Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ford Focus Mk3 P0303 Arıza Kodu

Muhammed E.

Soru

2016 model otomatik LPG li aracım ce 50.000km de. Son 1 aydır bu arıza kodu ile uğraşıyorum... İlk başlarda motor kısmından hafif şıkırtı sesi geliyordu, sonra arıza lambası yanmaya başladı ve sonrasında lambanın yanında teklemeler, titremeler bayağı hissedilmeye başladı... 

P0303 Silindir # 3 Ateşleme Hatası Tespit Edildi 

Daha önceki Opel aracımda da bu kodları (P301, 302,303,304 falan) çokça görmüştüm ama bunda sadece 303 var. 

Yani arızalı olabilecek parçalar ihtimali:

1. Buji

2. Bobin

3. Subap

Yani sadece 3. silindirde tekleme var diyor. Ustaya götürdüm tabi, bujiler daha 2 ay önce serviste değişti. Şubat için de ölçüm yaptırdım tüm pistonlar 120ye kadar çıktı, normal dediler. LPG den bişey var mı diye lpg servisine götürdüm ayarlarda vs sorun yok lpg den değil dediler. Elektrik aksamını kontrol ettirin diyenler var kim nasıl kontrol edecek?!

Bilemedim şimdi sorun ne... Bobini de alıp denemek istemiyorum boş yere almış olacağım (önceki araçta 2 bobin almıştım en son subap yaptırmıştım). Sorun ne bulamamak çok daha kötü. Subap deseler hemen yaptıracağım razıyım, 2000₺ dediler ona da... Benzer hata kodlarını alan oldu mu? Subap erimesi biraz erken değil mi? 3 yılda 50.000km de. 

--3 dakika sonra eklendi--

Bu arada Torque de aldığım hata kodu... İşin ilginç yanı araç bazen çok fazla tekleme falan yaptığında telefondan hemen kodu siliyorum sesi, çalışması normale dönüyor. Yani bana öyle geliyor ki o zaman mekanik bir arıza yok gibi. Öyle olsa arıza kodu silinmesi ile düzelir mi? Geçici oluyor gerçi sonrasında yine yanıyor aynı lamba... 

Screenshot_2019-04-23-13-18-45-860_org.prowl.torquefree.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

LPG sistemlerinde bu hata kodunu nadiren alıyorsanız problem değil.

çünkü lpg sistemi ile araç birbiri ile konuşurken hız farkından dolayı ateşleme atlayabiliyor ve bu hata koduna sebep oluyor. uzun süre hız sabitleme kullandığınızda da bazen verir.

Eğer sık sık alıyorsanız; ilk tavsiyem depoyu boşaltın ve yakıt aldığınız firmayı istasyonu değiştirin, özellikler katkısız yakıt kullanan shell/petrol ofisi gibi yerlerden alın. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Olcay Sert yazdı:

çünkü lpg sistemi ile araç birbiri ile konuşurken hız farkından dolayı ateşleme atlayabiliyor ve bu hata koduna sebep oluyor.

bunun olmaması için yolda araçla seyir halindeyken afr ayarı (yükte rolantide bütün vites ve devirlerde hava yakıt karışımı ayarı) yapılıyor... lpgli araç kullananlar için şiddetle tavsiye 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Olcay Sert yazdı:

LPG sistemlerinde bu hata kodunu nadiren alıyorsanız problem değil.

çünkü lpg sistemi ile araç birbiri ile konuşurken hız farkından dolayı ateşleme atlayabiliyor ve bu hata koduna sebep oluyor. uzun süre hız sabitleme kullandığınızda da bazen verir.

Eğer sık sık alıyorsanız; ilk tavsiyem depoyu boşaltın ve yakıt aldığınız firmayı istasyonu değiştirin, özellikler katkısız yakıt kullanan shell/petrol ofisi gibi yerlerden alın. 

Aracı aldığım günden beri hep PO dan alırım LPG yi. Yaklaşık 45000km dir. Ve dediğim gibi bu hatayı son 1 aydır sürekli alıyorum. Bariz de tekleme var araçta. Yakıttan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu hafta boyunca benzinde de kullandım fark yok. 

--6 dakika sonra eklendi--
49 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

bunun olmaması için yolda araçla seyir halindeyken afr ayarı (yükte rolantide bütün vites ve devirlerde hava yakıt karışımı ayarı) yapılıyor... lpgli araç kullananlar için şiddetle tavsiye 

Bahsettiğiniz şey bu mu acaba? Hava akış debisi? 

Screenshot_2019-05-25-11-41-37-710_org.prowl.torquefree.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Muhammed E. yazdı:

Aracı aldığım günden beri hep PO dan alırım LPG yi. Yaklaşık 45000km dir. Ve dediğim gibi bu hatayı son 1 aydır sürekli alıyorum. Bariz de tekleme var araçta. Yakıttan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu hafta boyunca benzinde de kullandım fark yok. 

