Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Chat GPT - Kullanıyor musunuz, ne için ve nasıl...

Önerilen Mesajlar

Yapay zeka giderek hayatımızın bir parçası oluyor.

Genelde de gerçek zeka yeterli olmadığında devreye giriyor.

Haliyle merak edip biraz sohbet ettim oluşumla.

Özellikle bilişimcilerimizden nedir, nasıl kullanılmalıdır, ve varsa kişisel deneyimleriniz konularında katkı bekliyorum.

Benim için temel yetersizliği 2021 sonrası verilerin henüz pek erişilebilir olmaması. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

South Park'a bile konu olacak seviyelerde kullanımı yaygınlaşmış gibi duruyor. 

Benim gördüğüm duyduğum, makale yazması çok övülüyor da yazdığı makaleler hep ortalama seviyede ve hiç bir zaman belirli bir sıradanlığı geçemeyecek deniyor.

Resim/çizim için kullanılanları bence en büyük sıkıntıyı yaratacak olanlar, insan yüzünden tutun, eskiden fanart diye geçen çizimlerde bile ciddi hızlı ilerliyor, bazen ayırt etmek çok zor oluyor. Standart basit çizimlerde grafik tasarımcıların işlerine mal olabilir gibi.

Ben hiç kullanmadım da her şeyin otomatikleştirildiği bu devirde büyük bir yer kaplayacak gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gelisme hizi inanilmaz. Hic kullanmadim ama hafif uzaktan da olsa takip ediyorum neler yapabildigini. Matrixteki gibi olacagiz tartismasina girecek yoktur umarim 🙂 

su videoda reklamda olsa gundelik hayatta kullanim ornekleri var

Bu da tavsiye edebilecegim bir video:

GPT-4 farklarina dair baska bir video:

27 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

Bana Türkçe yok dedi 

Turkce yaz direk 🙂

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kod yazmakta örnek olması açısından sık sık kullanıyorum. İstediğin şeyi detaylı olarak tarifleyebilirsen çok iyi sonuçlar çıkarıyor. Eksik ya da hatalı sonuç çıkardığı da çok oluyor var ama "bunu yapmamışsın bak, ben böyle mi dedim" deyince "haklısın abi" deyip düzeltiyor.

Bunun dışında bilmediğim bir şeyi nasıl yapacağımı öğrenmek için, google'a yazmak yerine bazen chatgpt'ye yazıyorum. Abuk sabuk spam sonuçlar arasında istediğini bulmaya uğraşmaktansa, bir güzel anlatıyor. Örneğin windows 10'da şu hatayı nasıl düzeltirim gibi...

Bir diğer konu da ingilizce yazışmalar ve makalelere hazırlık. Örneğin bir dergi editörüne ya da yurtdışındaki paydaşlara bir şey yazmak istediğimde, "kibarca şunu anlatan bir e-posta hazırlar mısın?" diyorum, "peki abi" diyor. 1 saatte "şunu desem yanlış mı anlar", "bunu desem kaba mı olur" diye yazacağım yazıyı, 15 dakikada kontrol edip, düzeltip gönderiyorum. Ya da bir makale yazıyorken ya da araştırmasını yapıyorken "bak bakalım neler yapılmış bir özet çıkar" ya da "şöyle şöyle bir konu hakkinda bir introduction yaz" diyorum. Sonradan bunları detaylı okuyorum, bazen tartışmaya giriyoruz 😀

Bazen çok basit hatalar da yapıyor ve kolay geri vites yapıyor. Kimya konusunda özellikle çok karşılaştım. Falanca kimyasalın şu malzeme üzerinde nasıl bir etkisi var diyorum mesela. Sonra bakıyorum bir kısmı yanlış. Bak diyorum böyle böyle olması lazım. Evet haklısın o doğru diyor. Bazen de kasten yanlış bir düzeltme yapıyorum, ona da geri vites yapıyor vs.

Sonuç olarak körü körüne güvenilecek bir kaynak olması şu aşamada zor. Bir de işin etik ve ahlaki boyutu var tabi. Özellikle akademide ciddi sorunlara yol açacağa benzer. Ama yukarıda bahsettiğim konularda iş yükünü ciddi oranda azalttığı, öğrenme ve bilgiye ulaşma süresini kısalttığı tartışmasız. Tabi yoğun talep nedeniyle erişim sorularını saymazsak. En kötü bir fikir veriyor, "aa evet böyle de olabilir" deyip oradan devam etmesini kolaylaştırıyor. 

