Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Sign in to follow this  
Semih G.

Seyir Halinde Elektrik Kesilmesi

Question

Herkese selamlar,

Dün ve bugün başıma gelen bir olay ne yazık ki bu, dün uzunca bir süredir çalışmayan Start&Stop devreye girdi ne güzel falan derken hareket ettikten sonra araç elektriğini kesip tüm gösterge ve ışıkları kapattı 1-2 saniye geçmeden tekrar kendine geldi daha sonra bir sıkıntı oluşmadı hatta o süreçte gaz kesme v.s dahi oluşmadı.

Bugün yine aynı olay başıma geldi önce S&S devreye girdi ardından komple elektrik kesildi ama işin daha kötüsü sağa çekip aracı kapattığımda tekrar çalışmadı daha doğrusu elektrik gelmedi akü bitmiş gibi hiç bir tepki yoktu araçta. Biraz bekleyip tekrar çalıştırmaya çalıştığımda ise hiç bir şey yokmuş gibi çalıştı. Şimdi aklımda iki soru var;

1-Akü bitiyor olsa bunu seyir halinde yapar mı?

2-Tüm bu sorunların sebebi başka ne olabilir?

Şimdiden tüm cevaplar için teşekkür ederim.

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Oksidasyon, temassızlık, gevşemiş bir bağlantı vs. gibi görünüyor. Bir ihtimal alternatör de olabilir belki... Servise ya da güvendiğin bir elektrikçiye yol gözükmüş. Geçmiş olsun.

• 0

alternatör ün yanında ayrı mı içinde mi bilmiyorum konjektör diye bir parça olması lazım . Tipik onun bulgusu bu..

edit: bir daha okuyunca akü de olabilir gibi geldi 🙂

Edited by H. Cenk

• 0

Akü değişiminden sonra buna benzer bir sorun yaşadım. Araç seyir halindeyken aniden tüm uyarı ışıkları yandı ve hız göstergesi 0'a düştü. Araç gaz keser gibi oldu. Ekrana, yokuş kalkış asistanı devre dışı bırakıldı gibi bir mesaj geldi. Aracı aküyü aldığım yere tekrar götürdüm. Akünün voltajı, normal seviyesinden 2v düşük çıktığı için bu arızayı yaptığı söylendi. Start stop özelliğini 15 gün devre dışı bırakıp kullanın, akü tam seviyeye ulaşsın, tekrar getirin denildi. Şu an 3 haftaya yakın bir zaman geçti,  aynı sorunla karşılaşmadım. Henüz ölçüme götürmedim.

Belki sizin aküde voltaj düşüklüğü yaşanmış olabilir. Mutlaka aküyü kontrol ettirin.

• 0
15 saat önce, Selçuk Kara yazdı:

Akü değişiminden sonra buna benzer bir sorun yaşadım. Araç seyir halindeyken aniden tüm uyarı ışıkları yandı ve hız göstergesi 0'a düştü. Araç gaz keser gibi oldu. Ekrana, yokuş kalkış asistanı devre dışı bırakıldı gibi bir mesaj geldi. Aracı aküyü aldığım yere tekrar götürdüm. Akünün voltajı, normal seviyesinden 2v düşük çıktığı için bu arızayı yaptığı söylendi. Start stop özelliğini 15 gün devre dışı bırakıp kullanın, akü tam seviyeye ulaşsın, tekrar getirin denildi. Şu an 3 haftaya yakın bir zaman geçti,  aynı sorunla karşılaşmadım. Henüz ölçüme götürmedim.

Belki sizin aküde voltaj düşüklüğü yaşanmış olabilir. Mutlaka aküyü kontrol ettirin.

2 volt düşük aküyü neden geri vermediniz bana yerinde beklemiş gibi geldi 

--2 dakika sonra eklendi--
05.11.2019 - 08:31 tarihinde, Semih G. yazdı:

Herkese selamlar,

Dün ve bugün başıma gelen bir olay ne yazık ki bu, dün uzunca bir süredir çalışmayan Start&Stop devreye girdi ne güzel falan derken hareket ettikten sonra araç elektriğini kesip tüm gösterge ve ışıkları kapattı 1-2 saniye geçmeden tekrar kendine geldi daha sonra bir sıkıntı oluşmadı hatta o süreçte gaz kesme v.s dahi oluşmadı.

Bugün yine aynı olay başıma geldi önce S&S devreye girdi ardından komple elektrik kesildi ama işin daha kötüsü sağa çekip aracı kapattığımda tekrar çalışmadı daha doğrusu elektrik gelmedi akü bitmiş gibi hiç bir tepki yoktu araçta. Biraz bekleyip tekrar çalıştırmaya çalıştığımda ise hiç bir şey yokmuş gibi çalıştı. Şimdi aklımda iki soru var;

1-Akü bitiyor olsa bunu seyir halinde yapar mı?

2-Tüm bu sorunların sebebi başka ne olabilir?

Şimdiden tüm cevaplar için teşekkür ederim.

Araç seni test etmiş kör sürüş nasıl yapılır öğretmek istemiş yada banim bir rahatsızlığım var sana diyemiyorum ama sen anla demiş kısaca beni elle demiş 😀