Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.5 Powersift Hakkında

Oguz Can Korkusuz

Soru

Öncelikle herkese selamlar 2010 tdci focus sahibiyim otomatik bir araç almaya karar verdim tabi ki ilk tercihim yine focus fakat görüştüğüm ustalardan ve çevremden edindiğim bilgi 2017 ve öncesi powershift şanzumanlar da kronik arızalar olduğu ve bu yüzden pek yanaşmamam konusunda uyarıldım 2018 model powersiftler de bu arızaların düzeltildiği söyleniyor siz değerli abilerim ve forum üyelerinden bu konu  hakkında yardım ve öneri bekliyorum şimdiden teşekkürler  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
16 dakika önce, Cankut Bulut yazdı:

Bu ayrıntıyı özellikle belirttim. Dedim usta benzinlilerde olan kuru kavrama pws den bahsetmiyorum, dizellerde kullanılan yağlı tip pws den bahsediyorum diye. O da tamam işte aynı şanzımandan bahsediyoruz dedi şaşırdım açıkçası.

? Bazen aklıma şöyle bişey geliyo Gürkan Abi. ?  Malumunuz Ford Focus şahışlardan ziyade büyük çoğunlukta filolar tarafından kullanılan bir araç. Yani bir istatistik olsa piyasadaki Focus 1.5 dizel pws lerin belki de %80' i filolardan tarafından kiralanmak suretiyle satın alınmıştır diye düşünüyorum. Bu bağlamda sorun yaşayan kullanıcı forumlarda pek takılmaz. Verir servise yaptırıp geçer.  Dolayısıyla şanzımanda sorun yaşayanların bu platforma yansıma oranı ciddi oranda düşer mi sence? 

Filolar eskiden de benzinli otomatik alıyordu, onun yüzdesi oldukça yüksekti. Biz zaten bir referans olamayız o ayrı konu ancak, bahsi geçen şanzıman Focus ile ilk kez kullanılmıyordu yıllardır 2.0 TDCI ailesinde zaten vardı bunları da düşününce kuru kavramanın verdiği rahatsızlık en azından bunda yok. Yoksa sorun yaşayan birçok araç ben de gördüm/duydum. Dediğim gibi 5-10 kişi referans olamaz geneli görmek lazım. Konu sahibi arkadaşımız da genele hitap eden ustalarına sormuş, bence fazla kurcalamamak lazım sonuçta bir sorun olduğunda onlara gidecek bize danışmayacak ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Filolar eskiden de benzinli otomatik alıyordu, onun yüzdesi oldukça yüksekti. Biz zaten bir referans olamayız o ayrı konu ancak, bahsi geçen şanzıman Focus ile ilk kez kullanılmıyordu yıllardır 2.0 TDCI ailesinde zaten vardı bunları da düşününce kuru kavramanın verdiği rahatsızlık en azından bunda yok. Yoksa sorun yaşayan birçok araç ben de gördüm/duydum. Dediğim gibi 5-10 kişi referans olamaz geneli görmek lazım. Konu sahibi arkadaşımız da genele hitap eden ustalarına sormuş, bence fazla kurcalamamak lazım sonuçta bir sorun olduğunda onlara gidecek bize danışmayacak ? 

Şahsen bende fazla kurcalamam gider Focus pws alırım. Neticede hangi markayı tercih edersen et çift kavramalı otomatik şanzımanlarda sorun yaşama ihtimali risk oranı değişmek suretiyle her markada mevcut. Bugün x bir markanın servis ustasına sorsam muhtemelen uzak dur diyecek ki bu çok normal.?  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

hocam bilgi sahibi olmadan nereye gidersek gidelim fark etmiyor amacımız biraz bilgi sahibi olup ona göre bir yol izlemek onlara gitmeden de danışacağımız abilerimiz kardeşlerimiz burdan yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum ?

