Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Recommended Posts

Otomatik ödeme talimatları, tüketicilerin işlerini müthiş kolaylaştıran ve bankalarca müşteri kazanmak, ürün ve hizmet satmak amacıyla uygulamaya konulmuş bir uygulama. Herhalde hepimiz çeşitli bankalardan, çeşitli kredi kartlarımızdan otomatik ödeme talimatları vermişizdir. 

Ben de Paraf kredi kartımdan çeşitli otomatik ödeme talimatları verdim. Normalde tabi pek kontrol etmiyorum ekstreleri. Bu gün nedense bakarken 2 küsür TL Talimatlı fatura faizi, bunun KKDF'si ve BSMV'si olmak üzere böyle gözden kaçacak miktarlarda ücretler kesildiğini gördüm.

Halkbank bu "Talimatlı Fatura Faizi" uygulamasına temmuz ayında başlamış. Toplasan 15-20 TL gibi bir rakam. Rakamın da çok bir önemi yok aslında, ama bu kan emiciler demek istemediğim bankalar bu işten çok ciddi paralar kaldırıyorlar. Tepkim buna esasında...

Bankayı aradığımda, bu yapılan işlemin nakit avans işlemi olduğunu, bu faizin de nakit avans faizi olduğunu falan zırvaladılar. 

Öncelikle satıcının tek taraflı sözleşme şartlarını değiştiremeyeceğini söyledim. Bu değişiklikten benim haberimin olmadığını, hatta haberim olsa dahi, bu değişikliğe onay vermem gerektiğini falan belirtsemde, neredeyse karşıdaki bayandan azar işitmeye başladım. Çok da muhatap olmak istemediğim için otomatik ödeme talimatlarımın tamamını iptal ettirdim. 

Bu aşamada, Tüketici Hakem Heyeti'nde raportör olarak çalışan bir abimi aradım ve, evrakları getir bir bakalım dedi. 

Uygun bir zamanda, Tüketici Hakem heyeti'ne gitmeyi düşünüyorum. 

Sizin de otomatik ödeme talimatlarınız varsa, ekstrelerinizi bir kontrol etmenizde yarar var. 

Nakit avans dediği hesapta para yokken eksiye geçmesi sonucu olan mı?

Kredili mevduat hesabında talimatlı olanlar. Öyle ise yapacak bir şey yok, talimat verirken çoğu soruyor para yoksa eksiye geçeyim mi diye de öyle değilse sıkıntı tabi.

Benim de faturalar Halkbank'ta. Ama maaş hesabımda. Hiç kesinti olmuyor. 
Bir tane de ing'de var, onlar bırak kesintiyi sırf o talimat için zamanında para bile verdiler bana 😄 
Bu talimatlar sayesinde de eft falan ücretsiz.

İlk olarak talimat alınırken kredi kartı da olsa bir süre hiçbir kesinti olmuyor ama sonrasında kredi kartından talimatla yapılan fatura ödemelerine birer ikişer lira komisyon koyuyorlar. Bu durum mevcut bir faturayı kredi kartıyla ödemek istediğinizde de geçerli. Ödeme işlemi tamamlanırken son adımda bir de bakıyorsun artı 2 lira komisyon. Hesaptaki paradan aynı faturayı komisyonsuz ödemek mümkün. 

Şu an hesaptan verdiğim talimatlar için herhangi bir komisyon alınmıyor. 

Çok emin değilim ama,
tahminen şöyle oluyor.
Bazı şirketlerin faturasını kredi kartı ile talimat vermek istediğimde
bir miktar masraf anlamında ek ücret istediklerini fark ettim.
Ama hesaptan direk ödemeli olunca ek ödeme çıkmıyor.
Onun için benim talimatların bir kısmı kredi kartı ile,
bir kısmı da direk hesaptan ödemeli şekilde.

Ben de kredi kartı alırken talimatlarla ilgili bir madde vardı yanlış hatırlamıyorsam. Şöyle ki: 5 talimata kadar komisyon vb. yoktu. Talimatlardaki fatura tutarları 100 TL'yi geçerse komisyon vardı. Bla bla...