Bahsettiğiniz şey bu mu acaba? Hava akış debisi? 

Screenshot_2019-05-25-11-41-37-710_org.prowl.torquefree.png

hayır afr diye görürsünüz silindir içinde bulunan hava yakıt karışımı ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benzinde denediniz mi yazmıştım ama denemişsiniz.Çorum da çok iyi lpg ustaları var aslında mutlaka çözüm olması lazım.Söylenildiği gibi AFR ayarı deva olabilir.

Yaşar Karaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende de 2015 Focus vardı bildiğiniz gibi, LPG bağlattırmıştım ! ( Pişman oldum tabi. ) Prins lpg kiti / Aracımda lpg taktırmamla birlikte bir çok sorunla karşılaştım maalesef. 1 ay uğraştım hata kodu verdi sürekli yaptırdığım yer bir türlü çözüm üretmedi. Araba çekişten düştü, tekleme, titreme vs. hepsini yaşadım.AFR ayarı varmış araştırdım. Adamlar ondan bile bi haber. Yol ayarı adıyla birşeyler yapmaya çalıştı ama yapamadılar. Her gün sanayiye gittim.En sonunda o kadar pişman oldum ki lpg yaptırdığıma arabayı sattım. Araba lpg den sonra başka bir araba oldu adeta. Anlatmam çok sevdiğim arabamı bu sebeplerden dolayı, çözüm üretemeyen o patrona sattım. Bahanem oldu belki ama arabadan soğudum yani.

Bu işlerde ustalık çok önemli, her kişi iyi montaj yapamıyor malasef. Tasarrruf edeyim derken başımıza binbir türlü sorun çıkabiliyor. Focus benzinde aslında sakin kullanımda ve şehir dışı fazla yakmıyor bana göre. Arabanız benzinliyse  yaptığınız km yılda 10.000 km geçmiyorsa bence LPG gerek yok. Güzelim arabaların lpg ile mahvediyoruz. Bu yaşadıklarım bana da tecrübe oldu. Bi daha lpg araba alır mıyım/ biner miyim? bilmiyorum ama arabam benzinli olsa da lpg taktırmam. işini bilen usta da pek yok zaten.

Mesut Kibar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
21 saat önce, Mesut Kibar yazdı:

Bende de 2015 Focus vardı bildiğiniz gibi, LPG bağlattırmıştım ! ( Pişman oldum tabi. ) Prins lpg kiti / Aracımda lpg taktırmamla birlikte bir çok sorunla karşılaştım maalesef. 1 ay uğraştım hata kodu verdi sürekli yaptırdığım yer bir türlü çözüm üretmedi. Araba çekişten düştü, tekleme, titreme vs. hepsini yaşadım.AFR ayarı varmış araştırdım. Adamlar ondan bile bi haber. Yol ayarı adıyla birşeyler yapmaya çalıştı ama yapamadılar. Her gün sanayiye gittim.En sonunda o kadar pişman oldum ki lpg yaptırdığıma arabayı sattım. Araba lpg den sonra başka bir araba oldu adeta. Anlatmam çok sevdiğim arabamı bu sebeplerden dolayı, çözüm üretemeyen o patrona sattım. Bahanem oldu belki ama arabadan soğudum yani.

Bu işlerde ustalık çok önemli, her kişi iyi montaj yapamıyor malasef. Tasarrruf edeyim derken başımıza binbir türlü sorun çıkabiliyor. Focus benzinde aslında sakin kullanımda ve şehir dışı fazla yakmıyor bana göre. Arabanız benzinliyse  yaptığınız km yılda 10.000 km geçmiyorsa bence LPG gerek yok. Güzelim arabaların lpg ile mahvediyoruz. Bu yaşadıklarım bana da tecrübe oldu. Bi daha lpg araba alır mıyım/ biner miyim? bilmiyorum ama arabam benzinli olsa da lpg taktırmam. işini bilen usta da pek yok zaten.

Hocam, siz kötü ve az bilgili ustaya denk gelmişsiniz anlaşılan. 2015 focusum, LPG taktırdığım 3. Aracım. Diğerleri astra ve stilo idi, şimdiye kadar hamdolsun hiçbir sorun yaşamadım. Birde siz en pahalı olan prins taktırmışsınız. Marka değil, ustada iş bitiyor. Benim prensibim ilk çalıştırmada motor ısı ibaresi biraz oynamadan kalkmam. 3000 devri geçmem, şehirdışı 3500 civarı. Bu tarz kuralların sistemi daha uzun ömürlü yaptığı görüşündeyim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
26.05.2019 - 11:30 tarihinde, Mesut Kibar yazdı:

Yılda 25bin rahat yapıyorum o yüzden lpg şart bana yoksa şehir içi benimde 12-13L tüketiyor hiç akıl kar işi değil ? bence sizin de şansınıza biraz kötü denk gelmiş olaylar... 

