Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Mca Hız Göstergesi Eksik Gösteriyor

Hüseyin Uyar

Soru

Herkese keyifli forumlar... 

Bilirsiniz ki araçların hız göstergeleri gerçek hızın ortalama 5 km üzerinde gösterir. Yani gösterge 100 gösterirken aslında gerçek hızınız 95tir. 

Daha önce farklı farklı birçok araç kullandım, telefondan gps vasıtası ile hızı ölçen programlarla yaptığım tüm ölçümlerde de durum böyleydi.

Hyundai Accent Blue; İbre:100km/h, GPS:96km/h

Fiat Linea; İbre:100km/h, GPS:95km/h

Opel Corsa; İbre:100km/h, GPS:93km/h

Toyota Corolla; İbre:100km/h, GPS:94km/h

Şimdi asıl noktaya gelelim;

Bir önceki aracım 2018 Focus Titanium 1.6Ti-vct idi. Hız ibresi 100km/h gösterirken GPS ile yaptığım tüm ölçümlerde GPS 108km/h gösteriyordu. Durumu servise aktardığımda hata payının olabildiğini durumun normal olduğunu, GPS'e güvenmemem gerektiğini söylemişlerdi ben de üzerinde pek durmamıştım o zamanlar. 

O aracımı sattım ve şuan 2018 Focus Titanium 1.5 TDCİ'a geçtim. Aynı durum bu araçta da söz konusu, gösterge 100km/h gösterirken, GPS 110km/h göstermekte. Durum böyle olunca eğer gösterge gerçekten eksik gösteriyorsa siz 80km/hızla gittiğinizi sanarken aslında 90km/hızla gidiyorsunuz ve ceza yeme olasılığınız artıyor. Ben durumun farkına vardığım için ona göre tedbirli davranıyorum fakat yine de hata varsa pek de hoş değil.

Sizce durum normal mi ve sizde durum nedir? 

NOT: Araç çalışırken hız ibresi tam "0" konumunda yani ibrenin konumunda problem yok, dijital gösterge de ibre ile aynı hızı gösteriyor. Hız sabitlemeyi kullandığımda da durum aynı. Özetle, dijital gösterge ve hız sabitleme arasında herhangi bir uyumsuzluk söz konusu değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
5 saat önce, Fikret Ö. yazdı:

Sorun büyük ihtimalle sizin telefonda olabilir. Zaten normal olan 96 - 97 olmalı. 

Zaten iki aracında km sayacının aynı oranda yüksek gösterme ihtimali oldukça düşük. 

Telefondan kaynaklı olduğunu düşünürsek eğer hem benim telefonum mevcut hızı yüksek ölçüyor hem de deneme yaptığım diğer 4 aracın göstergeleri de olması gerekenden oldukça yüksek gösteriyor..

3 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

iphone ların haritaları iyi değil, demek ki gps de.. bildiğim kadarı ile iphonelu çoğu arkadaş google haritaları kullanıyor... siz ölçümü iphone harita mı yoksa google ile mi yaptınız?

çevremde çok iphone lu arkadaş var, uzun yolda kaybolanda ? 

lastik orjinal olupta göstergeden hızlı giden araba hiç duymadım..  yollarda hız göstergeleri var digital, hızınızı gösterip yavaş gidin der.. oraya göre 2, gps e göre 3-4 km eksik benim 1.0

Ölçümleri hem yandex haritalar ile yaptım hem de farklı speedometer uygulamaları ile..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
05.07.2019 - 13:56 tarihinde, Hüseyin Uyar yazdı:

Belirttiğiniz excele nasıl ulaşabilirim? Birde örnek vermek gerekirse 6.vites 2000 devirde göstergeler 108-110 arası birşey gösteriyor, buradan yola çıkabiliriz belki

Kopyasını oluşturup kendim aracınızın şanzıman oranlarını girerek hesaplayabilirsiniz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1BZ_la3Hub1dc-RSNGij7g3w9MXQ82z0o/edit#gid=2019570957

Kopyasını oluşturup kendim aracınızın şanzıman oranlarını girerek hesaplayabilirsiniz.