Benim iki bankadan kredi kartım var her altı(6) ayda bir arıyorum kartımı kapatırmaya diyerekten yada limit düşürmekten onlarda bunlara karşılık bana 60 ila 75 tl arasıda puan yüklüyorlar iyi alışveriş 

Otomatik talimat olsun olmasın, faturalar kredi kartından ödenirse (ziraat özelinde konuşuyorum) masraf kesiliyor.

Hesaptan ödenirse kesinti olmuyor. 

53 dakika önce, Mehmet Akpunar yazdı:

Otomatik talimat olsun olmasın, faturalar kredi kartından ödenirse (ziraat özelinde konuşuyorum) masraf kesiliyor.

Hesaptan ödenirse kesinti olmuyor. 

İşbankası kullanıyorum.
Eğer talimat verirken kredi kartında komisyon uyarısı varsa masraf çıkıyor,

diğer türlü kesinti olmuyor.
Geçen ay ki ekstreyi kontrol ettim,
herhangi bir kesinti görmedim.

Bankalara karşı sürekli kontrollü olmak gerekiyor maalesef, ilk fırsatta öpüp seviyorlar, gerçi hemen her konuda böyle, memlekette yaşamak için arkayı tuta tuta geziyoruz resmen.

Banka, kredi kartınızdan bir iki otomatik ödeme talimatı alırsak x işlemini yaparken y masrafı ödemezsiniz, ya da kredi kullanırken oranı düşer şeklinde teşvik ediyor. Benim de böyle bir durum olmuştu. Faturalardan neredeyse hepsini bu kartımda toplamıştım. Artık hesaba döneceğiz mecbur. 

15 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

Nakit avans dediği hesapta para yokken eksiye geçmesi sonucu olan mı?

Yok değil Mercan. Kredi kartı işte. Bildiğin alışveriş gibi, ya da sanal alışveriş gibi falan. Bankanın bana tanımladığı limit üzerinden kredi kartımdan çekiliyordu. 

Aman neyse. Bu da girdi galiba bir yerimize...

Bizim maaş Garanti de.Daha önce maaş hesabıma bağlıydı faturalar.2 defa mükerrer ödeme yaptılar,bende iptal ettirdim.Şimdi hesaptan manuel ödüyorum,her ödeme sonunda arayıp otomatik ödeme ısrarında bulunuyorlar.Yanlış mı yaptılar diye kuruntu yaşacağıma,kendim ödüyorum,kafam rahat..

Yılbaşından önce vakıfbank otomatik ödeme için kampanya yaptı. Her talimata 10 TL puan diye. Müşteri hizmetlerini aradım sordum kredi kartı ile talimat verirsem kesinti olacak mı diye hayır dediler. Şimdilik kesinti vs yok ama ekstreyi takipteyim. Yıl sonuna doğru bir şeyler yansıtmazlar inşallah 

1 dakika önce, Mustafa Karaca yazdı:

Her talimata 10 TL puan diye.

azmış teb 3 talimat verirsen 100tl bonus veriyordu 🙂

enparayı kullanıyorum, ne kesinti var nede başka bi durum. en sevdiğim yanıysa fatura durumlarını email, sms ve bildirim olarak geçmeleri.

gelen mailde fatura ise telefonda ayrı bir zil çalıyor ki kontrol edeyim. bazı aylar limit doldu ödeyemedim dediğinde diğer bankalardan ödemişliğim var. ama her yönden bu durumu bildiriyor olması kullanmama sebep. aynı işlevi teb ne yazık ki yapmadı. garanti haber bile vermedi ödeyemedim bu faturayı diye. 

Bir saat önce, Olcay Sert yazdı:

azmış teb 3 talimat verirsen 100tl bonus veriyordu 

Hakikaten iyiymiş😊 Ben vakıfa 4 talimat verdim 40 TL aldım. Maaş kartı olduğu için kredi kartı da vakıfbanktan kullanıyorum. Vakıf da ödemeden önce ve sonra sms atıyor bu özelliği güzel en azından hangi fatura kaç TL gelmiş ne kesilecek biliyoruz 

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By Cenk İşler
      Merhaba,

ING banktan kredi kullandım,  bu banka ile daha önce hiç çalışmamıştım.
      Geçen ayın 15’inde başvurduk vs. Bize dediler ki Turuncu ekstra diye bir olay var
      Her ay bu karttan düzenli olarak 750 tl alış veriş yaparsanız faiz oranınız 1.19 olarak yansır, eğer yapmazsanız indirim olmaz vs. vs.