--4 dakika sonra eklendi--
26.05.2019 - 11:09 tarihinde, Yaşar Karaman yazdı:

Benzinde denediniz mi yazmıştım ama denemişsiniz.Çorum da çok iyi lpg ustaları var aslında mutlaka çözüm olması lazım.Söylenildiği gibi AFR ayarı deva olabilir.

BRC bendeki kit ve isim de vereyim Özençlerde taktırmıştım zaten ve geçen hafta LPG bakımı için gittim ve gitmişken arızayı da söyleyeyim dedim böyle böyle diye anlattım, pc ye bağladılar baktılar falan bişey yok ama güncelleme yaptık dediler, bi ihtimal düzelir belki dedim, 40-50km arıza lambası yanmadı ana sonrasında yine aynı p0303 kendini gösterdi maalesef.  Yani kısaca pek de ilgilenmediler.

Ford yetkili servisi desen şaka gibi zaten, adamlar diyor ki cumartesi günü arıza bakamayız sıra çok oluyor sadece bakıma alabiliriz diyor. Ben de ilçede olduğumdan sadece cumartesi gidebiliyorum. Anlatamıyorum ama, ikna olmuyor adamlar.

Kim anlar bu AFR ayarından nasıl yapar bilemiyorum... 

25.05.2019 - 18:24 tarihinde, Serkan Karakoca yazdı:

hayır afr diye görürsünüz silindir içinde bulunan hava yakıt karışımı ...

Teşekkürler bunu bi soracağım LPG servisine özellikle 

--21 dakika sonra eklendi--

Bu video da oldu mu şimdi ?? yeterince kafa karışıklığı vardı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Biraz internetten baktım da siz de görmüşsünüzdür genelde bobin değişimi ile çözüyorlar ama boşa para vermemek lazım.Bulunduğunuz ilde başka focusu olan arkadaş varsa deneme yanılma yöntemini kullanın bence.Yarın BRC Comfort kit taktırıcam 2A ya içim karardı şuan ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Muhammed E. yazdı:

Teşekkürler bunu bi soracağım LPG servisine özellikle 

--21 dakika sonra eklendi--

Bu video da oldu mu şimdi ?? yeterince kafa karışıklığı vardı...

ankarada iseniz quatro garage bekir başkalla iletişime geçip gidin tanışın sizin kafanızdaki sorunları aydınlatacaktır ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçici bobin taktım denedim bugün. Arkadaşta aynı arabadan vardı, bobinleri değiştirdik az önce ? yarım saat falan gezdim araçla benim araç arıza lambası yandı söndü ama kod oluşmadı daha. Muhtemelen o da yakındır... 

Yani, buji değil, bobin değil, subap değil... Ne o zaman? AFR ayarı desek bir hafta kadar sadece benzinde kullandım o zaman da yaktı arıza lambası, bundan dolayı da lpg ayarı değil gibi geliyor. Ne dersiniz? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
28.05.2019 - 11:33 tarihinde, Yaşar Karaman yazdı:

Biraz internetten baktım da siz de görmüşsünüzdür genelde bobin değişimi ile çözüyorlar ama boşa para vermemek lazım.Bulunduğunuz ilde başka focusu olan arkadaş varsa deneme yanılma yöntemini kullanın bence.Yarın BRC Comfort kit taktırıcam 2A ya içim karardı şuan ?

İçiniz kararmasın bende 14 f3 aracımda 3 yıldır lpg kullanıyorum brc sequent 32 var.. Babamda 2009 f2 ondanda brc my11 var bu konuda kesinlikle tereddüt etmeden yetkili brc servisinde taktırın başka yerlere bulaşmayın biz çok memnunuz kesinlikle tavsiye ederim. Bağlattırdığım yer ist ikitelli öz marmara brc servisi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Buji bobin ve tesisat kablosu değişiminden sonra sorunun kesinlikle subaplardan kaynaklandığı kanaatine vardık... Ki araç eskisi gibi değil, resmen hopluyor artık ??

Bugün 200km lik bi yolu gittim 90-100 le ama çile gibiydi... Neyse sonuç itibari ile subap değişimini yapacağım ama daha önceki deneyimli arkadaşlardan bilgi alabilirsem çok iyi olur ?

Kayseri de yaptıracağım. Üç beş yerden fiyat aldım. Kısaca, 

Ford yetkili servis orijinal parça 7-8 binTL olur yan sanayi ise 3-4 binTL diyor... 

Özel Tamirciler ise 1500 ile 2500 TL arasında fiyat biçenler var... 

Şimdi Bu şekilde kesinlikle özelde yaptıracağım da marka olarak ne taktırmalıyım? Neye dikkat etmeliyiz? 

Supsan ve Güneş diye markalar gördüm duydum. Güneş'i tavsiye edenler daha çoğunlukta sanki... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.