle benden isterlerdi. Sonra mahkemeyle uğraş dur. 

Cezalar araç ruhsat sahibinin TC nosuna işleniyor. Plakada görünüyor ama sıkıntısı yok. 

19 dakika önce, Fırat Ö. yazdı:

Cezalar araç ruhsat sahibinin TC nosuna işleniyor. Plakada görünüyor ama sıkıntısı yok. 

Yaşadıkça öğreniyoruz.

Plaka ile sorgulama kapanmış, trafik.gov.tr'den plaka ve bilgilerle artık sorgulanamıyor.

Sadece e-devlet'ten sorgulanabiliyor. Sadece kendi adınıza kayıtlı olan araçlar sorgulanabiliyor.

Bari opsiyonel olarak çekirdek aileye izin verilseydi.

Bu işlemediğimi ispat etme işi nasıl olacak onu da merak ediyorum. google maps verileri kabul ediliyor mu, başka yerdeyim desem tüm mobeseler taranacak mı, benim bol mobese olan yolları tercih etmem mi gerekiyor, çözüm ne yani anlamış değilim.