Bizde tamam dedik 750 tl harcarız sorun değil, fakat kimse bize bu 750 tl periyodunun ayın 1’ i ila 30’ u arasında olacağını söylemedi
      Biz bu ürünle ayın 15’in de tanıştık, doğal olarak bize deklere edildiği gibi 1 ay içinde harcamayı biz kartı elimize aldığımız günden itibaren üzerine 30 gün olacağını düşündük

Çünkü biz sisteme daha yeni girdik yani mantıken 15 gün geç başladık geçen ayki peridoyada. Biz tamamen bilinçsiz olarak 15 gün içinde 733 tl harcamışız ( tarihe bakarak ne güzel daha 15 günüm var 17 tl
      Daha harcarım olur biter dedim)

Ta taam öyle olmuyormuş beyler, isterseniz ayın 28’inde gelin isterseniz 29’unda ay bitimine kalan gün kadar zamanınız varmış bu 750 tl harcama olayına

Bankadaki müdür’ ü  bankoda çalışan yetkilisi call centerdaki operatörü hepsinin 1 ay içinde demeleri üstüne üslük kart tesliminde verilen broşürde 1 ay içinde yazmalarına rağmen
      Kimse ama kimse bu sistemin 1’ i ila 30 arasında olduğunu söylemiyor, yazmıyor.

Sonuçta eksik harcama yaptığın için 180 tl bu ay fazla ödeyeceksin diyorlar, itiraz vs. vs. fikslemişler kendilerini 17 tl eksik olmuş diyorlar. Lan gerizekalı bana kimse söylemedi ne yazılı ne de sözlü kimse 1’ i ila 30’ u demiyor diyorum haklısınız ama sistem müdaleye izin vermiyorara getiriyor konuyu.

Şimdi benim olayım 180 tl olayı değil, bana göre ortada eksik bilgi ile mağduriyet var.

Bu konuyu kafama çok taktım tüketici mahkemesine gitsem sonuç alır mıyım? Başkalarına emsal olur, bankada düzgün bilgi verir vatandaşa?

Ki öyle soğudum ki bu ali cengiz oyunundan başka banka ile 1.05  oran ile yapılandırma için genel müdürlükten onay bekliyorum, belki benden 180 tl fazla alacak eyvallah ama uzun vadede 13 bin tl vade farkı alacaktı başka bankaya geçeyim de gör bakalım ıng efendi.

