Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Çınar Tümerkan

Focus Mk4 Ses Sistemi Arızası

Question

Merhaba,

Daha gecen ay aldigim Mk4 st line aracimdan cok memnunum fakat multimedia sisteminin sesi komple gidiyor(hicbirseyin sesi cikmiyor) ancak fabrika ayarlarina dondugumde duzeliyor.. Boyle bir arıza yasayan olmus muydu?Benzer ariza sirketteki a3 araclarinda da yasaniyordu sistem komple gidiyor bir daha duzelmiyordu....Nasil bir cozum getirilebilir?(servise sorunu gostermem cok zor cunku 15 gun calistiktan sonra falan biranda bozuluyor) @H. Cenk

Iyi aksamlar dilerim..

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Aynı koşullarda mı gidiyor?  Önce bunu tespit edelim belki dışardan bir şey arızaya sebep oluyordur; örneğin androidAuto.

İkincisi ise yazılıma güncelleme geldiyse (büyük ihtimal vardır) servis tarafından bu yapabilir.

• 0
4 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Aynı koşullarda mı gidiyor?  Önce bunu tespit edelim belki dışardan bir şey arızaya sebep oluyordur; örneğin androidAuto.

İkincisi ise yazılıma güncelleme geldiyse (büyük ihtimal vardır) servis tarafından bu yapabilir.

Android Auto zaten benim yazilim versiyon desteklemiyor. Ilkinde android telefonum Bluetoothla bagliyken gitti bu seferse hicbir telefon bile bagli degildi arabayi calistirir calistirmaz sistemin ses sistemi calismadi. Ayrica usb kablosu da takili degildi yani esimin normalde usb kablosuyla sorunsuz kullandigi Apple carplay devrede degildi. Park sensorunun, radyonun ve hoparlorden gelen tum sesler gitmisti. Ben de ilk olarak servise goturup son versiyonu yukletmeyi deneyecegim ya da daha once forumda paylasilan apk i kendim yukleyecegim(fakat kendim yaparsam servise koz veririm mudahele etmissiniz ondan bozulmus falan demesinler garanti varken en iyisi servis sanirim)Fabrika ayarlarina donunce sesin geri gelmesi mantiken arizanin yazilimsal oldugu fikrini verdi bana, mekanik ariza olsa hic duzelmezdi sanirim..

• 0

Edit; Şimdi okudum bx iyi çıkmış. 

Sync3 ile ilgili böyle birşeyler ara ara okumuştum. Sanırım Flash ı yeniden yükleyerek çözmüşlerdi. Ama 2019 sonu üretimi bir arabada bunu kökten çözmüşlerdir diye düşünüyorum. Servisten başka çare yok. Ama Ford servisleri inkarı çok sever. O yüzden ilk yaptığında videoya almayı unutmayın. 

Bu arada sync3 versiyonu nedir? Güncelleme var mı?  Baktınız mı? 

Edited by H. Cenk

• 0

Hotspottan baglanip guncellemeyi denetledim maalesef hicbir sey bulmuyor:( Versiyona baktim cok detayli bi seyler cikiyor

(Sanki ms-dos) hic anlamadim 5.1.2 falan tarzinda yaziyordu... Zaten direk Amerikadan alinmis her sey Apple uyumluluk uzerine ve surumler falan da tam amerikan tarzi. Avrupayi pek sallamamislar sanki 🙂 Ford Motor company u.s.a falan bi seyler yaziyordu ordan cikarim yaptim. Eşimin iphoneu eski 6s ona ragmen cok uyumlu apple carplay kolayca calisiyor ama android maalesef. Uygulamalari ara falan yaziyor tikliyorum ama bana misin demiyor

• 0
7 dakika önce, Çınar Tümerkan yazdı:

Hotspottan baglanip guncellemeyi denetledim maalesef hicbir sey bulmuyor:( Versiyona baktim cok detayli bi seyler cikiyor

(Sanki ms-dos) hic anlamadim 5.1.2 falan tarzinda yaziyordu... Zaten direk Amerikadan alinmis her sey Apple uyumluluk uzerine ve surumler falan da tam amerikan tarzi. Avrupayi pek sallamamislar sanki 🙂 Ford Motor company u.s.a falan bi seyler yaziyordu ordan cikarim yaptim. Eşimin iphoneu eski 6s ona ragmen cok uyumlu apple carplay kolayca calisiyor ama android maalesef. Uygulamalari ara falan yaziyor tikliyorum ama bana misin demiyor

Hotspota falan gerek yok.

Ayarlar/genel adımında "Sync hakkında" olması lazım. Orada versiyon yazar. 

Güncelleme varsa hotspottan yapmak manasız. 1 GB tan büyüktü galiba dosya. pcde indirip USB disk ile yapmak dahakolay. 