--0 dakika sonra eklendi--
4 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

G büyük G ?

pardon Gürkan abi daha dikkatli olurum ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Otomatik araçlarla ilgili maalesef bir ön yargı var.Özellikle bu ön yargı masraf çıkardığında can yakmasından kaynaklanıyor.Açıkcası bende bu ön yargıya sahip bir insanım.Otomatik araç hiç almadım ve hala almayı düşünmüyorum.Alırsam da sıfır ve garantili alırım.2.elde olay biraz şans işi.Aldığınız kişi aracı hor kullanmıştır.Otomatik vitesin park etme silsilesini bilmiyordur ve şanzıman yüke maruz kalmıştır vb...O sebeple 2.elde alınacak otomatik vitesli araca çok iyi baktırmak gerek.Garanti yoksa gerçekten orta halli ve hesaplı kitaplı yaşayan bir insanı masrafı baya bir zorlar.Karamsar bir yaklaşım oldu ama maddi anlamda her şeyin kötüsünü düşünüp ona göre hareket etmekte fayda var.Kesin arıza yapacak diye de bir istatistik mevcut değil.Arkadaşlar kurusunu alma yaş olanı al diyorlar.Netice itibariyle iyice baktır,o çok bilmiş ustana ne gibi arızalar çıkar ve nasıl bir masrafla karşılaşabilirim diye sor.Ülkenin de ekonomik durumu malum,toz pembe polyanna gibi yaşama şansımız yok.Her türlü senaryoyu düşünmek gerekiyor.

Evet arkadaşlar,Oğuz kardeş otomatik şanzımandan an itibariyle vazgeçmiştir?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
34 dakika önce, suat coşkun yazdı:

Özellikle bu ön yargı masraf çıkardığında can yakmasından kaynaklanıyor

Kesinlikle katılıyorum. Otomatik şanzımandan korkulmasinin sebebi arıza çıkarma olasılığından ziyade tamir masrafları. Neticede manuel aracı da doğru düzgün kullanamayıp 50-60 bin km de baskı balata volant değiştirenler var ve bunun güncel maliyeti Focus ta yaklaşık 2500 tl ki bu yetkili servis ücreti değil. Muhtemelen yetkili serviste minimum 4000 tl tutar. O yüzden bütçeyi iyi ayarlamak ve gelecekte yaşanılması muhtemel arızalarda maliyetleri karşılayabilmek birinci unsur.

Cankut Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, suat coşkun yazdı:

Otomatik araçlarla ilgili maalesef bir ön yargı var.Özellikle bu ön yargı masraf çıkardığında can yakmasından kaynaklanıyor.Açıkcası bende bu ön yargıya sahip bir insanım.Otomatik araç hiç almadım ve hala almayı düşünmüyorum.Alırsam da sıfır ve garantili alırım.2.elde olay biraz şans işi.Aldığınız kişi aracı hor kullanmıştır.Otomatik vitesin park etme silsilesini bilmiyordur ve şanzıman yüke maruz kalmıştır vb...O sebeple 2.elde alınacak otomatik vitesli araca çok iyi baktırmak gerek.Garanti yoksa gerçekten orta halli ve hesaplı kitaplı yaşayan bir insanı masrafı baya bir zorlar.Karamsar bir yaklaşım oldu ama maddi anlamda her şeyin kötüsünü düşünüp ona göre hareket etmekte fayda var.Kesin arıza yapacak diye de bir istatistik mevcut değil.Arkadaşlar kurusunu alma yaş olanı al diyorlar.Netice itibariyle iyice baktır,o çok bilmiş ustana ne gibi arızalar çıkar ve nasıl bir masrafla karşılaşabilirim diye sor.Ülkenin de ekonomik durumu malum,toz pembe polyanna gibi yaşama şansımız yok.Her türlü senaryoyu düşünmek gerekiyor.

Evet arkadaşlar,Oğuz kardeş otomatik şanzımandan an itibariyle vazgeçmiştir?

Suat abi vazgeçmedim de dediklerinde sonuna kadar haklısın ekonominin hali belli dişimizden tırnağımızdan arttırıp bişeyler yapmaya çalışıyoruz onuda yaparken iyi düşünmek gerek aklımda zaten dediğin gibi garantili bi araç almak var en azından bir nebze rahat olabilirim böylece ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.