Selamlar herkese,
    • By Süleyman Altın
      MTV Ödemesi Anlaşmalı Kredi Kartları ve Kampanyalar
      Akbank
      1-31 Temmuz 2015 tarihleri arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni Akbank Direkt İnternet, Akbank Direkt Mobil, Akbank ATM’leri, Akbank Telefon Şubesi, Akbank Şubeleri veya www.gib.gov.tr üzerinden Axess ile ödeyenler, 300 TL üzeri işlemlerde 3 taksit fırsatından yararlanabilecekler. Kampanyaya katılanlar ayrıca Digicom www.erhascrm.com internet sitesinde yer alan Conti, Pioneer, Roadstar ve Sharp ürünlerinde %40'a varan indirim fırsatı yakalayacaklar. Kampanyadan tüm Axess, Wings, Free, Axess KOBİ, Axess Business, Wings Business, Bank’O Card Axess sahipleri faydalanabilecek.
      Garanti Bankası
      Garanti Bankası MTV ödemelerinde 3 taksit imkanı sunduğu gibi futbol tutkunlarına da bir sürprizi var. 1 - 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında Motorlu Taşıt Vergisi ödemesini garanti.com.tr Hızlı Ödemeler alanından, İnternet Şubesi, Cep Şubesi, Paramatikler (kartlı-kartsız menü) ve 444 0 333 Alo Garanti’den yapanlar, Digiturk Play Süper Lig Taraftar Paketi'ne 199 TL'ye sahip olabilecekler. Kampanyadan tüm Garanti Bonuslar, Bonus Flexi, Bonus Genç, Money Bonus, Flexi, Miles&Smiles kredi kartları, AMEX, Bonus AMEX, Bonus Business, Miles&Smiles Business, Filo Card, EASY, Amex Business, Şeker Bonus, ING Bonus, Burgan Bonus, ABank Bonus ve Tekstilbank Bonus sahipleri yararlanabilecek. 
      Halkbank
      Halkbank Paraf Card sahipleri Motorlu Taşitlar Vergisi’nde 1 Temmuz- 09 Ağustos 2015 tarihleri arasında  gib.gov.tr’ den yapacakları ödemelerde 500 TL’ye kadar 3, 500 TL ve üstü ödemelerinde ise 5 taksit fırsatından yararlanabilecekler. Kampanyaya katılanları ayrıca Onur Air üzerinden alacakları uçak biletlerinde %30 indirim bekliyor. 
      İş Bankası
      İş Bankası Maximum Kart sahipleri www.isbank.com.tr veya İşCep uygulaması üzerinden ya da www.gib.gov.tr’den 1 - 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapacakları Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde 3 taksit fırsatından yararlanabilecek.Ayrıca 1 - 31 Temmuz 2015 tarihine kadar belirtilen kanallar üzerinden toplamda 450 TL ve üzeri Motorlu Taşıtlar Vergisini ödeyenler, ödemelerini gerçekleştirdikten sonra, Maximum anlaşmalı Petrol Ofisi istasyonlarından tek seferde yapacakları 100 TL ve üzeri akaryakıt alışverişi üzerinden, yine PO istasyonlarında kullanılabilecekleri 10 TL MaxiPuan kazanabilecekler.
      Yapı Kredi
      1 – 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında 100 TL ve üzeri MTV ödemelerini www.gib.gov.tr, www.yapikredi.com.tr adresinden veya Yapı Kredi İnternet Şubesi ve Yapı Kredi Mobil şube üzerinden Worldcard ile yapacak kişiler 3 taksit fırsatından yararlanabilecekleri gibi,SONAX Hybrid Boya Koruma Paketi'ne 360 TL yerine 180 TL, Euromaster'dan klima gazı dolumu fırsatına ise 49 TL'ye sahip olabilecekler. Kampanyadan tüm Yapı Kredi kredi kartları, Albaraka ve Anadolubank Worldcard sahipleri yararlanabilek.
      Finansbank
      1-31 Temmuz 2015 arasında CardFinans kredi kartıyla www.vergikolay.com.tr, www.gib.gov.tr, İnternet/Cep Şubesi veya Finansbank Şubeleri üzerinden Motorlu Taşıt Vergisi ödemesi yapacak CardFinans sahipleri 4 taksit fırsatından yararlanabilecek.
      TEB
      01.07.2015 - 31.07.2015 tarihleri arasında TEB Bonus Card, TEB Worldcard veya CEPTETEB Kredi Kartı ile CEPTETEB İnternet Şubesi veya gib.gov.tr'den MTV ödemesi yapacak TEB'liler 6 taksit fırsatından yararlanabiecekler. Kampanyaya katılmak için ödeme yapmadan önce bankada kayıtlı cep telefonundan MTV yazıp 4616’ya SMS göndermeniz gerekiyor.
      Vakıfbank
      100 TL ve üzeri Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesini 1 – 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında www.gib.gov.tr üzerinden Vakıfbank Worldcard ile yapmak isteyenler 3 taksit fırsatından yararlanabilecekleri gibi, bu tarihler arasında ödenen trafik cezalarında da yine 3 taksit avatajını kullanabilecekler.
      Ziraat Bankası
      1 – 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında MTV ödemesini  Maximum özellikli Ziraat kredi kartları ile yapacaklar, 250 TL’ye kadar olan ödemelerinde 3, 250 TL ve üstü ödemelerinde ise 5 taksit fırsatından yararlanabilecekler. 75 TL ve altı işlemlerde ise taksit seçeneği bulunmuyor. Ödemelerinizi www.gib.gov.tr, Ziraat İnternet Şubesi ve ATM’lerinden yapabilirsiniz.
      Denizbank
      Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini Deniz Bank kredi kartı ile ödeyenler ise 6 taksit fırsatından yararlanabilecekler. DenizBank Şubeleri, AçıkDeniz İnternet Bankacılığı, 444 08 800 veya www.gib.gov.tr üzerinden 1 – 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak MTV ödemelerinizi 6 taksit halinde ödeyebilirsiniz. Kampanyaya Netcard’lar ve sanal Bonus Card’lar da dahil. (sigortam.net)
    • By Yakup Çağatay
      Mart ayında satışlar düşüktü kredi imkanı genişletilmişti ve 1.0'a imkan sunulmuştu şimdi biraz daha genişlemiş gibi duruyor ee birde nisan indirimleri eklendi, bakalım neler olacak.