Teşekkürler, ancak linke tıkladığımda erişim izni istiyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Hüseyin Uyar yazdı:

Teşekkürler, ancak linke tıkladığımda erişim izni istiyor

Şuradan indirip değiştirebilirsiniz:

15.07.2014 - 21:50 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Buraya da ekledim buradan indirdiğim excel'i

devir-hiz.xlsx

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
06.07.2019 - 01:07 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

araba gerçek hızı biliyor ama sürücüye olduğundan daha yüksek gösteriyor. yani mesafe hesabını gerçek hız ile yapıyor.

eski cmaxte ortalama hızı sıfırlayınca bir süre gerçek hızı gösteriyordu, birde yine eski cmaxte gauge menude gerçek hızı gösteriyordu diye hatırlıyorum.

GPSte x=vt olarak hesaplıyor tabi ki ama doğruluk payının artması için bağlantı kalitesinin iyi olması gerekiyor. 

Peki arabadaki yakit hesaplamasi gercek hiza goremi gosterge hizina goremi yapiliyor? Ornegin katalog verisine gore 90km/h ile giden bir araba farzedinki 5 lt mazot yakiyor. Bu 90 aslinda 90 degilki o zaman araba mesela 86-87 ile giderken 5 lt yakiyor gercek 90 ile gidildiginde (gosterge 93-94 vs. olacaktir) arac biraz daha fazla yakmis olmazmi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
‎05‎.‎07‎.‎2019 - 19:03 tarihinde, Fikret Ö. yazdı:

Ölçüm hep aynı GPS cihazı ile mi yapıldı? Gerçi mutlaka değişik cihazla da yapılmıştır ama bahsedilmediği için bir hatırlatayım dedim. 

Ben de GPS chazı olarak cep tel kullanıyorum. IGO kurulu. 115 km hıza sabitleyince devir 2000 de sabitleniyor ve GPS 112 falan gösteriyor.

İki araçta da olaması biraz ilginç olmuş.

GPS i bilmem ama tam 2000 devirde bizim araçlar 109 km hız yapıyor,yani dijital göstergede öyle gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Eser Ekinci yazdı:

Peki arabadaki yakit hesaplamasi gercek hiza goremi gosterge hizina goremi yapiliyor? Ornegin katalog verisine gore 90km/h ile giden bir araba farzedinki 5 lt mazot yakiyor. Bu 90 aslinda 90 degilki o zaman araba mesela 86-87 ile giderken 5 lt yakiyor gercek 90 ile gidildiginde (gosterge 93-94 vs. olacaktir) arac biraz daha fazla yakmis olmazmi

Katalog verileri 90 ile giderken 5 lt yaktığını söylemiyor hocam ? Burada çok fazla etken var araç da tahmini olarak hesaplama yapıyor sadece hız vs değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
16.07.2019 - 15:42 tarihinde, Caner YC. yazdı:

Ben de de böyle bi problem var en az 5km eksik gösteriyor eminim 

Bu bahsettiginiz bir problem veya ariza degil. Bundan onceki arabamdada (opel vectra c elegance) ayni olay vardi.Balikesir -Manisa arasi iki aracla arkali onlu giderken ben 100 km hiza ayarli hiz sabitleyici ile yol alirken clio aracla takip eden arkadas hep 95 ile gittigimi hizimin hic artmadigini kendisinin takipte kaldigi anlarda hic zorlanmadigini hayranlik duydugunu belirtmisti.simdiki arabamda 2012 focus titanyum dizel.bundada ayni durum var.hatta 2 gun once manisa-kahramanmaraş arasinda 1000km yol geldim. Multimedyada navi gezinti modu acikti. 70 ibre hizina karsilik gps 68, 85 ibre hizina karsilik gps 81 gosteriyordu. Hiz sabitleyiciyi 115 km ye ayarladigimda gps 109-110 arasinda gitti geldi. Pozanti otobanina girdigimde 125 km ayarladagimda gps ekrani 119 km gosteriyordu.bu duruma takilmadan hatta hiz koridoru uygulamasi yapilan yerde ibreyi dikkate alarak gitmeniz cok.daha guvenli bir seyir sürati verecektir. 

Eser Ekinci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

geçenlerde test menü açık kullandım arabayı..

1.0 eb için devir kadranda 750-800 iken test menüde 900..yaklaşık 100 devir eksik kadran.. hızda sorun yok.. 

kadranla test menü aynı..

genel anlamda ise araba hızı kadran hızından 3-4 km kadar eksik..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.