• 0
51 dakika önce, Çınar Tümerkan yazdı:

Versiyona tekrar bakar net soylerim. Fakat guncelleme olsa hotspota baglayinca en azindan guncelleme var ama 1gb demesi gerekmez mi?Ariyor fakat bulamiyor

Güncellemeyi şu adresten VIN numaranızı girerek kontrol edebilirsiniz.

https://www.ford.co.uk/owner/resources-and-support/sync-bluetooth/update#/

Önce şuna karar verelim. Sadece multimedya sesleri mi çıkmıyor, yoksa araç sesleri (park sensörü, uyarılar vs.) de mi çalışmıyor? Bunlar birbirinden farklı durumlar. Araçtaki tüm seslerden ACM (Audio Control Module) sorumlu. Dolayısıyla sorunu da burada aramak lazım...

• 0
29 dakika önce, Semih O. yazdı:

Güncellemeyi şu adresten VIN numaranızı girerek kontrol edebilirsiniz.

https://www.ford.co.uk/owner/resources-and-support/sync-bluetooth/update#/

Önce şuna karar verelim. Sadece multimedya sesleri mi çıkmıyor, yoksa araç sesleri (park sensörü, uyarılar vs.) de mi çalışmıyor? Bunlar birbirinden farklı durumlar. Araçtaki tüm seslerden ACM (Audio Control Module) sorumlu. Dolayısıyla sorunu da burada aramak lazım...

Semih bey,

Aractaki hicbir ses cikmiyor bir tek sinyal sesi geliyor o durumda...Bilgi icin tesekkurler bu durumda en dogrusu servise bi ugramak gibi gorunuyor...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By İlker İstengel
      Merhaba,

Aracımı genellikle işten eve giderken günlük ortalama 30-40km kadar şehir içi aktif olarak kullanmaktayım.
      Araçta daha önceden yapılan işlem:
      3 ay önce dpf temizlendi. 5 ay önce enjektör bakımları yapıldı. Kalibrasyon servis tarafından yapıldı. 7000 km önce bakımda olan her şey değiştirildi. yağ, hava ve bütün filtreler. Focus 2013 trend aracım 152.000 km de. 1.6 tdci 90hp  
      01.12.2017
      22 lt. mazot aldım. (İstanbul / Kozyatağı E5 Total İstasyonu)
      Eve giderken bir kasis üzerinden normal bir şekilde geçtikten sonra önce " Fren Ampül Arızası " verdi.
      Klasik olarak yenisini aldım ve değiştirdim. Fakat sonrasında her şey normal idi. (veya ben öyle zannediyordum)

02.12.2017
      Akşam Ataşehir' e gittim arabamı kapalı otoparka çektim 2 saat sonra bindim ve seyir haline başladım.
      Yolda giderken aracı anlık tekleme yaptığı fark ettim. Tansiyonum mu düşüyor acaba bu sallantıda nedir dedim. 
      Kendimden emin olduktan  sonra arabayı 3. viteste sabit 2000 devire getirdim ve 1-2 dk sonra "motor arızası servis..."  ikazı verdi.
      Uygun bir yere çekip Stop ettim. Biraz bekleyip tekrar çalıştırdım. Arıza geçti. Sonrasında gene sabit bir devre getirip 1-2 dk sonra gene
      aynı "motor arızası servis..." ikazı verdi. gene stop edip bekledim. çalıştırdım geçti. 3. kez denedim gene aynı durum oldu ve kalıcı olarak
      motor arıza lambası yandı. Aracı eve götürüp park ettim.

03.12.2017
      Sensörlerden şüphelendik söküp temizledik.
      bu sensörler sıra ile şöyle:
      Hava Debimetresi
      Emme Manifolt Basınç Sensörü
      Egr Vakum Subabı

04.12.2017
      Şuan gelinen durum/netice şöyle:
      agresif olarak sürüşte herhangi bir arıza ile karşılaşmıyoruz. Sabit devirde gene aynı şey olmakta yığılma veya anlık bir motorda güç kaybı yaşanıyor.  
      Konu ile ilgili olarak böyle bir durum yaşamış tecrübe edinmiş veya tecrübeli/usta arkadaşlarca bilgi rica ediyorum.

• By Yıldırım Başaran
      Arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar.
      Tanışma faslından sonra hemen sizlerle sorun paylaşmak istemezdim ancak uzun süredir vakit bulamadığım için paylaşımda bulunamadım.

2004 C-Max 1.6 Trend model araç sahibiyim.

Aracımı alalı 2 ay kadar oldu ve o günden bu yana farkettiğim 2 büyük problemim var. Diğer küçük problemler için ise daha sonra vakit bulup yanıt ettikçe fotoğraflar ile paylaşımda bulunmak düşünüyorum.

