Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

P0430 arıza kodu

Samet Gezgin

Soru

Arkadaşlar merhaba , 2015 1.6 benzinli aracım motor ışığı yaktı . Söylenene göre p0430 arıza kodu katalizör sistem verimi eşik değerin altında olduğu söylendi . Ama kimse net birşey söylemiyor . Sensör arızası mı susturucumu manifold mu . Daha önce bu arıza kodunu deneyimleyen varsa ve yardım edebilecek yardımlarınızı bekliyorum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Üçü de olabilir. Katalitik konvertörünüz bozulmuş olabilir. Ya da çıkışındaki oksijen sensörü bozulmuş olabilir, eğer manifoltta bir yerden hava alıyorsa o nedenle de aynı hatayı verir. Canlı veri inceleyip (elm ile log da alabilirsiniz) hangisinden olduğunun tespitinin yapılması gerekir.

Ek olarak bujileriniz doğru değilse ve arabanız ara sıra dahi olsa tekliyorsa (LPG de buna sebep olabilir) gene aynı hatayı alırsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cevabınız için teşekkür ederim. Serviste fiyat sordum göstermeden komple katalizör sensörler vs. 135 bin fiyat çıkardılar telden bilgi aldım . Dışarıda ford yetkili servis 60 bin istedi. İstanbulda bir yer ümraniyede aracı bilgisayara bağladı , kullnadı ve senin son susturucun arızalı dedi . Çıkma bir susturucu ayarladık başka bir fokustan bu çarşamba gidip taktırıcam 22 bin tl vericem içimde bir korku var 10 gün sonra o ışık yine yanarsa diye bundan korkuyorum. Cevap için tekrar twşekkürler . Manifoldu ve sensörü de söyleyeyim oralarıda kontrol etsin .  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 dakika önce, Samet Gezgin yazdı:

Yani ustanın demesi son susturucu arabayı bilgisayara bağladı 15 dakika gezdi senin katalizörde birşey yok. Susturcun sıkıntılı dedi  bizde ona göre çıkma parça ayarladık

Sadece susturucu 22 bin tl olmaz, olamaz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sevgili fatih sorunu çözebildinmi , son olarak lpgyi söktürmek çözüm olurmu bu arada yakıt değerimde ortalama 8.6 civarı normalmi sizce

Sevgili gürkan abi  son susturucu dediği sanırım bizim eksoz diye bildiğimiz yer  çarşamba günü aracı götürünce daha net bilgi paylaşırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sorunu kendim hallettim.katalizor sonrası oksijen sensörünün ucuna resimdeki aparatı bağladım.sonra LPG ayarını tekrardan yaptım ve iki yıldır bir sıkıntı çekmiyorum

Screenshot_2024-02-19-11-54-51-35_57e717c094f371a1dada6567a1123b99.jpg

Başka bir eksozcuya aracını götürüp baktır.eger dediğiniz gibi bir ses geliyorsa orta ve son susturucu dan değişimi yapılması sizin açınızdan daha iyi olur.diger eksozcuya aracınızdaki katalizör arizasindan bahsetmeyin.eksozdan ses geliyor diye baktırın.yoksa diğer usta gibi pahalı işlere sokabilirler sizi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugün aracı teslim aldım. Aracın çalışma sesi bile değişmiş aracım normalde baya sessizmiş:D aslında . Yolda akıyor resmen , bayır çıkarken en ufak bir zorlanma yok . Alt devirlerde araç gaz yemiyordu şimdi öyle bir sorun kalmadı . Araç sanki 20 30 beygir güç kazandı. Yapılan işlem katalizör değişimi ustayla yanlış iletişim kurduk sanırım ben egzos ve susturucu değişecek anlamıştım gittim ki katalizör değişecek. Aracın kendi katalizörü bir tarafı erimiş bildiğin dağılmış . 18000 TLYE çıkma takıldı başka bir forddan umarım sorun tekrarlamaz . Sizleride bilgilendirmek istedim ilginiz için teşekkür ederim .

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.