Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Ulaş Taş

17" Janta 235/45 R17 Sıkıntı Yaratır Mı?

Recommended Posts

Arkadaşlar resmini paylaştığım C-max jantını 17" olan Focus sedan 2014 model aracıma takıp üstüne 235/45 lastik koymak istiyorum bilgisi olan var mı bu lastik sürtme yapar mı? Kesin bir dille bana cevap verebilicek bir arkadaşımız varmı?

jant.jpg

Sürtme yapmaz. En azından sonuna kadar kırıp süspansiyonu basmadıkça.

Focus için fabrika çıkışı takılan ebadlardan biri 235/40-18.

Çap ve genişlik olarak hemen hemen aynı. Ford bu ebadı taktığında bir direksiyon dönme sınırlayıcısı koyuyor, sonuna kadar dönemyi engelliyor.

Ama pratikte bunun bir önemi yok bence.

Ancak 7.5"janta 235 taban limitte.

Daha güvenli olması açısından ben 225/45-17 önerirdim.  

215 50 r17 ölçü baz alındığında önemsiz bir çap değişimi var gibi gözüküyor.

Ancak,

Taban 2 cm genişleyecek. Bu resimdeki jantın genişliği 7", yani belirttiğiniz ebatta kullanılmaya uygun değil.

image.png.c1c78367f652952baccb8622ee5ac3ec.png

Edited by Semih O.

Lastiği uyguna bulduğum için soruyorum aslında ben de 225 takacaktim normal de ama tek lastikte 80 90 tl fiyat oynuyor 

24 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Sürtme yapmaz. En azından sonuna kadar kırıp süspansiyonu basmadıkça.

Focus için fabrika çıkışı takılan ebadlardan biri 235/40-18.

Çap ve genişlik olarak hemen hemen aynı. Ford bu ebadı taktığında bir direksiyon dönme sınırlayıcısı koyuyor, sonuna kadar dönemyi engelliyor.

Ama pratikte bunun bir önemi yok bence.

Ancak 7.5"janta 235 taban limitte.

Daha güvenli olması açısından ben 225/45-17 önerirdim.  

21 dakika önce, Semih O. yazdı:

215 50 r17 ölçü baz alındığında önemsiz bir çap değişimi var gibi gözüküyor.

Ancak,

Taban 2 cm genişleyecek. Bu resimdeki jantın genişliği 7", yani belirttiğiniz ebatta kullanılmaya uygun değil.

image.png.c1c78367f652952baccb8622ee5ac3ec.png

2 dakika önce, Ulaş Taş yazdı:

Lastiği uyguna bulduğum için soruyorum aslında ben de 225 takacaktim normal de ama tek lastikte 80 90 tl fiyat oynuyor 

7" genişlikte 225 bile limit ölçü. Jant genişliğinden büyük lastik takarsanız lastik yanaklarını jant dışına taşmaya zorlayarak lastik bütünlüğünü, şeklini bozarsınız, dolayısıyla sürüş dinamiği ve güvenliği bozulur.

--6 dakika sonra eklendi--

Bu da burada dursun.

image.png.da12d672986fd690a95d11f675fa4bcb.png

15 dakika önce, Semih O. yazdı:

7" genişlikte 225 bile limit ölçü. Jant genişliğinden büyük lastik takarsanız lastik yanaklarını jant dışına taşmaya zorlayarak lastik bütünlüğünü, şeklini bozarsınız, dolayısıyla sürüş dinamiği ve güvenliği bozulur.

--6 dakika sonra eklendi--

Bu da burada dursun.

image.png.da12d672986fd690a95d11f675fa4bcb.png

215 tak diyorsun yani ideal olan yada 225 max olan oyle lastik bakayım ben o zaman

18 dakika önce, Ulaş Taş yazdı:

215 tak diyorsun yani ideal olan yada 225 max olan oyle lastik bakayım ben o zaman

Yok Semih demiyor. Üretici kapıya yazdığı etikette diyor takabileceğin ölçüleri

Otomatik Mesaj

Bu konu, Focus III > Ford Garajı > Mk3- Sorular ve Sorunlar kategorisinden Otomobiller Hakkında > Lastik ve Jant Seçimleri kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

1 saat önce, Ulaş Taş yazdı:

Ben jantları 7,5" biliyordum, 7 ise 235 olmaz.

17 jant için Ford'un önerisi 215/50-17, ancak 225/45-17 ebad olarak benzer ve fiyat olarak uygun olduğundan bir alternatiftir. 

45 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Ben jantları 7,5" biliyordum, 7 ise 235 olmaz.

17 jant için Ford'un önerisi 215/50-17, ancak 225/45-17 ebad olarak benzer ve fiyat olarak uygun olduğundan bir alternatiftir. 

Ben de tereddüte düştüm Cem abi, hatta benim aracımdakı jant 8" olmasına rağmen sitede 7" yazıyor. Her ikisini de Ingiltere sitesinden kontrol ettim. Orada da bu janta 7" demişler, benim jant da olması gerektiği gibi 8".

Edited by Semih O.

1 saat önce, Semih O. yazdı:

Ben de tereddüte düştüm Cem abi, hatta benim aracımdakı jant 8" olmasına rağmen sitede 7" yazıyor. Her ikisini de Ingiltere sitesinden kontrol ettim. Orada da bu janta 7" demişler, benim jant da olması gerektiği gibi 8".

bende direk jant üzerinden kontrol ettim 7" 😄 

IMG_1228.thumb.JPG.b035fdb467819846b70bd62b8d7beb4f.JPG

Aynı araca 235 40 R18 takmıştık, lifte aldığımızda üst iç kısımda çok az sürtme izleri vardı, bu da direksiyon dönük halde esnemesiyle olmuştur. Özetle bu ölçü ile fabrikadan çıksa, direksiyonda limitleyici gerekirdi.

Kullanılır mı? Evet kullanılabilir yeni lastik almıyorsanız ama bundan önce jant kurtarmıyor zaten.

Size sürten değeri gösteriyorum burada.

215 55 R16 vs 235 40 R18.png

Bu da sizin değiştirmek istediğiniz.

215 55 R16 vs 235 45 R17.png

13 saat önce, Ozan Kar yazdı:

bende direk jant üzerinden kontrol ettim 7" 😄 

IMG_1228.thumb.JPG.b035fdb467819846b70bd62b8d7beb4f.JPG

baba janta takılabilen lastik uyumunda değilim şu an amortisöre, davlumbaza sürtermi mevzu bu :d 😄 ya abi alacağım lastik 225/45 de 380 tl aynısının 235/45 290 tl :d şuna bi el atın sırf ucuz diye alıcam heves ettiğim filan yok yani sırf duygusal bakıyorum olaya :d

41 dakika önce, Ulaş Taş yazdı:

baba janta takılabilen lastik uyumunda değilim şu an amortisöre, davlumbaza sürtermi mevzu bu :d 😄 ya abi alacağım lastik 225/45 de 380 tl aynısının 235/45 290 tl :d şuna bi el atın sırf ucuz diye alıcam heves ettiğim filan yok yani sırf duygusal bakıyorum olaya :d

Ben de net yazmaya çalışayım.

Direksiyon sağa veya sola tam çevrilmiş vaziyette kaldırıma çıkarken veya viraj içine sertçe fren yapılırsa, yani araç o tekerlek üzerine yığılırsa sürter.

Ucuz diye böyle bir ebad değişikliğine gitmek bana pek mantıklı gelmiyor.