Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Balata sürtme sesi (frenlemede değil)

Günal Y.

Soru

Herkese merhaba,

Genelde frenlere basıldığı zaman ötme sesinden şikayet edilir ama bende durum tam tersi. Frene bastığım zaman ses yok ama araba yerinden kalkarken ön sol tekerden bir balata sürtme sesi geliyor. Bu ses hıza göre değişiyor (sıklığı artıyor). Araç hızlandığında ise kesiliyor. Öncelikle taştan şüphelendim ama araç soğukken bu ses gelmiyor. Trafikte biraz gittikten sonra dur kalklarda oluşmaya başlıyor. 

76.000 km de önleri Motorcraft balatalarla değiştirmiştim. Şu anda araç 106.000 km de ve 2 hafta önce 105.000 km bakımından geçtim. O bakımda arka balatalar değişti ama önlerde sorun yok denmişti. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Birebir aynı durum benim sağ ön frende olmaya başladı.Baktığımda diskin kenarlarında çıkıntılar oluşmuş bir miktar.Balatanın diski sıkan yüzeyi değilde,dış yüzeyi diskin çıkıntı kısmına sürtüyor büyük ihtimal.İlk fırsatta o kenardaki çapakları tornayla alıp deneme yapcam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Diski kontrol ettiğimde en dışta ben de bir çıkıntı hissetmiştim ama diskin kenarıdır diye önemsemedim. Ben de kontrol ettireyim onu hafta sonu. Teşekkürler. 

Günal Y. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçen hafta sonu disk kenarındaki çapakları (iç ve dış kısımda) temizlettim. Ancak maalesef çözüm olmadı. Balataları kontrol ettiğimizde daha yarı ömürlerine bile gelmediklerini gördük ve o yüzden de değiştirmedik. Disklerin kendilerinde de yamulma vb. herhangi bir sorun göremedik. Nasıl bir iştir anlam veremiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 saat önce, Günal Y. yazdı:

Aslında takarken onlar temizlenip greslenmişti. Ancak eksik mi veya yanlış bir şey mi yaptı bilemiyorum. 

Büyük ihtimal duyduğunuz ses balatadan gelmiyor. Kavramadan gelen ses olabilir.

Genelde eğimli kalkışlarda bazen de düz yolda dahi yapıyor o sesi. Uğultu gibi bir ses değil mi?  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yok. Bendeki ses uğultu değil. Bariz bir sürtme sesi. Eğimin önemi olmaksızın araba ya da frenler ısındıktan sonra kalkışlarda kesik kesik olarak yapıyor. Frene bastığım zaman ise ses kesiliyor. ;Bugün mümkün olursa bir ses kaydı çekmeye çalışacağım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Günal Y. yazdı:

Yok. Bendeki ses uğultu değil. Bariz bir sürtme sesi. Eğimin önemi olmaksızın araba ya da frenler ısındıktan sonra kalkışlarda kesik kesik olarak yapıyor. Frene bastığım zaman ise ses kesiliyor. ;Bugün mümkün olursa bir ses kaydı çekmeye çalışacağım. 

Bahsettiğiniz sesin yakın zamanda benim de duymaya başladığım ses ile aynı olduğunu tahmin ediyorum. Baskıdan geldiği fikrine katılıyorum ben de. Araç sıcak haldeyken eve geldiğimde, park manevrası yaparken mesela harekete geçince keisk kesik zonklamalar halinde sürtme ses oluyor ve dreksyonu da hafifçe titretiyor. Tam frenle durup tekrar hareket ettrirsem ses kesiliyor. Orijinal disk ve balataları 1-2 ay önce taktırdım ve sesin fren aksamından geldiğini zannetmiyorum. Kesikli ses yapacak, yamulmuş vs fren aksamı olma ihtimali yok şu an arabamda. Baskının tam kavrama yapmayıp bu sese sebep olduğu u düşünüyorum. Önceki manual focusumda ara sıra araba ilk defa hareket ederken bu ses oluyordu ve kesikli değildi, tek sefer olup bitiyordu. Şu anki otomatik arabamda ise araba sıcakken, seyahat sonrası oluyor ve keskli seslerle oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Bahsettiğiniz sesin yakın zamanda benim de duymaya başladığım ses ile aynı olduğunu tahmin ediyorum. Baskıdan geldiği fikrine katılıyorum ben de. Araç sıcak haldeyken eve geldiğimde, park manevrası yaparken mesela harekete geçince keisk kesik zonklamalar halinde sürtme ses oluyor ve dreksyonu da hafifçe titretiyor. Tam frenle durup tekrar hareket ettrirsem ses kesiliyor. Orijinal disk ve balataları 1-2 ay önce taktırdım ve sesin fren aksamından geldiğini zannetmiyorum. Kesikli ses yapacak, yamulmuş vs fren aksamı olma ihtimali yok şu an arabamda. Baskının tam kavrama yapmayıp bu sese sebep olduğu u düşünüyorum. Önceki manual focusumda ara sıra araba ilk defa hareket ederken bu ses oluyordu ve kesikli değildi, tek sefer olup bitiyordu. Şu anki otomatik arabamda ise araba sıcakken, seyahat sonrası oluyor ve keskli seslerle oluyor.

