Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Mk4 Focus Klima gazı doldurabilir mi?

Halil Özer

Soru

Merhabalar. Geçen sene bu zamanlarda servise yazlık bakım için gitmiştim. Yaz kontrolü kampanyası kapsamında klima gazını da kontrol ettirip eksikse tamamlamak istemiştim. Servisteki personel bana klima gazında biraz azalma olduğunu ama benim arabamda gaz dolumu olmadığını, tüpün değişmesi gerektiğini bunun da maliyetli olduğunu söylemişti. Aracım 2018 Focus mk4 1.5 st line. Bu sene klimanın soğutma performansı azaldı gibi geliyor. Yine klima gazına baktırmak ve doldurmak istiyorum, kılavuzda bununla ilgili bir bilgi bulamadım. Gerçekten de bizim araçlara gaz eklemesi yapılamıyor mu? Tüp mü değiştirmek gerekiyor. Bununla ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 6 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Teşekkürler. Sanırım performans düşüklüğünün sebebi polen filtresiymiş. Yaklaşık 1 ay önce filtreyi değiştirmiştim. Ford bulamamıştım onaylı satıcıdan good Year marka almıştım. Fiyatı falan da uygundu. En fazla ömrü kısa olur ama ucuz olduğu için sık yenilerim demiştim ama performansı çok etkiliyormuş. Bugün yeniden orijinal ford filtre bulup aldım. Good year da klima max çalışsa bile orijinali filtrede 3 kademe kadar falan soğutuyordu. Neredeyse yarı yarıya performans düşürmüş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

%100 emin olmamakla birlikte servis sallamis. ben bugune kadar gazi dolmayan klima gormedim duymadim.

Ancak klima gazi eksilmesi icin kacak olmasi lazim, gaz kullanmakla zamanla vs eksilmez.

kaza vs yoksa 2018 model arabanin klima gazina birsey olacagina ihtimal vermiyorum.

gecen sene de kontol ettiklerine pek ihtimal vermiyorum, ettilerse bile yanlis bicimde basinc varmi diye bakmislardir sadece.

iciniz rahat etsin istiyorsaniz sanayide baktirin ancak bakma isleminde de yapilmasi gereken var olan gazi vakumlayip miktarini olup sonra dogru miktarda geri doldurmaktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

araba sıfır alındıktan sonra ki 1 yıl içinde klima performansı illaki azalıyor.. daha da azalmaya devam etmiyor. bir seviyede ise, bence gerek yok..

10.5 yaşında klima gazı falan bir şey yaptırmadım bugüne kadar.  araba güneş altında durduktan sonra klimalı yolculuğa çıkılırsa geç soğutuyor. içeri soğuduktan sonra yetiyor.

f4 leri bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sorun çözülmüş ancak ben de yazayım.

Birçok marka gibi Ford da güncel modellerde R134a yerine R1234yf klima gazı kullanmaya başladı. Bu gaz R134a'ya göre oldukça pahalı. Ancak dolum yapılması ile ilgili bir problem olmaması lazım. Bayideki vatandaş sallamış olabilir, yine de günahını almayayım. Teknik dokümana bakıp ayrıca yazarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14 saat önce, Semih O. yazdı:

Sorun çözülmüş ancak ben de yazayım.

Birçok marka gibi Ford da güncel modellerde R134a yerine R1234yf klima gazı kullanmaya başladı. Bu gaz R134a'ya göre oldukça pahalı. Ancak dolum yapılması ile ilgili bir problem olmaması lazım. Bayideki vatandaş sallamış olabilir, yine de günahını almayayım. Teknik dokümana bakıp ayrıca yazarım.

Anladım hocam bunu bilmiyordum. Büyük ihtimalle gazda yapılan bu değişiklik kulaktan kulağa dolaşıp; onun tüpü değişiyor çok maliyetli muhabbetine dönmüş gibi.
Bu sene de Ford aynı kampanyayı yapmış. 2 gün önce sanırım mail atmışlardı. Aslında ben biraz o yüzden hazır kampanya varken baktırsam mı ama önce bi araştırayım demiştim. Gitsem de yine geçen seneki gibi olacakmış büyük ihtimalle. Çünkü "Belirtilen KDV dahil 499 TL’lik klima gazı dolumu R134A klima gazlarında geçerlidir. Transit split tipi klimalarda geçerli değildir." şeklinde not düşmüşler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.