Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2024 zamları

Önerilen Mesajlar

2024'ün bir zam yağmuruna sahne olacağı herkesçe biliniyor. 

Güncel kalmak için bu sevimsiz konu başlığını kullanalım yeni yılın ilk gününden başlayalım.

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR

%50-76 arası zamlandı.

Buna göre otomobiller için;

Yol geçişleri 9 - 84 TL arasında

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri 15 TL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 35 TL

Osmangazi Köprüsü 290 TL

1915 Çanakkale Köprüsü 295 TL

BENZİN VE MOTORİN

3 Ocak'ta açıklanacak ÜFE'nin yüzde 25 olması durumunda maktu ÖTV tutarları; benzinde 7,52 TL'den 9,40 TL'ye, motorinde 7,05 TL'den 8,81 TL'ye yükselecek.

Yüzde 20'lik katma değer vergisi (KDV) de dahil edildiğinde benzinde en az 2,25 TL, motorinde 2,11 TL'lik artış meydana gelecek.

MTV

Zam oranı %58,46

image.png

DİĞER VERGİ VE HARÇLAR

Yurtdışından şahsi kullanım için yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarındaki harç tutarı 31.692 TL

3 yıllık pasaport harcı 7.833 TL oldu

Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde özel iletişim vergisi 400 TL

Mahkemeye başvurma harcı 195,80 ile 3 bin 518 TL arasında

Tapu işlemlerinde binde 11,38 ile binde 1593,9 arasında değişen oranlar

TRAFİK CEZALARI

Hız sınırını yüzde 10-30 oranlarına aşmak 1.507 TL
Hız sınırını yüzde 30-50 oranlarına aşmak 3.136 TL
Hız sınırını yüzde 50 oranından fazla aşmak 6.440 TL
Kırmızı ışıkta geçmek 1.507 TL
Alkollü araç kullanma, ilk yakalanma 6.440 TL
Alkollü araç kullanma, ikinci yakalanma 8.075 TL
Alkollü araç kullanma, üçüncü yakalanma 12.978 TL
Uyuşturucu ya da alkol testini kabul etmemek 18.453 TL
Plakasız araç kullanmak 8.167 TL
Usulsüz çakar ya da siren kullanmak 6.440 TL
Drift atmak                                                        32.234 TL
Engelliler için ayrılan yere park etmek 1.383 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak 12.978 TL
Emniyet kemeri takmamak 691 TL
Emniyet şeridini ihlal etmek 6.440 TL

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zam değil bunlar henüz güncelleme. Zamları yıl içinde göreceğiz. Bir ohh çekeriz artık. 

Osmangazi köprüsü Bursa kuzey gişeler arası 3. Sınıf 450 liraya gittim 725 liraya geri döndüm 🤣

Maaşımada aynı oranda zam alsam keşke 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Cem Boneval yazdı:

2024 yılında bizi bekleyenlerin özeti.

image.png

Trafik cezaları da güncellenmiş, ilk mesaja ekliyorum. 

"Drift atmak" yazmışlar. Bunu devlet mi yazmış çok merak ediyorum. Kanun yapıcı kişiler konuyu tiktoktan öğreniyor herhalde 🤣🤣🤣

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Akaryakıt ve alkolde ÖTV zammı belli oldu

Enflasyon rakamları sonrası alkollü içecekler ve akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarında artış yapılacak.

Alkollü içkide ÖTV artış oranı Yurt İçi ÜFEye göre belirleniyor. Yılın ikinci 6 ayında Yurt İçi ÜFE yüzde 25,6 oranında gerçekleşti.

Bu rakama göre alkollü içki ve akaryakıtta ÖTV zammı yüzde 25,6 olarak belirlendi.

Artış sonrası, biranın asgari maktu vergi tutarı 7,76 liraya çıkacak.

Akaryakıtta ilk

Yeni yıldan itibaren geçerli olarak akaryakıt fiyatlarında da ilk kez otomatik ÖTV artışı nedeniyle fiyat artışına gidilecek.

Akaryakıtta ÖTV oranı yüzde 25,6 oranında artacak.

Buna göre ÖTV tutarları benzinde 7,52 TLden 9,44 TLye, motorinde 7,05 TLden 8,85 TLye çıkacak

Pompaya yansıyacak

ÖTV artışının ardından 3 Ocak gününden geçerli olacak şekilde, benzin grubunda KDV dahil 2,31 TL, motorin grubunda KDV dahil 2,17 TL fiyat artışı uygulanacak.

Otogaz grubunda ise fiyat artışı 1 TL olacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yıllarca cumhuriyetin kazanımlarını satmakla dükkanı çevirdiler, onlar bitti heryeri ranta açıp idare ettiler, her konuda üretimi bitirdik ülkeye para girmiyor, yüklen vergilere gitsin, çok kolay bu kadar ülkeyi siz bizde yönetiriz yaptıkları bişey yok, eskiden padişahlar kasada para bitince adamlarını salarmış vergi toplayın diye e haliyle isyan edilirmiş ödedik diye padişah böyle emretti diyip yine alırlarmış o misal, şimdi ek vergi falan dillendiriliyor şimdi değil ama seçimden sonra alırlar gibi, yaptığım işle alakalı bi ücret paylaşayım 29 aralıkta seyir izin belgesine 1950 tl ödedim şu an aynı belge 61950 tl.

• Şaşırmış 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herşeyde var bir hakkaniyetsizlik. Babam 30 yıl çalıştı 1. Sınıf devlet memuru olarak.. aldığı emekli aylığı ile adi emeklilik olarak da isimlendirilen, çok düşük primler ile emekli olunan bağkur emeklileri ile aynı seviyeye geldi nerdeyse. Bağkurluları kesinlikle küçümsemiyorum ama çok büyük adaletsizlik var bu işte.. çok yazıkkk..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.