Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Murat YILDIZ

2.0 Tdci Powershift Yağ Değişim ücreti

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Geçen hafta 2011 S-max 2.0 TDCİ Powershift (103 Kw) aracımı satın aldım. Bu araçla ilgili birkaç konuda sormak istediklerim var.

Şanzıman yağı değişimi için servise gittim fakat çok yüksek bir meblağ istediler. Şanzıman yağı ve şanzıman filtresi değişimi için 2600 TL fiyat istediler. Filtre ve yağ değişimi için çok yüksek bir miktar değil mi? Yoksa bu şanzımanlarda bu fiyatlarda mı yapılıyor bu işlemler?

Dışarıda değiştireyim diye düşünüyorum ama hangi yağ kullanılması gerekiyor bilmiyorum.

Ayrıca motor bakımı için de 1500 TL istediler. Fiyatlar işçilik vs herşey dahil. Yani toplamda 4100 TL bakım masrafı çıktı karşıma.

Şanzıman yağ ve filtre değişimi

Motor bakımı

ile ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlardan mesajlarını bekliyorum.

SAYGILAR.

Edited by Murat YILDIZ

6 ileri powershift ise 7 litre yağ, Castrol transmax dual, 70 TL idi litresi. Filtre 150 TL olmalı. Er-Ol oto ile iletişime geçin. Ben 2018 Mayıs ayında powershift Focus için dışarıda şanzıman bakımı yaptırdım. Ustam sanzimanci yapsın dedi. Hiç problem olmadı.

forumda gezinirken şöyle bir konu buldum. Benim aracımla aynı şeyleri yazmış Hakan bey. Benim aracımın vites kolunda da Powershift yazısı yok ve vites geçişlerini az çok hissediyorum. Şanzımanın tam olarak ne olduğunu nasıl anlayacaz. Kafam karıştı şimdi. Bende Powershift diye almıştım aracı.

Geçen arabamın 45K bakımını özel serviste yaptırdım.
Motor yağı, filtresi, hava filtresi
Şanzıman yağı ve filtresi değişti.
yaklaşık 1050 TL ödedim.
Yağların markası Castrol

Edited by Mustafa Nartkaya

3 dakika önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Geçen arabamın 45K bakımını özel serviste yaptırdım.
Motor yağı, filtresi, hava filtresi
Şanzıman yağı ve filtresi değişti.
yaklaşık 1050 TL ödedim.
Yağların markası Castrol

Bana verilen fiyata bakarsak çok uygun. Bana da bu şekilde bir fiyat verseler (1500-2000 TL'ye de razıyım) hemen servise bırakacaktım aracımı

4 dakika önce, Murat YILDIZ yazdı:

Bana verilen fiyata bakarsak çok uygun. Bana da bu şekilde bir fiyat verseler (1500-2000 TL'ye de razıyım) hemen servise bırakacaktım aracımı

Size verilen fiyatlarda bir gariplik var.
Sizin motor benimkine göre farklı ama
bu kadarda fark olmaz.
İyice araştırmadan yaptırmayın.
Bakım yaptırdığım yer öyle normal bir sanayi dükkanı değil.
Eski yetkili Ford servis kapanınca aynı ekip devam ettiriyor.
Ve parçalarda orijinal.

Edited by Mustafa Nartkaya

5 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Ben de tam @Hakan Saraylı yı ekleyecektim konuyu, zira yakın zamanda şanzıman yağını değişirdi.

Hakan beyin konusu aklımı iyice karıştırdı. Sanırım benim aracımda da aisin şanzıman var. Kitapçığında şanzıman yağı bölümünde AFW21 yazıyor. Araç teknik bilgilerin olduu bir sitede malyajlı s-max modellerinde aisin şanzıman çıkmıyor. Şanzıman yağı araştırması yapayım derken farklı bir şanzıman çıkacak sanırım aracımdan. 😔

--16 dakika sonra eklendi--

Bu arada motor kapağının üstündeki etiket var. Orada araca konulabilecek sıvılarla ilgili detaylı bilgi var. Motor yağı soğutma sıvısı direksiyon hidroliği Otomatik vites yağı vs. bilgilerin olduğu bir etiket. Otomatik vites bölümünde şanzıman çeşidi olarak AW81-40 ve AWF21 yazıyor. Yağ kodu olarak da WSS-M2C924-A yazıyor. 