Kerem senin volant bozulmak üzere olabilir 100 bin km lerde bozuluyor benimki 107500 km de değişti bunların kavramadan gelme ihtimali yok yağın içinde bozması zor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Adem Kazıl yazdı:

Kerem senin volant bozulmak üzere olabilir 100 bin km lerde bozuluyor benimki 107500 km de değişti bunların kavramadan gelme ihtimali yok yağın içinde bozması zor

Bendeki focus 108 binde. Vakit gelmiş o zaman 😀 yolda kalır mıyız? Beklemeden müdahale etmek gereken bir durum mu acaba? Otomatik viteste de volant-baskı balata seti şeklinde mi değişim oluyor? Bu arada şanzıman yapını da değiştireli 10bin km oldu. Yağı boşaltıp şanzıman inmesi gerekir diye tahmin ediyorum. Bakalım ne kadar maliyeti olacak..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Bendeki focus 108 binde. Vakit gelmiş o zaman 😀 yolda kalır mıyız? Beklemeden müdahale etmek gereken bir durum mu acaba? Otomatik viteste de volant-baskı balata seti şeklinde mi değişim oluyor? Bu arada şanzıman yapını da değiştireli 10bin km oldu. Yağı boşaltıp şanzıman inmesi gerekir diye tahmin ediyorum. Bakalım ne kadar maliyeti olacak..

Volant değişir kavrama bunların revizyon olabiliyor tork konvertörü gibi, korkma kavrama çok sağlam, benim rölantide ses yapıyordu birde bazen kalkerken titrer gibi davranıyordu benim ki arızanın başındaydı henüz hemen değiştirdim, çok arızalı şekilde kullanılırsa bu seferde kavramayı bozuyor diyorlar, benimde şanzıman yağı değişeli 15 bin km civarı olmuştu  ön kapak sorunu yaşadığım dönemde aynı yağ bi kaçkere kaba alınıp tekrar kullanıldığı için  içime sinmemişti tekrar değiştirttim, volantı sacs al fomoco yuda sacs üretiyor, şanzıman fotosunda çanak gibi bi kapak var eğer kavrama arızalı ise ordan yağ geliyor benimki kupkuruydu milim boşluk yoktu.

F7E51751-A7E2-4271-8168-8E20E160C51A.jpeg

DEB97CB1-6FE8-4DBE-B6E6-50D995ABD736.jpeg

4DCB4C79-D141-4B61-945F-F71E9E4F8BEC.jpeg

FC7CF666-2214-41D1-903F-3AF567AC03AB.jpeg

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

Volant değişir kavrama bunların revizyon olabiliyor tork konvertörü gibi, korkma kavrama çok sağlam, benim rölantide ses yapıyordu birde bazen kalkerken titrer gibi davranıyordu benim ki arızanın başındaydı henüz hemen değiştirdim, çok arızalı şekilde kullanılırsa bu seferde kavramayı bozuyor diyorlar, benimde şanzıman yağı değişeli 15 bin km civarı olmuştu  ön kapak sorunu yaşadığım dönemde aynı yağ bi kaçkere kaba alınıp tekrar kullanıldığı için  içime sinmemişti tekrar değiştirttim, volantı sacs al fomoco yuda sacs üretiyor, şanzıman fotosunda çanak gibi bi kapak var eğer kavrama arızalı ise ordan yağ geliyor benimki kupkuruydu milim boşluk yoktu.

Teşekkürler Adem, takip edeyim bakalım ve bir müsaitlikte volant değişim konusu ile ilgileneyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
23 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Benim araba da 109.000 km de. Ancak bende zonklama olmuyor, titreme yok. Düz yolda 20 km/s hızına kadar olan ve frene hafif basıldığında bile kesilen bir ses var. Bariz bir şekilde de sol ön tekerin oradan geliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 dakika önce, Günal Y. yazdı:

Benim araba da 109.000 km de. Ancak bende zonklama olmuyor, titreme yok. Düz yolda 20 km/s hızına kadar olan ve frene hafif basıldığında bile kesilen bir ses var. Bariz bir şekilde de sol ön tekerin oradan geliyor. 

Sesin kesildiği hız ve frene basınca da kesiliyor olması konusunda aynı durum gibi. Duyduğumzu sesi adlandırırken farklı yorumluyor/iismlendiriyor olabiliriz. Ben ne taraftan geldiğini de tespit etmedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.