1. Sorun; Hidrolik Direksiyon rölanti 750-800 aralığında iken inanılmaz sert bir hal alıyor. Köşeleri dönerken yada araç park edeceğim zaman el frenini çekip gaz verip direksiyon çevirebiliyorum. Hidrolik sıvısı var ve hatta fazla bile konulmuş.

2. Sorun; çok nadir yaşadığım bir problem olmasına karşılık ayağımı debriyajdan kaldırdığım halde debriyaj pedalının debriyajı salmaması. İkinci kez pedala basıp bıraktığımda düzelmiş olması.

Bu konular hakkında fikri olan varsa yardımlarını bekliyorum.
      Şimdiden herkese teşekkürler.
    • By Menderes Urun
      Merhaba Arkadaşlar,
      1 hafta önce 2009 focus titanium otom. benzin lpg 130.000 km alarak aranıza katılmış bulunmaktayım.
      Denizlide yaşıyorum, umarım buradan birilerine faydalı olabilirim.
      bir sorunum var konulara epey baktım ama daha önce açılmış içerik göremedim, eğer varsa beni oraya yönlendirirseniz veya bilginiz dahilinde cevap verirseniz sevinirim. Aracın Far düğmesi 0 konumunda değilken kontağı kapatınca hatta anahtarı da çıkartınca motor çalışmaya devam ediyor. far düğmesini 0 konumuna alınca motorun gücü kesiliyor ve motor duruyor. aracın genel kullanımına hiçbir engeli olmayan bu durum acaba neden olabilir ? o yıllarda titanium pakete ek X opsiyonları içerisinde anahtarsız çalıştırma çıkartılmış galiba onunla bir ilgisi olabilir mi ? yardımcı olursanız çok sevinirim 
      herkese iyi günler kazasız belasız günler dilerim.
    • By Yakup Çağatay
      Heyecan verici Yeni Ford Focus, 2019’da Kuzey Amerika müşterileri için daha fazla teknoloji, daha fazla hacim ve bir dizi yeni Focus modeli sunacak. (Bkz: Fiesta)

Fazlası: https://anasayfa.focusclubtr.com/yeni-nesil-focus-mk4-kuzey-amerikaya-cinden-ithal-edilecek/

Bu üretim planı, şirketin ihracatçı olarak liderliğini daha da artırmasına ve Kuzey Amerika’daki müşterilere birinci sınıf Focus sunmasına olanak tanır.

Meksika'da üretimin olmayacağını Trump ile birlikte öğrenmiştik, hayırlı olsun.

• By Batuhan Kanbur
      Esenlikler abilerim, öncelikle konuya girmeden önce benim gusüldemi sorun var yoksa araba fabrika çıkışlı bir hataya mı sahip anlayamadım diyeyim.Bundan bir hafta önce sony eğlence ekranı donmuştu durup dururken aşırı kasmaya başladı komutlar işlemiyor bluetoothu devre dışı kalmış durumdaydı motoru durdurup tekrar çalıştırmayı denedim yaklaşık 5 dakika sorun devam etti ardından neyseki düzeldi bugün ise sol ön kısa far arızası verdi bende ampülü gitmiştir diyerek çok aldırış etmedim hafta sonuna kadar idare ederim dedim ofise geçtim.Akşam ofisten çıkıp arabama bindim pendiğe doğru geldim ki yoğun bir trafik var yokuş bir yerde durduk öndeki araç hareket etti arabamı tam kaldıracağım ki yol bilgisayarında "Tepe kalkış desteği kullanılamıyor" diye bir yazı yazdı.Açık konuşmak gerekirse akümün bittiğini düşünmeye başladım yada sigortalarımda bir sorun olabileceğinden şüphe ettim ek olarak 1-2 aydır klimamı kullanmadım bugün çalıştırdım ki soğutmuyor heralde gazı bitmiştir diye düşündüm.Ayrıca otobandayken aracımın ön konsolunda çat diye ses geliyor bazen şu ana dek kamyonlardan seken taşlardır diye çok umursamadım ancak bunca hata olunca doğrusu korktum.Aracımın ne gibi bir arızası olabilir ki ?

Dipçe : Aşırı sıcak havalardan dolayı yapmasından şüphe ediyorum çünkü benim arabam siyah bütün güneşi emiyor ancak herşeyin üst üste gelmesi bir tesadüf olamaz bir yerde absnin yüksek ısı derecelerinde devre dışı kaldığını okumuştum anladığım kadarıyla HLA'da ABS ile paralel olarak çalışıyor ama herşeyin üst üste gelmeside tesadüf olamaz.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.