16 saat önce, Murat YILDIZ yazdı:

Hakan beyin konusu aklımı iyice karıştırdı. Sanırım benim aracımda da aisin şanzıman var. Kitapçığında şanzıman yağı bölümünde AFW21 yazıyor. Araç teknik bilgilerin olduu bir sitede malyajlı s-max modellerinde aisin şanzıman çıkmıyor. Şanzıman yağı araştırması yapayım derken farklı bir şanzıman çıkacak sanırım aracımdan. 😔

--16 dakika sonra eklendi--

Bu arada motor kapağının üstündeki etiket var. Orada araca konulabilecek sıvılarla ilgili detaylı bilgi var. Motor yağı soğutma sıvısı direksiyon hidroliği Otomatik vites yağı vs. bilgilerin olduğu bir etiket. Otomatik vites bölümünde şanzıman çeşidi olarak AW81-40 ve AWF21 yazıyor. Yağ kodu olarak da WSS-M2C924-A yazıyor. 

aracı lifte alın radyatör alt bakalitini söktürün şanzımanın  alt kısımında parça numarası yazıyor en kesin net bilgi maalesef böyle şanzımanın parça kodunu öğrendikten sonra kullanılabilecek yağları yetkili servislerden ve otomatik şanzıman tamircisinden öğrenebilirsiniz ...

12 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

aracı lifte alın radyatör alt bakalitini söktürün şanzımanın  alt kısımında parça numarası yazıyor en kesin net bilgi maalesef böyle şanzımanın parça kodunu öğrendikten sonra kullanılabilecek yağları yetkili servislerden ve otomatik şanzıman tamircisinden öğrenebilirsiniz ...

Teşekkür ederim Serkan Karakoca. Dediğiniz gibi yapacam artık. Şanzıman kodunu öğrenip ona göre yağ değişimi yapmam lazım.. 

Yahu nerede görülmüş böyle şeylere ihtiyaç olduğu 😄 Arabanın bir kimliği var (VIN) onu girdiğinizde her şeyi çıkıyor zaten. Ayrıca arabanın üzerindeki etiketler de boşuna konulmamış 🙂 Her şeyi belli yani, boşuna zaman kaybı diğer uğraşlar.

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Yahu nerede görülmüş böyle şeylere ihtiyaç olduğu 😄 Arabanın bir kimliği var (VIN) onu girdiğinizde her şeyi çıkıyor zaten. Ayrıca arabanın üzerindeki etiketler de boşuna konulmamış 🙂 Her şeyi belli yani, boşuna zaman kaybı diğer uğraşlar.

ben biraz sağlamcıyım kendi gözümle görcem illaaa 🙂 farzı misal örneğin aracın daha önceki sahibi hadi şanzıman arızası oldu servis dışında aracın şanzımanı powershiftti 2. el aisin şanzıman  buldu koydu çıkma powershiflede aisin şanzımanların yağları ayrı diyelim  powershiftin yağını aisin şanzımana koydun durduk oturduk yere şanzıman yağı değiştirecem derken şanzıman değiştirirsin 🙂

Arabayı alırken bunun kontrol ettirmeyen sağlamcı düşüncesi mi? Anladım 😁 Ayrıca bunda Powershift yok.

8 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Arabayı alırken bunun kontrol ettirmeyen sağlamcı düşüncesi mi? Anladım 😁 Ayrıca bunda Powershift yok.

Haklı çıktınız 🙂 aisin şanzıman var aracımda. Şanzıman üstündeki etiketinde aisin yazıyor. 

IMG_20190729_200044.jpg

Aracınızda Mondeo'larda kullanılan Aisin  AWF21 kodlu şanzıman var yani benim aracım olan 2011 2.0 Tdci 140 PS Mondeo. Kullandığı yağ sizinde belirttiğiniz gibi WSS-M2C924-A standarları karşılayan bir yağ olmalı ki yaptığım araştırmalarda bu özellikleri karşılayan hemen hemen tek yağ Mobil ATF 3309. (diğer markalarda yağ değişimden sonra ısınma sorunu yaşayanlar var). 

Değişim işlemi çok basit (bir kez görseniz bir daha ki değişimi kendiniz yaparsınız) eğer vakum makinası ile tek seferde değişim yapılacaksa 7 litre yağ yeterli (siz garanti olması için 8 litre alın) vakumsuz alttan tapa açılarak (tıpkı motor yağ değişimi gibi) yapılacaksa alttan yağ boşaltılıp tapa kapatıldıktan sonra şanzımanın üstünde ki tapadan 5 lt. yağ konulur, kapatılır sonra araç çalıştırılır, çalışır durumda iken alt tapanın küçük olan kısmı sökülerek yağın fazla kısmı boşaltılır tam yağ akması yavaşlayınca tapa kapatılır. Tapadan değişim yapıldığı için yağın tamamı boşalmış olmuyor tam değişim olması için yaklaşık 1000 km. sonra aynı işlemin tekrar yapılması gerek. İkinci değişimden sonra ODB'den bağlanarak adaptasyon işlemi yapılıyor. Degisim kısaca böyle. Filtre şanzımanın içinde olduğu için değişim olmuyor. 275 yağ (5lt.) +100 işçilik ilk değişim 275 + 100 işçilik ücreti ikinci değişim için verdim. Youtube'de ayrıntılı videoları var.