Mart ayı:

Ford Fiesta’da MyKey ile kontrol daima sizde.

Anahtarınıza tanımlanabilen kişisel ayarlarıyla hız limiti ve ses seviyesini ayarlamak çocuk oyuncağı!

Üstelik şimdi Fiesta ve diğer tüm Ford modelleri Focus, Mondeo, Kuga, B-Max, C-Max 18.000 TL’ye 18 ay 0 faiz, Transit Connect ise 20.000 TL 20 ay 0 faiz fırsatıyla!

Detaylı bilgi için Ford Direkt Hattı 444 3673 (444 FORD)'u arayın.

Belirtilen aylık %0 kampanya faizi, gerçek kişilerin bireysel amaçlı araç alımlarının konu olduğu 18.000TL tutarlı ve 18 ay vadeli FordFinans kredilerinde geçerlidir. Belirtilen faiz oranına karşılık gelen aylık taksit tutarı 1.000TL'dir. Bu kredi tutarı,taksit tutarı ve vade için; bir kereye mahsus ve peşin olarak tahsil edilen 630TL dosya masrafı ve vergiler dahil edildiğinde FordFinans kredisinin aylık toplam maliyet oranı %0,46, yıllık toplam maliyet oranı %5,52 olmaktadır.

Belirtilen aylık %0 kampanya faizi, tüzel kişilerin ticari amaçlı araç alımlarının konu olduğu 18.000TL tutarlı ve 18 ay vadeli FordFinans kredilerinde geçerlidir. Belirtilen faiz oranına karşılık gelen aylık taksit tutarı 1.000TL'dir. Bu kredi tutarı,taksit tutarı ve vade için; bir kereye mahsus ve peşin olarak tahsil edilen 630TL dosya masrafı ve vergiler dahil edildiğinde FordFinans kredisinin aylık toplam maliyet oranı %0,40, yıllık toplam maliyet oranı %4,80 olmaktadır.
    • By Ahmet A.
      Merhabalar.Malumunuz kısa zaman önce tayin dolayısıyla eşim hastane değiştirdi.
      Dolayısıyla maaş anlaşmalı bankasıda değişti. Garantiden İş Bankasına döndük.
      İş  bankasına maaş hesabı açmaya gittiğimizde müşteri temsilcimiz, bu şubede 3 yıl önce eşimin hesap açtığını ancak hiç para
      giriş-çıkışı olmadığını, istersek bu hesabı maaş  hesabına çevirebileceklerini söylediler.
      Biz bile unutmuştuk o hesabı açtığımızı...
      3 kez ısrarla sormama rağmen herhangi bir cari hareket olmadığından geçmişe dönük Hesap İşletim Ücreti kesilmeyeceğini söylediler.
      Bugün hesabı kontrol ettik 120Tl  geçmişe dönük kesinti var.  Dilekçe ile şubeye başvuracağım. Eğer ki iade alamazsam ne yapmalıyım???
      Sayın hukukçular ve hukuka gönül verenler nasıl bir yol izlenmeli?

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.