Chatgpt 4'e henüz ulaşamadık ama gelen haberler çok acayip işler yaptığını söylüyor. Ilginç zamanlar bizi bekler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, Semih O. yazdı:

Ben kod yazmakta örnek olması açısından sık sık kullanıyorum. İstediğin şeyi detaylı olarak tarifleyebilirsen çok iyi sonuçlar çıkarıyor. Eksik ya da hatalı sonuç çıkardığı da çok oluyor var ama "bunu yapmamışsın bak, ben böyle mi dedim" deyince "haklısın abi" deyip düzeltiyor.

gercekten sasirtti.

Ekran Resmi 2023-03-28 13.34.28.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sosyal medyada dolanırken görunce başlık aklıma geldi.. 

Geek.com chatGPT'nin son sürümü olan GPT-4'u 2021'de yapilan TYT sınavına sokmuş. Sonuc: sınava girenlerin %99.50'sinden daha başarılı olmuş. 

Detaylarda ise

Türkçe kısmında 30 doğru 9 yanlışla 27,75 net, Sosyal Bilimler sorularında 18 doğru 1 yanlışla 18,75 net (1 soru model için uyarlanamayacak düzeyde görsel içermesi nedeniyle doğru sayıldı) yaptığı görüldü.

Fen Bilimleri bölümünde 12 doğru 4 yanlışla 13,75 net (görsel içeren 4 soru 3 doğru 1 yanlış olarak sayıldı), son olarak Matematik sorularında ise 18 doğru 14 yanlışla 17,50 net (görsel içeren 8 soru 4 doğru 4 yanlış olarak sayıldı) yaptığı görüldü.

Tüm bunların sonucunda ise GPT-4, 2021 TYT sınavından 419 puan aldı. Bu sonuçla ilk 10 bin içine girebilmis. Sınavada toplam 2 milyon 416 bin kişi girmiş. 

Yapay zekayı, bizim milletin bir kısmının gerçek zekasının yerine koyabilme imkanı olabilseydi keşke. 

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

44 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

Geek.com chatGPT'nin son sürümü olan GPT-4'u 2021'de yapilan TYT sınavına sokmuş. Sonuc: sınava girenlerin %99.50'sinden daha başarılı olmuş. 

bu aslinda ilginc ya da sasirtici bir sonuc degil, cunku sinavlar genelde bilgi ve zaman yonetimi olcuyor. Insanin bu konuda yapay zeka hatta bilgisayar ile yarisma imkani yok.

Aslinda yapay zeka yanlis bir terim bence.  

Bu arada GPTnin esas basarisi bence girdiyi 'anlamasi', mesela bir onceki mesajimdaki istegimi anlayacagini dusunmemistim yazarken. Turkce karakter kullanmadan, yari Ingilizce yari Turkce yazdigimi anladi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

Bu arada GPTnin esas basarisi bence girdiyi 'anlamasi', mesela bir onceki mesajimdaki istegimi anlayacagini dusunmemistim yazarken. Turkce karakter kullanmadan, yari Ingilizce yari Turkce yazdigimi anladi.

Bana da sınav konusunda enteresan gelen kısim buydu aslında. Bilgiye dayali bir soruyu bilmesine ben de şaşırmam ama soruyu sisteme sorduğumuzda bunu anlayıp yorumlayıp doğruyu bulabilmesi ilginç geliyor bana. Mesela tyt sınavında doğru yaptığı sorular arasında kaç tanesi direkt yoruma, bilgi - yorum karışımına dayaliydi ve ne tarz sorulardi merak ettim açıkçası.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eczanede hastaların en çok sorduğu sorulardan olan iki soruyu direk sordum 🙂 

1.jpg.1f411569d6fc08006e3698b0a103646a.jpg

2.jpg.2c0bbe86ecb76818ea4d2aa855ce4fce.jpg

Madem öyle bir tık farmasötik kimyaya dalalım dedik 👌

3.jpg.f19e62bd860461cf37450c03bc2242aa.jpg

ufak bide farmakoloji; o da çok iyi 

4.jpg.af71e9f63bdecb9a501c3087b61eb78d.jpg

Bilgiyi çok kısa sürede getirmesi ve tutarlı cevaplar sunması şaşırtıcı gerçekten... Gelecekte çok daha ileri seviyelere taşınır bu teknoloji...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.