Jump to content

2011 Ford S-max şanzıman Sorunu

Murat YILDIZ

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar. Aracımla ilgili bir sıkıntım var ve sizlere danışayım dedim.
Aracım 2011-S-max 2.0 tdci Aisin TF81SC tam otomatik 6 ileri şanzımana sahip. Aracımı sakin kullanımda belirgin bir sıkıntı yok. Ama biraz fazla yüklendiğimde ve özellikle dip gaz yaptığımda 2'den 3'e geçerken vuruntu şeklinde bir titreme yapıyor.
Dediğim gibi sakin kullanımda bu titretme özellikle dikkat etmezsen hissedilmez şekilde az.
Birkaç ustayla görüştüm süren usta da telefonla görüştüğüm usta da beyin değişecek dedi.
(Gerçi aracımı süren usta bu kadar bişey için şanzımana dokunmaya değmez dedi)

Bu tarz bir arıza için ne yapmalıyım. Aynı durumu yaşayan var mı?
Bu şekilde kullanmaya devam etsem mi yoksa müdehale ettirsem mi kararsız kaldım?

Bu arada; beyin de buldum komple şanzıman da. Sıfır beyin 6 Bin TL, Sıfır komple (beyinde dahil) şanzıman 12 Bin TL.. Bir yerle de görüştüm beyin tamiri yapıyorlarmış 2-3 Bin TL civarında..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
5 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

araç kaç bin kmde kavrama değişimi oldu mu daha önce ?

181 bin km de araç. herhangi bir işlem yapılmadı. bilgisayarda herhangi bir arıza kaydı çıkmıyor ama araştırmalarıma ve ustalara göre beyin arızası. soğukken zerre hissedilmiyor. Isınınca da dediğim gibi gaza çok yüklenmezsem hissedilmiyor ama gaza yüklenirsem hissediliyor. Diğer vitesler arasında hiçbir sıkıntı yok yükselme ve düşüşlerde.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
3 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

motor kulakları şanzıman alt üst  takozları kontrol edildimi ? şanzımandan geldiğine kesin %100 eminmiyiz sesin ?

Herhangi bir ses gelmiyor Serkan Bey. Sadece 2'den 3'e geçerken 1 sn'den bile az bekliyor ve sert bir şekilde geçiyor 3'e. 

Ayrıca dediğiniz bütün parçaları kontrol ettirdim. Biraz titizim bu konularda. En ufak ses gelse çözümünü arar bulurum.

Murat YILDIZ tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Serkan Karakoca
1 dakika önce, Murat YILDIZ yazdı:

Herhangi bir ses gelmiyor Serkan Bey. Sadece 2'den 3'e geçerken 1 sn'den bile az bekliyor ve sert bir şekilde geçiyor 3'e. 

tcm beyni var şanzımanın üstünde yetkili serviste bir yazılım versiyonunu kontrol edin güncelleme varsa yaptırın. yetkili servisteki mastertech teknisyene aracı yanına oturup tecrübe ettirin ...diğer viteslerde sorun yoksa bu tcm beyni sökülüp içindeki yağ kanalları temizlensede sonuç alınır diye düşünmekteyim...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
4 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

tcm beyni var şanzımanın üstünde yetkili serviste bir yazılım versiyonunu kontrol edin güncelleme varsa yaptırın. yetkili servisteki mastertech teknisyene aracı yanına oturup tecrübe ettirin ...diğer viteslerde sorun yoksa bu tcm beyni sökülüp içindeki yağ kanalları temizlensede sonuç alınır diye düşünmekteyim...

Yetkili serviste şanzıman güncellemesi için gittim. Araç içeride 1 saat kadar durdu. Şanzıman güncellemesi yok dediler. Şanzımanın üstündeki beyin derken şanzımanın içindeki valf gövdesi dedikleri beyni kasdediyorsunuz sanırım? Ustaların arızalı dedikleri beyin Valf gövdesi dedikleri beyin..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Serkan Karakoca
1 dakika önce, Murat YILDIZ yazdı:

Yetkili serviste şanzıman güncellemesi için gittim. Araç içeride 1 saat kadar durdu. Şanzıman güncellemesi yok dediler. Şanzımanın üstündeki beyin derken şanzımanın içindeki valf gövdesi dedikleri beyni kasdediyorsunuz sanırım? Ustaların arızalı dedikleri beyin Valf gövdesi dedikleri beyin..

bulursam bir video ekleyeceğim ... 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Şimdi, Ali Güneş yazdı:

Şanzıman tork konvertörlü mü?

evet tork konvertörlü tam otomatik aisin 6 ileri..

--0 dakika sonra eklendi--
1 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

bulursam bir video ekleyeceğim ... 

teşekkür ederim ilginiz için..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olsam makina ile şanzıman içi temizleyici sıvı ile temizletir,uygun şartname numaralı yağ ile makinada yağ değişimi yapardim. Filitre varsa onuda değiştirirdim.  Sonrasında sıkıntı devam ederse tamir olayına girerdim. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Serkan Karakoca
16 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

Ben olsam makina ile şanzıman içi temizleyici sıvı ile temizletir,uygun şartname numaralı yağ ile makinada yağ değişimi yapardim. Filitre varsa onuda değiştirirdim.  Sonrasında sıkıntı devam ederse tamir olayına girerdim. 

+1

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
16 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

Yağ değişimi yaptım ama tekrar yapılırsa daha iyi olur demişti usta. 10 bin km olsun tekrar değiştirmeyi düşünüyorum. Filtre için şanzımanın açılması gerekirmiş. Şanzımanın içini açtırırsam beyin temizliği de yapılabilir aslında. Ustamla bi görüşeyim bakalım ne diyecek faydası olur muymuş bi sorayım. Ustam yıllardır tanıdığım bildiğim iyi bir usta. Faydası olmayacak hiçbir işi yaptırmak istemez. yani para için iş yapmaz. O yüzden güvenirim kendisine.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
2 saat önce, Murat YILDIZ yazdı:

Yağ değişimi yaptım ama tekrar yapılırsa daha iyi olur demişti usta.

Uygun şartname  numaralı yağ ile denemeniz arıza ihtimallerini azaltacağı düşüncesindeyim. Tork konvertörü araçlar için çeşit çeşit yağlar var. Ama bunlardan belkide sadece 1 tanesi sizin araç için uygun olanıdır. Aracınızın şanzımanı için ford tarafından belirlenen  şartname numaralı yağı kullanarak daha büyük arızaların önüne geçmiş olursunuz. Hemde yağ kaynaklı arıza ihtimalide bitmiş olur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bir saat önce, Ramazan D. yazdı:

Uygun şartname  numaralı yağ ile denemeniz arıza ihtimallerini azaltacağı düşüncesindeyim. Tork konvertörü araçlar için çeşit çeşit yağlar var. Ama bunlardan belkide sadece 1 tanesi sizin araç için uygun olanıdır. Aracınızın şanzımanı için ford tarafından belirlenen  şartname numaralı yağı kullanarak daha büyük arızaların önüne geçmiş olursunuz. Hemde yağ kaynaklı arıza ihtimalide bitmiş olur.

Bu şanzıman için ustam mobil atf 3309 modelini önerdi. İnternette de biraz araştırdım da bu yağı kullanmışlar genelde. Yağların bi kodu oluyor ya o da araç üzerinde yazan kod ile uyumluydu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.