Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Recommended Posts

Geçtiğimiz Cumartesi günü arabamın 45.000 km bakımı İstinye'de bulunan Otokoç'ta yaptırdım. Referans olması için bakım bilgilerini ve fiyatları aşağıya ekliyorum. 45.000 km bakımına ilaveten, arka balatalar da bittiğinden onların da değişim fiyatları var içerisinde. Bakım öncesi yaptığım fiyat araştırmasında, ortalama 2.500 TL fiyatlar aldım. Otokoç'ta geçerli %25 indirimim olduğundan dolayı orayı tercih ettim. Fiyatlar uçmuş...

Adsız.png

Özel serviste bu paraya orijinal parçalar ile 3 bakım yaptırılır.Yazık.Bu sektör daralmaya mahkum...

Günal Bey

Yağ-yağ filtresi-tapa için açıkcası yetkili servise araç garantideyken gitmek mantıklı.Garanti bitiminde de bir derece mantıklı hani iyi niyet garantisi kullanabilme ihtimali nedeniyle. Ama diğer malzemelerin %99 u sarf malzeme. Dışarıda ustalık bile gerekmeden değiştirilebilecek şeyler. Bence iyi bir usta bulun ve sarf malzemeleri ona değiştirtin. 

Tanıdık iyi bir ustam var ama aracın daha 1.5 yıl garantisi devam ettiğinden bakımlar için servise mecburum maalesef. Biliyorsunuz, garanti dışı bırakmak için en ufak bahaneyi bile kullanıyorlar. Geçenlerde ön balataları servis dışında yarı fiyatın da altında değiştirmiştim mesela. Ancak bu defa arka balatalar sürpriz oldu. Hafta sonu da uzun bir yola çıkacağım için riske girmek istemedim. 

6 saat önce, Günal Y. yazdı:

Geçtiğimiz Cumartesi günü arabamın 45.000 km bakımı İstinye'de bulunan Otokoç'ta yaptırdım. Referans olması için bakım bilgilerini ve fiyatları aşağıya ekliyorum. 45.000 km bakımına ilaveten, arka balatalar da bittiğinden onların da değişim fiyatları var içerisinde. Bakım öncesi yaptığım fiyat araştırmasında, ortalama 2.500 TL fiyatlar aldım. Otokoç'ta geçerli %25 indirimim olduğundan dolayı orayı tercih ettim. Fiyatlar uçmuş...

Adsız.png

Ne hikmetse aynı şanzıman yağını hem 107 TL, hem de 125 TL'den fatura etmişler. 2018 mayıs ayında aynı bakım dışarıda özel serviste ön balatalar ve hidrolik dahil 900 TL altında tutumuştu.

Bir de iskontolu olmasa ne olacak acaba. 

Bu yetkilinin de özelin de parçalar üzerinden ettiği gereksiz saçma kar oranları bizim ülkeye özeldir kesin. Gerçi şikayet etsem de ben de hala kurbanı oluyorum zamna zaman.

6 saat önce, Tuğra Yanık yazdı:

Ne hikmetse aynı şanzıman yağını hem 107 TL, hem de 125 TL'den fatura etmişler. 2018 mayıs ayında aynı bakım dışarıda özel serviste ön balatalar ve hidrolik dahil 900 TL altında tutumuştu.

Evet benim de dikkatimi çekti şanzıman yağı 3 Litre 107 lira/litre  - 4 litre 125 lira/litre fatura etmişler. Herhalde yağı koyarken zam geldi. 

Yağ konusu benim de sonradan dikkatimi çekti. Arabaya yağ konulurken ben işlemi görebilecek bir yerdeydim. 7 tane 1 lt lik Castrol marka yağ döküldüğünü şahsen gördüm. Sonra faturada ilk etapta 4 lt görünce, 7 koydular da neden 4 yazdılar diye düşündüm bir an. Bugün fırsatım olabilirse soracağım bakalım. Büyük ihtimalle kılıf hazırdır mutlaka.

DSC_7744.JPG

29 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

O liste iskontolu hali ise birine yansıtmışlardır.

Servis danışmanına konuyu ilettim. O da bir anlam veremedi. Danışıp size dönüş yapacağım dedi. Bekliyorum hala...

Az önce servis tarafından geri dönüş sağlandı. Dediklerine göre, ellerinde o anda yeteri kadar şanzıman yağı stoku olmadığı için bir kısım yağ başka bir bayiden alınmış ve o nedenle de faturaya yüksek fiyattan yansımış. Fakat bunun hatalı bir işlem olduğunu ve bu nedenle istersem faturayı iptal edip farkı iade edebileceklerini ya da bir sonraki serviste fark kadar indirim yapabileceklerini belirttiler. Ben ikinci seçeneği tercih ettim. 

Ben bu fordun fiyat politikasını tam anlamadım. 

Transmax dual piyasada KDV dahil 85-90 TL , Fordda KDVsiz 107 . İndirimi de yapınca makul olacak . Piyasa fiyatına yakın olacak . Her ikisi de 1 lt lik kutu aynı ürün. 

Ama castrol 0W-30 motor yağı dışarıda 4 litre kutu KDV dahil 160-180 TL (litresi 40-45) ama ford castrol veya Fuchs varil yağdan 4 litreyi litresi 103+KDV olarak koyuyor. indirim yapsa bile piyasanın iki katından fazla. 

Daha önce de yazdım. Bu (benzer değil birebir aynı) şanzımanı kullanan bazı markalar yağ değişimi önermiyor. Bazısı kontrol öneriyor eksikse tamamla diye (Castrol o yüzden bu yağı 1 lt lik formda üretiyor, eksiği tamamlasınlar diye ) . Ford ise 4 yılda bir değişim öneriyor ama Otosan bunu 3 yıl yapmış.  Ben bundan sonra 4 yılda bir değiştirteceğim. 

Ben bundan sonra bakımlara Cem Yılmaz ın dediği gibi yağımı kendim götüreceğim. Diğer malzemeler FORDdan. Ama tapa , conta bak burada 8-9 yazmışlar bana 15 er lira yazmışlardı. Ayıp yahu 2 liraya tapaya 15+KDv yazılır mı ?