Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

0w20 wss-m2c952-a1 motor yağı hakkında

Tuğra Yanık

Önerilen Mesajlar

Araçlarımızın garanti sürelerinin dolması nedeniyle (2019 MK4 ST-Line) yıllık bakımı özel serviste yaptırmak için planlama yapıyorum. Filtreleri orjinal Mann-Filter temin ettim. Yağ konusunda ise OPET fullmax 0w20 5 ve 6.2 litre, FMY 0w20 6.2 litre yağ mevcut. Başka marka onaylı yağ bulunmuyor. Güvenilir bir satıcıdan temin etmemiz lazım zira sahte yağ satışı popüler markalar için oldukça yaygın. Bu konuda fikirlerinizi rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

https://kolayoto.com/products/liqui-moly-special-tec-aa-0w-20-motor-yagi-4lt

Bu yağın ford wss-m2c947-a sertifikası var. Ben şahsen aracıma liqui moly ve motuldan başka yağ kullanmıyorum. Hele opetin yağını falan hayatta kullanmam ben şahsen güvenmiyorum. 

Site güvenilir liqui moly yetkili satıcısıdır. 

Ogün Özemre tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

38 dakika önce, Ogün Özemre yazdı:

https://kolayoto.com/products/liqui-moly-special-tec-aa-0w-20-motor-yagi-4lt

Bu yağın ford wss-m2c947-a sertifikası var. Ben şahsen aracıma liqui moly ve motuldan başka yağ kullanmıyorum. Hele opetin yağını falan hayatta kullanmam ben şahsen güvenmiyorum. 

Site güvenilir liqui moly yetkili satıcısıdır. 

Bizim şartnameyi karşılamıyor. 1.5 ecoblue için wss-m2c952-a1 sertifikası lazım. Bu arada servisler 4 yıldır OPET yağ kullandılar araçlarımızda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

Bizim şartnameyi karşılamıyor. 1.5 ecoblue için wss-m2c952-a1 sertifikası lazım. Bu arada servisler 4 yıldır OPET yağ kullandılar araçlarımızda.

Opet koçun olduğu için kullandılar. Kalitesinden değil. Ortak olduğu için. 

Wss 952 ile 947 arasında ne fark var? 

Yada şunu söyleyeyim. Fordun eski psa dizel motorlarında kullandığı FORD WSS-M2C913-D şart namesini Peugeot aynı motorda kullanmıyor. Aynı motor aynı turbo aynı parçalar. (her ikisinini sökmüşlüğüm var.)

Önemli olan yağın acea standardıdır. Diğer markaya özel şartnameler ticaridir. 

Araç sizin tabiki içinize sineni kabul edin. Ben sadece acizane fikrimi belirttim. Mutlu forumlar dilerim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesajlar gitmeden önce bu konu uzun uzun konuşulmuştu diye hatırlıyorum. İstanbul'da yaptırdığım önceki bakımlarda castrol 0w20'nin kullanıldığını biliyorum. Hatta varil fotoğrafını da atmıştım buraya, tekrar aradım ama silmişim sanırım. Konuyu da siz açmıştınız yüksek ihtimalle.

Bu da son bakıma ait fatura kaydı. Bu da castrol, değilse bile FMY'dir. Standardı karşıladığı sürece bu takıntının sebebini de anlamakta zorluk çekiyorum açıkçası.

Screenshot_20230410-223359_Samsung Internet.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Semih O. yazdı:

Mesajlar gitmeden önce bu konu uzun uzun konuşulmuştu diye hatırlıyorum. İstanbul'da yaptırdığım önceki bakımlarda castrol 0w20'nin kullanıldığını biliyorum. Hatta varil fotoğrafını da atmıştım buraya, tekrar aradım ama silmişim sanırım. Konuyu da siz açmıştınız yüksek ihtimalle.

Bu da son bakıma ait fatura kaydı. Bu da castrol, değilse bile FMY'dir. Standardı karşıladığı sürece bu takıntının sebebini de anlamakta zorluk çekiyorum açıkçası.

Screenshot_20230410-223359_Samsung Internet.jpg

Ben kaydetmiştim o resmi , birkaç hafta önce sildim. Servislerde genelde Castrol var. 

Castrol bu specli yağı sadece 200 l varil ile getiriyor. 4-5-6 litre paketle satmıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, H. Cenk yazdı:

Ben kaydetmiştim o resmi , birkaç hafta önce sildim. Servislerde genelde Castrol var. 

Castrol bu specli yağı sadece 200 l varil ile getiriyor. 4-5-6 litre paketle satmıyor. 

Son fikir ne yapalım? Bilindik kaliteli marka (motul, liqui molly vb) 0w20 yağ mı, Opet/FMY wss-m2c952-a1 0w20 mi koyalım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 saat önce, Tuğra Yanık yazdı:

Son fikir ne yapalım?

Standardı karşılayan ve bilindik üreticilerden gelen her yağ yeterli olacaktır.

Liqui Moly kabul gören bir yağ, ama normal koşullarda kullanılan bir araçta -yağ özellikli bile olsa- uzun vadede motor ömrü açısından anlamlı bir fark yarattığını ne gördüm, ne okudum ne de duydum. 

Kanaatten çok kanıta gereksinimimiz var.

Bulan sunsun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12.04.2023 - 11:08 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Standardı karşılayan ve bilindik üreticilerden gelen her yağ yeterli olacaktır.

Liqui Moly kabul gören bir yağ, ama normal koşullarda kullanılan bir araçta -yağ özellikli bile olsa- uzun vadede motor ömrü açısından anlamlı bir fark yarattığını ne gördüm, ne okudum ne de duydum. 

Kanaatten çok kanıta gereksinimimiz var.

Bulan sunsun...

Malzeme tamam. Yağ ve filtreler resmi yetkili satıcılardan tedarik edildi. Mazot filtresi 60.000 km de değiştirmeyi planladım.

IMG_20230415_131209.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

@Tuğra Yanıktan aldığım feyzle ben de Mann filtreler, liqui Moly yağ ile dışarıda (Savaş Ustaya) yaptırdım 4 yıl bakımını. 
4. yıl bakımında mazot filtresi ve hidrolik yağ değişimi de var. 

Ben düşük devirlerde biraz silkeleme hissediyorum. Belki mazot filtresindendir diye onu da değiştirttim . Daha kullanmadım bakalım rahatlamış mı araba. 

Ama Savaş balatalar iyi bir bakım daha idare eder gibi dedi. O zaman gelecek bakımda balatalar +hidrolik birlikte değiştiririz diye karar verdim. 

BU arada Otokoça fiyat sorum 7030 TL dediler (şimdi zam gelmiş 8600 diyorlar galiba) . Teprete sordum ki son bakımı onlara yaptırmıştım. 5 dk bakıp fiyat veremediler. Biz sizi ararız dediler ama aramadılar. 

Şerefsizim bitirdiler koca markayı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.