Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

0 emisyonlu araçlar mı asıl niyet?

Önerilen Mesajlar

karbon salınımı o kadar dert olsa Çin'e laf eden çok olurdu, olmadığına göre öncelik o değil 😄 

Teknoloji ve verimlilik için olumlu gelişmeler olsa da emisyon filan amaçtansa sonuç olacak bence.

Hesaplamalar doğruysa yakın gelecekte görünmüyor, özetle söylediği batarya işini filan çözsek bile enerji altyapısı kaldırmayacak ki bunun somut örneği teksastaki uzun süreli elektrik kesintisi olmadı mı zaten?

https://www.instagram.com/p/Cz2VWPNN_d4/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
9 saat önce, Semih O. yazdı:

Almanya'da elektrikli araç satışlarında uygulanan teşvik 2024 yılı itibariyle sonlanmış. Bakalım satışları nasıl etkilemiş 

Dizel satışı bile artmış.

OPEC üye ülkelerinin de bu işte baskısı veya rolü var mıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 saat önce, Semih O. yazdı:

Almanya'da elektrikli araç satışlarında uygulanan teşvik 2024 yılı itibariyle sonlanmış. Bakalım satışları nasıl etkilemiş 

Teşvik sonrası normal olabilir bu değişim. Son dönemde bitmeden yakalayalım diyenler de çok olmuştur. Bizde de TOGG mesela Aralıkta 4401 adet satmış, Ocak satışı 1625 adet olmuş. Yüzde 60'dan fazla bir düşüş var burda da. O da kura ile olan satışların bitmesinden etkilendi. Daha doğrusu kapora yatıranların sonu geldi. 

Ama tabi elektrikli araç gerçekten kullanım olarak artar, benzine ihtiyaç azalırsa, benzin fiyatları düşer. Bu defa elektrikli araç kullanmak maliyetli olur. Sonra benzinli araç artar, petrol artar, benzinli ara. düşer ... Bu böyle gider biraz sanki. Denge noktasından uzağız henüz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

07.02.2024 - 17:37 tarihinde, Fikret Ö. yazdı:

OPEC üye ülkelerinin de bu işte baskısı veya rolü var mıdır acaba?

O kadar derin bir değerlendirme yapılabilir mi bilemiyorum hocam ama OPEC petrol fiyatlarını düşük buluyor ve arz kesintisi ile fiyat arttırmak istiyordu. Şimdilik ABD bu durumu dizginliyor gibi. Tabi bu da Rusya'ya karşı bir koz.

13 saat önce, Murat Kav. yazdı:

Teşvik sonrası normal olabilir bu değişim. Son dönemde bitmeden yakalayalım diyenler de çok olmuştur. Bizde de TOGG mesela Aralıkta 4401 adet satmış, Ocak satışı 1625 adet olmuş. Yüzde 60'dan fazla bir düşüş var burda da. O da kura ile olan satışların bitmesinden etkilendi. Daha doğrusu kapora yatıranların sonu geldi. 

Valla abi kazın ayağı pek öyle değil gibi. Ben Togg'u burada asla referans olarak kullanma taraftarı değilim. Siyasi bir proje ve rakamlar konuşmaya değer bile değil.

Ben globale bakarım. Geçenlerde okuduğum bir haberde Tesla ve Çin'liler dışındaki tüm elektrikli modellerin rekabet uğruna ciddi zararlar yazdığı söyleniyordu. Şimdi kaynağı bulmaya üşendim. Özellikle Almanlar'ın sonu pek parlak gözükmüyor. Ford ve GM de aynı durumda. Sonları Nokia gibi olacak bu gidişle.

Geriye Tesla ve Çinli rakipleri kalıyor. ABD'nin bu pazarı Çin'e yar edeceğini de hiç sanmam. Bana kalırsa çok uzak olmayan bir gelecekte öyle ya da böyle çok ciddi bir dönüşüm gerçekleşecek ve mevcut teknoloji alanların ellerinde patlayacak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu anda elektrikli araç denkleminde fazla bilinmeyen var gibi. Tabii ki en önemli bilinmeyen batarya. Üretimi de içine katarsak çok da çevreci gelmedi bana. Bunun bir de sonrası var. 10 yıl gibi bir süre sonunda şarj döngüsü bitecek. Bu kadar batarya çevreye bir şekilde atılacak. Okuduğum kadarıyla şarj dolumları çok da ucuz değilmiş. Cep telefonlarında olduğu gibi bataryalar her sene performans kaybına da uğrayacağından 1000 km giden araç bir kaç yıl sonra belki de 600 km gidebilecektir. Büyük ihtimalle lityum gibi pilin üretiminde kullanılan maddeler petrolden önce gezegenden bitecektir.

Belki düşüncem ütopik gelebilir ama nükleer enerjiyle çalışabilen araçlar tasarlansa ve çok üst düzey önlemler alınsa belki de hiç şarj edilmeden 50 yıl kullanılabilen araçlar üretilebilir. Çevre ile nükleer biraz tezat oldu ama neyse.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Fikret Ö. yazdı:

Belki düşüncem ütopik gelebilir ama nükleer enerjiyle çalışabilen araçlar tasarlansa ve çok üst düzey önlemler alınsa belki de hiç şarj edilmeden 50 yıl kullanılabilen araçlar üretilebilir. Çevre ile nükleer biraz tezat oldu ama neyse.

Ben size tamamen katılıyorum. Ayrıca çevre ile nükleer neden tezat olsun ki, bu malzemeler durdukları yerde de radyoaktifler zaten 😀 Güneş bile nükleer enerji ile çalışıyor. Ben mevcut teknolojiyi de bilgim dahilinde oldukça temiz ve güvenli bulanlardanım. Kaldı ki mevcut teknolojinin üstüne katedebileceğimiz hala çok yolumuz var. @H. Cenk hocam bana nükleerci lobisi diyecek şimdi 😅

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

09.02.2024 - 19:50 tarihinde, Semih O. yazdı:

Ben size tamamen katılıyorum. Ayrıca çevre ile nükleer neden tezat olsun ki, bu malzemeler durdukları yerde de radyoaktifler zaten 😀 Güneş bile nükleer enerji ile çalışıyor. Ben mevcut teknolojiyi de bilgim dahilinde oldukça temiz ve güvenli bulanlardanım. Kaldı ki mevcut teknolojinin üstüne katedebileceğimiz hala çok yolumuz var. @H. Cenk hocam bana nükleerci lobisi diyecek şimdi 😅

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.