Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Sign in to follow this  
Salih özdemir

Focus Mk3 1.6 dizel Egzoz Emisyonunu Geçemedi

Question

Merhaba 

Aracım 2014 dizel manuel tuvtürkte emisyon ölçümü geçmedi ortalama 2 kusur çıktı araç 35bin km de fikri olan var mı ne yapabilirim?

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Araç sıfırken sizin tarafınızdan mı satın alındı? Eğer öyleyse ve sizin tarafınızdan egsoz ve yazılıma müdehale edilmediyse servise gidip kontrol etmelerini isteyin, müdehale varsa eğer yaptığınız yanlışı düzeltmeniz lazım.

Edited by Servet Ö.

• 0

Aracı ben sıfır almadım ama bir önceki emisyon ölçümünü ben yaptırmıştım ve sorun çıkmamıştı arada da motor ve egzosa herhangi bi işlem yapılmadı

• 0

Bizim buradaki tüv'ün egzoz muayene bölümü sağlıklı çalışmıyormuş. Görevliler uyarıyor . Sanayiye yönlendiriyor. Mesela iş arkadaşı hatayla tüve götürdü geçemedi , sanayide geçti. Sizin de böyle bir durum olabilir.

• 0
3 dakika önce, Salih özdemir yazdı:

Başka yerde mi deneyin diyorsunuz yani 

Başla yere gidin hele arac 8, 10 yaşından genç olunca doğru dürüst bakmıyorlar bile sanayi de.

Geçen sefer sanayide 3000 devire bakmadan onay verdiler.

Bu sene tüv de motor üstüne sensör koyuyorlar 3000 devir dedi..bastım rapor 3080 devir den alınmıştı.

Edited by Mehmet Demir

• 0
18 dakika önce, Mehmet Demir yazdı:

Başla yere gidin hele arac 8, 10 yaşından genç olunca doğru dürüst bakmıyorlar bile sanayi de.

Geçen sefer sanayide 3000 devire bakmadan onay verdiler.

Bu sene tüv de motor üstüne sensör koyuyorlar 3000 devir dedi..bastım rapor 3080 devir den alınmıştı.

Özellerde de artık tüv gibiymiş foto falan çekiliyormuş falan diye okudum forumlrda siz yeni mi yaptırdınız sanayide

• 0
8 saat önce, Salih özdemir yazdı:

Özellerde de artık tüv gibiymiş foto falan çekiliyormuş falan diye okudum forumlrda siz yeni mi yaptırdınız sanayide

Evet aracın fotosu falan çekiliyor.Rapor kağıdında aracın fotosuda oluyor.Ama @Mehmet Demir hocamın dediği gibi yeni araçlara doğru düzgün bakmıyorlar.Sanayiye git kesinlikle.Benim 2006 model 280 bin km'deki araç bile geçti egzos muayenesinden.Hemde halen orjinal egzosu duruyor üzerinde.

• 0

Bende de sıkıntı oldu.Bosch özel serviste yaptırdım.İlk denemede baya bir duman attı.Kayıt altına aldırmadım.Sonra benzin deposuna bir katkı attılar.15 dakika devirli turla gel dediler.Turladıktan sonra duman atması geçti ve muayeneden geçtik.Hatta bu katkıları arabasını satmak isteyen ve duman atmasını göstermek istemeyen Türk akıllı insanlarımızda yapıyormuş.Ayrıca şunu da belirteyim.Partikül filtresi için ara sıra devirli araç kullanmıyorsanız ,35 bin de bile olsa duman atması yapar.Ya da arkadaşların dediği gibi araçta yazılım vardır ve belkide yazılımla egr iptal ve hatta partikül filtresi sökülmüş bile olabilir.

Edited by suat coşkun

• 0
14 saat önce, Salih özdemir yazdı:

2 sene önceki araç 5 yaşında iken.. Sonuncusu 2 hafta önce tüv de

Edited by Mehmet Demir

• 0
2 saat önce, suat coşkun yazdı:

Bende de sıkıntı oldu.Bosch özel serviste yaptırdım.İlk denemede baya bir duman attı.Kayıt altına aldırmadım.Sonra benzin deposuna bir katkı attılar.15 dakika devirli turla gel dediler.Turladıktan sonra duman atması geçti ve muayeneden geçtik.Hatta bu katkıları arabasını satmak isteyen ve duman atmasını göstermek istemeyen Türk akıllı insanlarımızda yapıyormuş.Ayrıca şunu da belirteyim.Partikül filtresi için ara sıra devirli araç kullanmıyorsanız ,35 bin de bile olsa duman atması yapar.Ya da arkadaşların dediği gibi araçta yazılım vardır ve belkide yazılımla egr iptal ve hatta partikül filtresi sökülmüş bile olabilir.

Egozosda işlem yapıldığını sanmıyorum hatamı biliyorum arabayı düşük devirde kullanıyorum sanırım bu yüzden egzosdam aşırı duman çıkıyor yüksek devirde o yüzden bu gece yüksek devirde bi 50 km yapıp yarın tekrar sokacam teste bakalım ne olacak 

--1 dakika sonra eklendi--
1 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

2 sene önceki araç 5 yaşında iken.. Sonuncusu 2 hafta önce tüv de

Sizin araba benzinli mi? Bana pedala full basmamı istedi 3 kere sanırım dizellerde full benzinde 3000 istiyor test esnasında

• 0

Dün gece 3000 devir ile yaklaşık 60km yaptıktan sonra bugün tuvtürkte tekrar muayene girdim 2.küsür çıkan ortalama değer bugün 0.06 çıktı ve geçti üst limit 1.5

ne kadar enteresan

Yalnız ilk yaptırdığımda pedala birden basıyordum şimdi yaptırırken pedala yavaş yavaş basıp ivmelenmesini sağlayıp 5000 devir yaptım.(bununda etkisi vardır)

Ayrıca dün gece aracın dpf degeneration yapıp yapmayacağını takip ettim ama anlamadım. 

Sonuç olarak egzos emisyon testi geçmiş oldu.

• 0
1 saat önce, Salih özdemir yazdı:

5000 devir

5 bin devir çevirmek nedir, arabaya zararı var, saçmalamış istasyon.

Mayıs ayı sonunda muayene yaptırdım ve tek seferde kusursuz geçtim. Emisyonu hiç bir zaman Tüv istasyonunda yaptırmadım. Dışarıda yeni sistem kameralı ölçüm yaptırdım fakat gaza basma-devir yükseltme gibi işlemler yapılmadı, gaz verin diyen de olmadı...

Geçmiş olsun diyelim Salih.

• 0
Bir saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

5 bin devir çevirmek nedir, arabaya zararı var, saçmalamış istasyon.

Mayıs ayı sonunda muayene yaptırdım ve tek seferde kusursuz geçtim. Emisyonu hiç bir zaman Tüv istasyonunda yaptırmadım. Dışarıda yeni sistem kameralı ölçüm yaptırdım fakat gaza basma-devir yükseltme gibi işlemler yapılmadı, gaz verin diyen de olmadı...

Geçmiş olsun diyelim Salih.

Teşekkür ederim.

Buda bana ders oldu bidaha orda yaptırmam:)