Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Mert Yürüyen

şerit Değiştirirken Arabanın Yalpalaması

Recommended Posts

Merhaba.

Kısa süre önce Golf'ten Passat'a geçtim. HB araçtan sonra D sınıf büyük bir sedan kullanmak biraz garip geldi. 

Aracın lastikleri Contisport5 ve oldukça kötüler bence, en kısa sürede değiştiricem.

Ancak düşük hızlarda giderken (50-80) dikkatimi çeken bir şey var; otoyolda şerit değiştirirken araçta bir yalpalama hissediyorum. 

Sanki aracın arkası önünü takip etmiyor gibi. 

Düz giderken, yüksek hızda yada yol tutuşta, direksiyonda falan bir sorun yok. Sadece böyle nispeten düşük hızlarda şerit değiştirirken aracın arkası oynuyor.

Ne dersiniz? 

3 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

Sadece böyle nispeten düşük hızlarda şerit değiştirirken aracın arkası oynuyor.

Ilk aracim tempra da virajlarda yalpalama yapmaya başlamıştı. Usta viraj demir lastiğini değiştirdi. Baş parmağı kadar bir lastiğin yol tutuşunu bu kadar etkilemesi çok garip gelmişti. Benim tahminin varsa arka salıncak burcu, viraj demir lastiği yada lastiklerin yanak desteği zayıflaması...

Edited by Ramazan D.

3 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

Merhaba.

Kısa süre önce Golf'ten Passat'a geçtim. HB araçtan sonra D sınıf büyük bir sedan kullanmak biraz garip geldi. 

Aracın lastikleri Contisport5 ve oldukça kötüler bence, en kısa sürede değiştiricem.

Ancak düşük hızlarda giderken (50-80) dikkatimi çeken bir şey var; otoyolda şerit değiştirirken araçta bir yalpalama hissediyorum. 

Sanki aracın arkası önünü takip etmiyor gibi. 

Düz giderken, yüksek hızda yada yol tutuşta, direksiyonda falan bir sorun yok. Sadece böyle nispeten düşük hızlarda şerit değiştirirken aracın arkası oynuyor.

Ne dersiniz? 

valla bende de Vw CC vardı yalpalama falan yoktu ama yol tutuşunu hiç beğenmedim viraja çık hızlı girerseniz  araç çizgisini korumuyor çizgiden kopuyordu,yalpalama falan yoktu ama ,bmw f30 f34 kesinlikle öyle değil mesela araç çizgisini asla bozmuyor sert virajlarda şeritte istediğiniz gibi tutuyorsunuz aracı hemde arkadan itiş olmasına rağmen

lastik yanaklarının geniş olmasından ve şimdiye kadar hb araç kullanmış olman bu hissi uyandırıyor olabilir.

İçim içimi yedi tabi duramadım, öğlen atladım gittim Maslak Oto Sanayi'ye. Orada bu işi iyi yapan bir dükkan var bilirsiniz belki; Doğan Mermer.

Aracın tek lastiği balon yapmış evvelinde, sahibi de birebir yenisi ile değiştirmiş. Bana anlatmıştı onu. Zaten Bolu'dan gelirken bir şey yoktu daha sonra farkettim ben bunu. Ben aracı İstanbula getirince hemen Bostancı'daki Kuzey Rot Balansa götürmüştüm. Oradaki elemanlar lastikleri eşit aşınsın diye ön arka yaptılar muhtemelen ama arkadaki lastiğin yeni olduğunu farketmediler.

Yani nispeten yeni lastik öne gelmiş oldu. Sol ön ve sağ arkanın rot ayarları da bozukmuş. Araba oldu mu sana bir yengeç...

Neyse hallediler, şimdi ok gibi oldu araba. İçim rahat etti vallahi.

Cumartesi bir takım 235/45/18 Goodyear Eagle F1 takıcam ama arabaya. 

225/40/18 kışlık lazım varsa satayım (goodyear ultragrip) 🙂